دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
http://sanru.ac.ir/my_doc/sari/news/1392/08/SABZ/12.jpg
تأسیس ۱۳۵۳
نوع دولتی
رئیس پروفسور محمدعلی بهمینار

رئیس دفتر: دکتر حسین رحمانی مدیر روابط عمومی: مهندس علیرضا مومنی لاریمی

مکان  ایران، مازندران، ساری
تلفن ۵-۳۸۲۲۹۰۱-۰۱۵۱
وب‌گاه sanru.ac.ir

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران در استان مازندران و تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

دانشکده‌های علوم زراعی، مهندسی زراعی، علوم دامی و شیلات و منابع طبیعی در این دانشگاه ظرفیتی بیش از ۲۵۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی را دارا است. این دانشگاه ۱۱۴ عضو هیأت علمی دارد.

تاریخچه[ویرایش]

این مجموعه آموزشی-پژوهشی در سال ۱۳۵۳ به صورت یک واحد آموزشی غیرانتفاعی به منظور ایجاد دوره‌­های آموزش کشاورزی با نام مدرسه عالی مهندسی کشاورزی تاسیس گردید. رشته­‌های بدو تأسیس این دانشگاه شامل کشاورزی عمومی، جنگل و مرتع و دامپروری بود. در سال ۱۳۵۸ این مرکز آموزش عالی به همراه چند مرکز دیگر زمینه­‌ساز ایجاد دانشگاه مازندران به مرکزیت شهر بابلسر گردیدند. پس از ارتقای امکانات و قابلیت­های مورد نیاز، از اواخر سال ۱۳۷۶ دو دانشکدهٔ علوم کشاورزی و منابع طبیعی به طور منفک از هم مجوز تأسیس دریافت نمودند و از سال تحصیلی ۷۹-۱۳۷۸ نیز رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند. در سال ۱۳۸۳ موافقت اصولی تأسیس مجتمع آموزش عالی علوم کشاورزی و منابع طبیعی اخذ گردید و در ماه‌­های آغازین سال ۱۳۸۴، چهار دانشکدهٔ علوم زراعی، مهندسی زراعی، علوم دامی و شیلات و منابع طبیعی به طور مستقل آغاز بکار نمودند. پس از آن پژوهشکدهٔ برنج و مرکبات و پژوهشکدهٔ مطالعات اکوسیستم­‌های خزری در سطح مجتمع تأسیس شد.

پژوهشکده برنج و مرکبات[ویرایش]

در پژوهشکده برنج و مرکبات، ساماندهی و اجرای طرح­های علمی و پژوهشی برای دو محصول عمده زراعی و باغی استان یعنی برنج و خانواده مرکبات انجام می‌شود. این پژوهشکده که در بطن این مرکز آموزشی واقع گردیده، علاوه بر دارا بودن ساختار مدیریتی و سازمانی مستقل، دارای چند زیرمجموعه و هسته­‌های پژوهشی نظیر به نژادی، ژنتیک و بیوتکنولوژی و مهندسی زراعی است.

پژوهشکده اکوسیستم­های خزری[ویرایش]

پژوهشکده اکوسیستم­های خزری با مطالعه زیرشاخه­‌هایی چون شناخت اکوسیستم­‌های جنگلی، اکوسیستم­‌های آبی، فراورده­‌های اکوسیستم­‌ها، اکوسیستم­‌های مرتعی و مسائل زیست­ محیطی، راه توسعه و احیا منابع طبیعی استان را پیگیری می­نماید و با هدایت پایان ­نامه­‌های کارشناسی ارشد و برگزاری کارگاه‌­های پژوهشی برای کارشناسان دستگاه‌­های اجرایی و ارائه همایش­های علمی داخلی و بین­ الملی تلاش می‌کند.

دانشکده‌ها/مراکز پژوهشی[ویرایش]

امور حرکت‌شناسی کشاورزی دارای نقش چندگانه، آماده‌سازی جامع دانشجویان تحصیل‌کرده، افراد حرفه‌ای که در کشاورزی به کار مشغول هستند و آموزش اولیه برای دوره کارشناسی ارشد کشاورزی است. در این مقطع، زمینه برای درک زندگی حرفه‌ای در یک محیط کشاورزی آماده می‌شود. یک دوره حداقل چهار ساله پس از پایان دبیرستان برای گذراندن این مقطع در نظر گرفته می‌شود. در این دوره دانشجویان با دروسی از تجارت و مدیریت کشاورزی، منابع طبیعی، آموزش کشاورزی و ارتباطات، علوم گیاهی، خاکشناسی، مهندسی کشاورزی، مکانیزاسیون، علوم و صنایع غذایی، تغذیه و ... آشنا می‌شوند. دانشجویانی که به تحقیقات کشاورزی یا به انجام فعالیت‌های تخصصی ویژه‌ای که احراز آن مستلزم داشتن مدرک کارشناسی ارشد است علاقمند می‌باشند، باید در یک یا چند رشته کشاورزی به کسب تخصص بپردازند. این سطح از تحصیلات به وسیله دانشکده‌های کشاورزی و در دو سطح کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد. تأکید بر سطح کارشناسی ارشد موجب خواهد شد که اعضای هیأت علمی در رشته خود تخصص کسب نمایند و توجه دانشکده‌های کشاورزی تنها به کشاورزی معطوف گردد. توسعه رشته‌های کارشناسی موجب می‌شود که دانشکده‌های کشاورزی در مسیر صحیح حرکت نمایند و بنیانی قوی برای احداث دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری باشند. برنامه‌های دوره دکتری نیز طوری طراحی شده است که فارغ‌التحصیلان برای اشتغال غیردانشگاهی (مراکز تحقیقاتی) نیز آماده شوند و یا در آینده بصورت عضو هیأت علمی جذب دانشگاه‌ها شوند. آموزش کشاورزی را می‌توان در پایه‌های بعد از کارشناسی به دو صورت ادامه داد. کارشناسی ارشد و یا دکتری مستقیم. مقطع کارشناسی ارشد کشاورزی این فرصت را در اختیار دانشجویانی قرار می‌دهد که به گسترش تخصص‌های خود به میزانی بالاتر از آنچه در مقطع کارشناسی آموخته‌اند، ادامه دهند. دکتری بالاترین درجه علمی در هر یک از رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود. در کشاورزی معمولاً درجه دکتری به علت مطالعه در زمینه‌هایی مانند اقتصاد کشاورزی، آموزش کشاورزی مهندسی کشاورزی، زراعت، علوم جانوری، علوم و صنایع غذائی، باغبانی، منابع طبیعی و جامعه‌شناسی روستایی اعطا می‌شود و درجه Ph.D درجه‌ای است که در نتیجه تحقیقات بکر در زمینه تخصصی فرد به وی اعطا می‌گردد.

این دانشکده از تیرماه سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز نموده است و در حال حاضر دارای چهار گروه آموزشی مهندسی کشاورزی- آب، ماشین­های کشاورزی، علوم و صنایع غذایی و اقتصاد کشاورزی می­باشد. براساس گروه­های آموزشی موجود در این دانشکده، در مقطع کارشناسی برای رشته­های تحصیلی مهندسی کشاورزی-آب، مکانیک ماشین­های کشاورزی، ماشین­های کشاورزی (ناپیوسته)، علوم و صنایع غذایی و اقتصاد کشاورزی و نیز در مقطع کارشناسی­ارشد برای دو رشته­ی سازه­های آبی و هواشناسی کشاورزی، دانشجویان علاقه‌مند از طریق آزمون­های سازمان سنجش پذیرفته شده و مشغول به یادگیری تخصص­های مربوطه می­گردند. در مجموع حدود ۷۴۸ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۳۰ دانشجو در مقطع کارشناسی­ارشد در این دانشکده مشغول به تحصیل می‌باشند. تعداد ۱۹ نفر عضو هیأت علمی تمام وقت با درجات استادی (۱ نفر)، دانشیاری (۱ نفر)، استادیاری (۱۵ نفر) و مربی (۲ نفر)، به فعالیت­های آموزشی و پژوهشی مشغول می­باشند. تعداد ۴ آزمایشگاه در گروه آبیاری، ۴ آزمایشگاه در گروه ماشین­های کشاورزی، ۲ آزمایشگاه در گروه علوم و صنایع غذایی و ۱ سایت تخصصی رایانه در گروه اقتصاد کشاورزی موجود است. همچنین تعداد ۵ نفر کارشناس در آزمایشگاه­های این دانشکده مشغول همکاری هستند. ضمناً ایستگاه هواشناسی کشاورزی دانشگاه نیز تحت نظارت گروه مهندسی آب این

دانشکده به صورت فعال درحال بهره­برداری می­باشد

کارهای صورت گرفته در دانشکده طی ۳ سال اخیر:

- اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی­ارشد رشته هواشناسی کشاورزی از مهر ۱۳۸۷

- اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی­ارشد رشته آبیاری و زهکشی از مهر ۱۳۸۸

- اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی­ارشد رشته علوم و صنایع غذایی از مهر ۱۳۸۸

- اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی­ارشد رشته ماشین­های کشاورزی از مهر ۱۳۸۸

- اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی­ارشد رشته اقتصاد کشاورزی از مهر ۱۳۸۸

- راه‌اندازی سایت تخصصی رایانه در گروه اقتصاد کشاورزی

- ارائه مقالات علمی در سمینارها و کنفرانس­های داخلی و خارجی توسط اساتید دانشکده

- انتشار مقالات علمی در مجله­های معتبر علمی داخلی و بین­المللی توسط اساتید دانشکده

- قبولی تعداد زیادی از دانش آموختگان کارشناسی رشته­های مهندسی آب و اقتصاد کشاورزی این دانشکده در مقطع کارشناسی­ارشد دانشگاه­های دیگر کشور با رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی

- تجهیز آمفی تئاتر شماره ۳۰۲ به کامپیوتر و ویدئو پروژکتور و تعویض پرده­های آن. ضمناً تعویض صندلی­های این آمفی تئاتر نیز در دست بررسی و اقدام می­باشد.

  • دانشکده علوم دامی و شیلات
  • دانشکده دانشکده منابع طبیعی
  • دانشکده علوم زراعی
  • پردیس بین‌المللی دانشگاه
  • پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی
  • پژوهشکده اکو سیستم خزری
  • پژوهشکده علوم و صنایع غذایی
  • پژوهشکده RS, GIS
  • مرکز رشد واحدهای فناوری طبرستان