دانشگاه زابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۳۶′۰۲″شمالی ۵۳°۲۶′۱۲″شرقی / ۳۵٫۶۰۰۴۴۲°شمالی ۵۳٫۴۳۶۶۵۲°شرقی / 35.600442; 53.436652


دانشگاه زابل
لوگو دانشگاه زابل
لوگو دانشگاه زابل
Presidential Building of UOZ.png
تأسیس ۱۳۵۸
نوع دانشگاه عمومی
رئیس پیمان افراسیاب
[۱]
مکان زابل
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.uoz.ac.i

دانشگاه زابل یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این دانشگاه در شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع است. مدیریت این دانشگاه در چند سال اخیر با آقایان دهمرده، نوری، قنبری، اوکاتی، بهلولی و افراسیاب بوده‌است.

دانشگاه زابل در حال حاضر دارای ۹ دانشکده، ۲ آموزشکده، ۵ پژوهشکده، ۱ مرکز تحقیقاتی، ۸۱ رشته تحصیلی در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته، کاردانی، دوره‌های روزانه و شبانه، تحصیلات تکمیلی می‌باشد که حدود ۱۵۰۰۰ نفر دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

پیشینه[ویرایش]

آموزش عالی در سیستان با تأسیس دانشکده کشاورزی در سال ۱۳۵۸ با پذیرش ۵۰ دانشجوی بومی استان فعالیت خود را در شهرستان زابل آغاز نمود. با بازگشایی مؤسسات آموزش عالی پس از انقلاب فرهنگی فعالیت خود را در سال ۱۳۶۲ با عنوان آموزشکده کشاورزی با پذیرش ۴۰ نفر در رشته امور زراعی ادامه داده و در سال ۱۳۶۶ رشته امور دامی نیز به این مجموعه افزوده شد. در سال ۱۳۶۸ با توجه به نیاز مبرم منطقه، مجوز تبدیل آموزشکده به دانشکده صادر و از مهر ماه ۱۳۶۹ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دو رشته دامپروری و زراعت و اصلاح و نباتات وارد مرحله جدیدی گردید. در سال ۱۳۷۸ با مساعدت مسولان، به خصوص وزیر وقت فرهنگ و آموزش عالی و آقای دکتر دهمرده استاندار قبلی استان سیستان وبلوچستان، جهت تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز و توسعه همه‌جانبه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی منطقه دانشگاه زابل با امکانات و تجهیزات اولیه تأسیس گردید.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشکده کشاورزی[ویرایش]

دانشکده کشاورزی

آموزش عالی در سیستان در سال ۱۳۵۹ با تأسیس آموزشکده کشاورزی آغاز شد. بعد از انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۳ تولیدات گیاهی و در سال ۱۳۶۷ رشته تولیدات دامی ایجاد گردید. در سال ۱۳۶۹، این آموزشکده به دانشکده با توجه به نیاز منطقه تبدیل و از سال ۱۳۷۰ در مقطع کارشناسی علوم دامی و زراعت دانشجو پذیرش نمود. اکنون این دانشکده، شامل ۷ گروه آموزشی است که دانشجویان با استعداد را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا جذب می‌نماید.

دانشکده هنر و معماری[ویرایش]

دانشکده هنر و معماری

دانشکده هنر دانشگاه زابل به همت جناب آقای دکتر حبیب‌الله دهمرده ریاست محترم وقت دانشگاه در سال ۱۳۸۰ تأسیس گردید. فعالیت آموزشی دانشکده از نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۰–۸۱ با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی باستان‌شناسی ومعماری آغاز گردید سپس در نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۱–۸۲در مقطع کارشناسی مرمت آثار تاریخی و همچنین کارشناسی ناپیوسته معماری اقدام به پذیرش دانشجو نمود. با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی معماری در سال ۸۸و کارشناسی شهرسازی در سال ۸۹ و کارشناسی نمایش در سال ۹۴ هم‌اکنون پنج گروه درسی در دانشکده وجود دارند. در ابتدای سال تحصیلی ۹۷/۹۸ حدود ۴۰۰ دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی[ویرایش]

توسعه نظام آموزش عالی در منطقه سیستان با تبدیل دانشکده کشاورزی به دانشگاه زابل در سال ۱۳۷۸ به نقطهٔ اوج خود رسید. قبل از آن و از سال ۱۳۷۶، دانشگاه زابل شروع به پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات عربی نمود، متعاقب آن در سال ۱۳۷۸ و هم‌زمان با تأسیس دانشگاه زابل، رشته زبان وادبیات فارسی نیز بدان اضافه گردید. همراستا با توسعه نظام آموزش عالی در منطقه سیستان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی سرانجام در سال ۱۳۷۹ رسماً تأسیس گردید. در حال حاضر ۹ گروه آموزشی، گروه زبان انگلیسی، ادبیات فارسی، ادبیات عربی، حقوق، جغرافیا، تربیت بدنی، علم اطلاعات و دانش‌شناسی، تاریخ و معارف در دانشکده فعالیت می‌کنند.

هم‌اکنون در دانشکده ادبیات و علوم انسانی ۹ گروه آموزشی و ۱۱ رشته تحصیلی کارشناسی و ۴ رشته تحصیلی در کارشناسی ارشد فعالیت دارند. این دانشکده در حال حاضر تعداد ۷۰ عضو هیئت علمی) ۸ دانشیار، ۳۶ استادیار و ۳۰ مربی)، ۱۰ نفر کارشناس گروه آموزشی، ۸ نفر کادر اداری و خدماتی، ۱۵۱۰ دانشجوی کارشناسی، ۹۷ دانشجوی کارشناسی ارشد دارد.

مزید بر آن، هم‌اکنون خدمات آموزشی کلیه دروس عمومی معارف اسلامی، زبان انگلیسی و فارسی عمومی، برای کلیه رشته‌های آموزشی دانشگاه زابل و در کلیه مقاطع از طریق این دانشکده ارائه می‌گردد. اعضای هیئت علمی این دانشکده با برخی نهادها و سازمان‌های اجرایی در سطح کشور و استان همکاری دارند و در این دانشکده طرح‌های مشترک آموزشی- تحقیقاتی و مشاوره‌های در زمینه‌های مختلف به انجام رسیده‌است، همچنین این دانشکده در برگزاری سمینارها و کنگره‌های علمی بسیار فعال بوده و تاکنون گردهم آیی، هم‌اندیشی و سخنرانی‌های علمی زیادی در دانشکده برگزار شده‌است.

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

دانشکده علوم پایه

دانشکده دامپزشکی[ویرایش]

دانشکده منابع طبیعی[ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده آب و خاک[ویرایش]

دانشکده فناوری‌های نوین[ویرایش]

امکانات دانشگاه[ویرایش]

خوابگاه[ویرایش]

با ایجاد و بازسازی ۴ بلوک خوابگاه دانشجویی، ۱۴۲ خوابگاه خودگردان اجاره‌ای از چرخه معاونت دانشجویی و فرهنگی حذف شدند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. [۱]
  2. سایت دانشگاه زابل به آدرس uoz.c.ir