پتروشیمی آبادان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تأسیس پتروشیمی[ویرایش]

بعد از کشف نفت توسط بریتانیا و استخراج آن در ایران لزوم احداث کارخانه‌های بالا دست مبدل جهت جلوگیری از خام فروشی در کشور احساس شد و بعد از تأسیس پالایشگاه آبادان به عنوان نخستین پالایشگاه ایران و با توجه به وجود گاز فراوان همراه با نفت استخراجی و همچنین کشف میادین گازی در سال‌های بعد کشور نیاز به محصولات پتروشیمی را احساس کرد و در سال ۱۳۴۲ انستیتو نفت فرانسه از طریق سازمان برنامه و بودجه مأمور شد تا مکان‌یابی ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران را بررسی کند؛ و با توجه به نزدیکی آبادان به میادین نفتی و همچنین وجود خط لوله‌های نفت از قبل احداث شده برای پالایشگاه آبادان و دسترسی به منابع آب شیرین دائمی به دلیل مجاورت آبادان با رودخانه اروند رود این مطالعات منجر انتخاب شهر آبادان و به تأسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت ۷۴٪ سهم شرکت ملی پتروشیمی و ۲۶٪ سهم شرکت ب اف گودریج آمریکا گردید.

و در سال ۱۳۴۶ به دلیل اینکه در داخل کشور هیچگونه تجربه ساخت مجمتع‌های پتروشیمی وجود نداشت عملیات ساختمانی مجتمع توسط شرکت لاماس آمریکا آغاز و تنها دو سال بعد در سال۱۳۴۸ رسماً به بهره‌برداری رسید.

محصولات پتروشیمی[ویرایش]

ظرفیت اولیه پتروشیمی آبادان ۵۴ هزارتن در سال بود که شامل تولید سالانه ۲۰۰۰۰ تن پی وی سی، ۱۰۰۰۰ تن دودسیل بنزن و ۲۴۰۰۰ تن سود سوزآور بوده‌است. در سال ۱۳۵۴ طرح گسترش به منظور افزایش تولید پی وی سی به۶۰۰۰۰ تن در سال به اجرا درآمد.

پتروشیمی بعد از انقلاب[ویرایش]

مجتمع پتروشیمی آبادان بعد از انقلاب ۵۷ به فعالیت خود بدون وقفه خاصی ادامه داد اما با شروع جنگ ایران و عراق و هم‌مرز بودن شهر آبادان با کشور عراق به‌طور روزانه هدف اصابت تعداد زیادی راکت و موشکهای عراقی قرار گرفت و به‌طور کامل ویران شد. اما در سال ۱۳۶۷ پس از پایان جنگ عملیات بازسازی پتروشیمی آبادان آغاز گردید و مهندسان متخصص مجتمع توانستند آن را مجدداً راه اندازی و وارد چرخه تولید کشور بکنند. در حال حاضر مهمترین محصول تولیدی این پتروشیمی پی وی سی است که تولید این محصول در سال ۱۳۸۴ به حدود ۶۰۰۰۰ تن افزایش یافت؛ و با توجه به سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مدیران این مجتمع جهت توسعه و گسترش آن و رسیدن به تولید سالانه ۱۱۰۰۰۰ تن پی وی سی جز اهداف طرح توسعه مجتمع در طی چند سال آینده می‌باشد.[۱]

وقایع[ویرایش]

صبح روز پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷ آتش‌سوزی نسبتاً بزرگی در تأسیسات پتروشیمی آبادان رخ داد. در این حادثه ۱ نفر جان خود را از دست داد و ۱۸ نفر نیز زخمی شدند که ۱۰ نفر به بیمارستانهای اهواز و آبادان منتقل شده‌اند و یک نفر نیز در وضعیت وخیمی بسر می‌برد که به تهران منتقل شده‌است. از علت وقوع این حادثه اطلاعی در دست نیست.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.abadan-petro.com/#
  2. «یک کشته و چندین زخمی در آتش‌سوزی پتروشیمی آبادان». رادیو فردا. ۷ تیر ۱۳۹۷.