دانشگاه زابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۳۶′۰۲″ شمالی ۵۳°۲۶′۱۲″ شرقی / ۳۵.۶۰۰۴۴۲° شمالی ۵۳.۴۳۶۶۵۲° شرقی / 35.600442; 53.436652

دانشگاه زابل
تأسیس ۱۳۵۸
نوع دانشگاه عمومی
رئیس موسی بهلولی
[۱]
مکان زابل
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.uoz.ac.i

دانشگاه زابل یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این دانشگاه در شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع است. مدیریت این دانشگاه در چند سال اخیر با آقایان دهمرده، نوری ،قنبری و اوکاتی بوده‌است.

گفتنی است تعداد رشته‌های این دانشگاه نیز از تعداد ۴۶ رشته در سال ۱۳۸۴ به ۸۱ رشته در سال ۱۳۸۹ رسیده‌است.

پیشینه[ویرایش]

آموزش عالی در سیستان با تاسیس دانشکده کشاورزی در سال ۱۳۵۸ با پذیرش ۵۰ دانشجوی بومی استان فعالیت خود را در شهرستان زابل آغاز نمود. با بازگشایی مؤسسات آموزش عالی پس از انقلاب فرهنگی فعالیت خود را در سال ۱۳۶۲ با عنوان آموزشکده کشاورزی با پذیرش ۴۰ نفر در رشته امور زراعی ادامه داده ودر سال ۱۳۶۶ رشته امور دامی نیز به این مجموعه افزوده شد. در سال ۱۳۶۸ با توجه به نیاز مبرم منطقه، مجوز تبدیل آموزشکده به دانشکده صادر و از مهر ماه ۱۳۶۹ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دو رشته دامپروری و زراعت و اصلاح و نباتات وارد مرحله جدیدی گردید. در سال ۱۳۷۸ با مساعدت مسولان محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به خصوص وزیر وقت فرهنگ و آموزش عالی و آقای دکتر دهمرده استاندار قبلی استان سیستان وبلوچستان، جهت تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز و توسعه همه‌جانبه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی منطقه دانشگاه زابل با امکانات و تجهیزات اولیه تاسیس گردید.[۲]

دانشگاه زابل در حال حاضر دارای ۶ دانشکده، ۱ آموزشکده، ۴ پژوهشکده، ۱ مرکز تحقیقاتی، ۶۳ رشته تحصیلی در مقاطع دکتری، کار شناسی ارشد، کار شناسی، کار شناسی ناپیوسته، کاردانی، دوره‌های روزانه و شبانه، تحصیلات تکمیلی می‌باشد که حدود ۱۵۰۰۰ نفر دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده کشاورزی[ویرایش]

آموزش عالی در سیستان در سال 1359 با تاسیس آموزشکده کشاورزی آغاز شد. بعد از انقلاب فرهنگی در سال 1363 تولیدات گیاهی و در سال 1367 رشته تولیدات دامی ایجاد گردید. در سال 1369، این آموزشکده به دانشکده با توجه به نیاز منطقه تبدیل و از سال 1370 در مقطع کارشناسی علوم دامی و زراعت دانشجو پذیرش نمود. اکنون این دانشکده، شامل 7 گروه آموزشی است که دانشجویان با استعداد را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا جذب می نماید.

دانشکده هنر[ویرایش]

دانشکده هنر دانشگاه زابل به همت جناب آقای دکتر حبیب الله دهمرده ریاست محترم وقت دانشگاه در سال ۱۳۸۰ تاسیس گردید . فعالیت آموزشی دانشکده از نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۰-۸۱ با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی باستان شناسی ومعماری آغاز گردید سپس در نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۱-۸۲در مقطع کارشناسی مرمت آثار تاریخی و همچنین کارشناسی ناپیوسته معماری اقدام به پذیرش دانشجو نمود.با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی معماری در سال ۸۸و کارشناسی شهر سازی در سال ۸۹هم اکنون چهار گروه در دانشکده عضو می باشند.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی[ویرایش]

توسعه نظام آموزش عالي در منطقه سيستان با تبديل دانشكده كشاورزي به دانشگاه زابل در سال 1378 به نقطه ي اوج خود رسيد. قبل از آن و از سال 1376، دانشگاه زابل شروع به پذيرش دانشجو در رشته زبان و ادبيات عربي نمود، متعاقب آن در سال 1378 و همزمان با تأسيس دانشگاه زابل، رشته زبان وادبيات فارسي نيز بدان اضافه گرديد. همراستا با توسعه نظام آموزش عالي در منطقه سيستان، دانشکده ادبيات و علوم انساني سرانجام در سال 1379 رسماً تأسيس گرديد. در حال حاضر 9 گروه آموزشي، گروه زبان انگليسي، ادبيات فارسي، ادبيات عربي، حقوق، جغرافيا، تربيت بدني، علم اطلاعات و دانش شناسي، تاريخ و معارف در دانشکده فعاليت مي کنند.

هم اکنون در دانشکده ادبيات و علوم انساني 9 گروه آموزشي و 11 رشته تحصيلي کارشناسي و 4 رشته تحصيلي در کارشناسي ارشد فعاليت دارند. اين دانشکده در حال حاضر تعداد 70 عضو هيأت علمي) 8 دانشيار، 36 استاديار و 30 مربي)، 10 نفر کارشناس گروه آموزشي، 8 نفر کادر اداري و خدماتي، 1510 دانشجوي كارشناسي، 97 دانشجوي كارشناسي ارشد دارد.

مزيد بر آن، هم اکنون خدمات آموزشي کليه دروس عمومي معارف اسلامي ،زبان انگليسي و فارسي عمومي، براي کليه رشته هاي آموزشي دانشگاه زابل و در کليه مقاطع از طريق اين دانشکده ارائه مي گردد. اعضاي هيأت علمي اين دانشکده با برخي نهادها و سازمان هاي اجرايي در سطح کشور و استان همکاري دارند و در اين دانشکده طرح هاي مشترک آموزشي- تحقيقاتي و مشاوره هاي در زمينه هاي مختلف به انجام رسيده است، همچنين اين دانشکده در برگزاري سمينارها و کنگره هاي علمي بسيار فعال بوده و تاكنون گردهم آيي، هم انديشي و سخنراني هاي علمي زيادي در دانشکده برگزار شده است.

گروه حقوق[ویرایش]

شکل گیری و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بر گسترش عدالت که یکی از مصادیق آن عدالت در برخورداری از فرصت‌های برابر علمی مردم هر منطقه از یک سو و رسالت دانشگاه زابل در تربیت نیروهای عالم و متعهد برای کشور و منطقه، از دیگر سو باعث شد. گروه حقوق دانشگاه زابل فعالیت رسمی خود را از بهمن ماه سال تحصیلی ۸۲-۱۳۸۱ با پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی رشته حقوق آغاز کند و تا کنون چندین دوره فارغ‌التحصیل به جامعه حقوقی ایران تقدیم داشته باشدکه در موقعیت‌ها شغلی متفاوت و در مقام قضاوت، وکالت، سردفتری اسناد رسمی و یا کارشناسی حقوقی نیاز دوایر دولتی و خصوصی کشور را تأمین می‌کنند. برگزاری مداوم سخنرانی‌های علمی با حضور اساتید مجرب جامعه حقوقی ایران، برگزاری همایش‌های علمی را می‌توان تلاشی شایان توجه از طرف گروه حقوق دانشکده ادبیات برای ایجاد ارتباط وثیق بین دانشجویان با مباحث علمی مطرح در فضای دانشگاهی کشور دانست. تا کنون نشست‌ها و سخنرانیهای قابل توجهی توسط اساتید و حقوقدانان مبرّز ایران در دانشگاه زابل صورت گرفته است که برخی از آنها عبارتند از:

  • ۱- «بزهکاران خطرناک در حقوق کیفری و جرم شناسی» دکتر نجفی ابرند آبادی
  • ۲- تروریسم بین اللمی با حضور دکتر میر محمد صادقی..

گروه حقوق در زمینه تالیف و پژوهش و تحقیق و ارائه مقالات در مجلات پژوهشی کشور نیز فعال بوده است که می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود

گروه مرکب از 12عضو هیأت علمی ثابت است که در این بین با دعوت از اساتید مدعو شناخته شده از دانشگاه‌های تهران تلاش می‌شود به بهترین نحو نسبت به تضمین کیفیت ارائه دروس اقدام شود. در هر ترم حدود ۱۰ الی ۱۷ تن از اساتید تخصصهای مختلف حقوق خصوصی، حقوق جزا، حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی، فقه و حقوق اسلامی، جامعه‌شناسی و اقتصاد با گروه حقوق همکاری دارند که تعدادی از آنها در موقعیت‌هایی مانند قضاوت، وکالت انجام خدمت کرده و تعداد ی نیز به تدریس در دانشگاههای دیگر مشغول می‌باشند.

امکانات دانشگاه[ویرایش]

خوابگاه[ویرایش]

با ایجاد و بازسازی ۴ بلوک خوابگاه دانشجویی، ۱۴۲ خوابگاه خودگردان اجاره‌ای از چرخه معاونت دانشجویی و فرهنگی حذف شدند.

دانشگاه زابل در سال‌های اخیر توانسته‌است موفق به کسب رتبه‌های مختلفی از جمله کسب عنوان رئیس دانشگاه نمونه در امر نماز و نیایش، کسب مقام دوم در رتبه بندی عملکرد شورای فرهنگی دانشگاههای سراسر کشور، کسب عنوان رئیس دانشگاه برگزیده در حمایت از انجمن‌های علمی دانشجویی، کسب مقام برتر در طرح اسوه کشوری توسط بسیج دانشجویی، کسب رتبه چهارم در فعالیت‌های فرهنگی بین دانشگاه‌های بزرگ کشور، کسب عنوان انجمن علمی دانشجویی برگزیده کشور توسط انجمن علمی دانشجویی جغرافیا، معرفی یکی از دانشجویان دانشگاه زابل به عنوان داور جشنواره بین‌المللی فجر، انتخاب دانشجوی نمونه کشوری از دانشگاه زابل اشاره نمود و روند رشد مقالات و طرح‌های پژوهشی در چهار سال اخیر افزایش چشمگیری داشته از جمله تعداد مقالات ISI دانشگاه از بدو تاسیس تا سال ۱۳۸۴، دو مورد بوده که در چهار سال اخیر به بیش از ۱۲۰ مورد افزایش یافته‌است. گفتنی است بیشتر اساتید این دانشگاه فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس می‌باشند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. [۱]
  2. سایت دانشگاه زابل به آدرس uoz.c.ir