دانشگاه اراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۰۴′۴۹″ شمالی ۴۹°۴۰′۳۸″ شرقی / ۳۴.۰۸۰۱۸۲° شمالی ۴۹.۶۷۷۲۹۵° شرقی / 34.080182; 49.677295

دانشگاه اراک
تأسیس ۱۳۵۰
نوع دانشگاه عمومی
بنیانگذار عبدالکریم قریب
رئیس دکتر سعید حمیدی
(۲۲ دی ماه ۱۳۹۲ تاکنون)[۱]
معاون آموزشی دکتر محمدرضا جعفری
معاون دانشجویی دكتر عليرضا بهرامي
معاون پژوهشی دکتر علیرضا فضلعلی
شعبه‌ها دانشکده فنی مهندسی محلات
ارائه دهنده رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی
هیأت علمی ۱۷۷ نفر
کارشناسی بلی
کارشناسی ارشد بلی
دکترا بلی
مکان اراک
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://www.araku.ac.ir/

دانشگاه اراک یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایران و یکی از دانشگاه‌های دولتی شهر اراک است. موقعیت فیزیکی این دانشگاه به گونه‌ای است که به دو دانشگاه مجزا تقسیم گردیده و دانشکده علوم پایه در مجتمع دانشگاهی در حال احداث شهر اراک در کمربندی اراک در منطقه‌ای بین سردشت و سنجان واقع شده که در این مجتمع تمام امکانات دانشگاهی در حال احداث می‌باشد و دارای امکانات مطلوبی می‌باشد. و دیگری که همان دانشگاه قدیمی شهر اراک به حساب می‌آید در مرکز شهر در کنار پارک امیرکبیر می‌باشد و دانشکده علوم انسانی در این مکان قرار دارد. هم اکنون دارای دو شعبه یکی در کنار پارک امیر کبیر و یکی در واحد پردیس واقع در سردشت است که هم اکنون دو دانشکده فنی و مهندسی و علوم پایه در این مکان قرار دارند.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۵۰ تعدادی از اساتید دانشگاه تهران و دانشسرای عالی سابق، مقدمات تاسیس یک موسسه آموزش عالی خصوصی را در اراک ایجاد نمودند و در مهرماه همان سال، فعالیت این واحد آموزشی در چهار رشته فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی با پذیرش ۴۸۰ دانشجو با نام «مدرسه عالی مرجان» در محلی استیجاری آغاز شد. این موسسه در اواخر سال ۱۳۵۱ با نام «مدرسه عالی علوم اراک» وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران و با مدیریت دولتی و با افزودن رشته ریاضی به فعالیت خود ادامه داد. در آذرماه سال ۱۳۶۸ این موسسه به طور مستقل و با عنوان «دانشگاه تربیت معلم اراک» فعالیت خود را پی گرفت. این دانشگاه در سال ۱۳۷۰ در رشته علوم تربیتی با گرایش تکنولوژی آموزشی و در رشته دبیری الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال ۱۳۷۱ و ۱۳۷۳ به ترتیب زبان انگلیسی و رشته‌های دبیری ادبیات عرب و تربیت بدنی اقدام به پذیرش دانشجو نمود. همچنین با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد شیمی با سه گرایش شیمی آلی، شیمی معدنی و شیمی تجزیه در سال ۱۳۷۳ شروع به فعالیت نمود و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته‌های فیزیک و ادبیات فارسی از سال تحصیلی ۱۳۷۸ آغاز گردید. علاوه بر این به منظور استفاده بهینه امکانات آموزشی دانشگاه از سال ۱۳۶۹ در چهاررشته فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ادبیات فارسی نیز اقدام به پذیرش دانشجوی شبانه نمود. در سال ۱۳۷۵ با تصویب طرح جامع به «دانشگاه اراک» تغییر نام یافت. با توجه به صنعتی بودن استان و نیاز به وجود دانشکده فنی ومهندسی این دانشکده در سال ۱۳۷۹ با پذیرش دانشجو در رشته مهندسی شیمی آغاز به کار نمود. همچنین در بهمن ۱۳۸۰ در رشته مهندسی عمران نیز دانشجو پذیرفته خواهد شد. از طرفی به دنبال سفرریاست محترم جمهوری و با عنایت ویژه به منظور راه‌اندازی دانشکده کشاورزی اقدام به خرید مزرعه‌ای به مساحت ۱۶۰ هکتار گردید و اخیراً مجوز تأسیس این دانشکده از سوی شورای آموزش عالی صادر شده و به زودی در رشته‌های وابسته به دانشکده کشاورزی نیز دانشجو پذیرفته خواهد شد. رشته کاشت و برداشت گیاهان دارویی و معطر کاردانی با پذیرش دانشجو از بهمن ماه سال جاری دایر می‌گردد. ضمناً موافقت اصولی برای ایجاد رشته‌های مهندسی کامپیوتر و تاریخ نیز اخذ و به زودی راه‌اندازی می‌شود در حال حاضر دانشگاه اراک مجموعاً در قالب سه دانشکده و ۲۸ رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ودر دوره‌های شبانه و روزانه و سه رشته در مقطع کارشاسی ارشد فعالیت دارد.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه اراک دارای چهار دانشکده است. علوم پایه، ادبیات، کشاورزی، فنی و مهندسی

نخبگان برجسته[ویرایش]

از میان نخبگان برجسته می‌توان به
دکتر سعید امانی (شیمی)
دکتر محمد نشوادیان (ریاضی)
دکتر اکبر زنده نام (فیزیک)
دکتر بیژن فرخی (فیزیک)
اشاره کرد. امانی، استاد برجسته شیمی معدنی است. نشوادیان از شاگردان غلام حسین مصاحب و زنده نام متخصص برجستهٔ لیزر و اپتیک است. فرخی از برترین فیزیک‌دان‌های نظری است که تخصص در علم پلاسما دارد.

خوابگاه‌ها[ویرایش]

دانشگاه اراک، دارای سه مرکز خوابگاهی است. خوابگاه شهید غلام رضا رضایی (برادران)، خوابگاه امیرکبیر (برادران) و خوابگاه الزهرا (خواهران). خوابگاه الزهرا، نسبتا فضای کافی و مطلوب دارد. خوابگاه امیرکبیر در کنار پارک امیرکبیر واقع شده است. خوبگاه شهید رضایی معروف به خوابگاه سردشت، بدون امکانات کافی، بوفهٔ نامناسب و فاقد هر گونه امکانات تفریحی و ورزشی است.

اعتراض به دیوارکشی در بوفه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک[ویرایش]

دانشگاه اراک مرکز اولین و جدی ترین اعتراضات به شروع تفکیک‌های جنسیتی در سال ۸۸ است. این اعتراض صبح روزشنبه بیست وسوم آبان ماه ۸۸ و پس از آن صورت گرفت که دانشجویان متوجه شدند، مسئولین روز پنج شنبه و در حالیکه دانشگاه تقریباً نیمه تعطیل بوده اقدام به دیوارکشی در بوفه دانشکده فنی به منظور جداسازی دختران و پسران نموده‌اند. پس از این موضوع آنان با تجمع در این محل خواستار برداشته شدن این دیوارها شدند و مسئولین دانشگاه نیز در صدد مذاکره با آنان بر آمدند. اما چون مذاکرات، خواسته‌های دانشجویان را تامین نکرد دانشجویان اقدام به از میان برداشتن دیوارها نمودند. بعد از این اعتراضات و در پی اعتراضات دیگر مقارن بااعتراضات پس از انتخابات چهره‌های شاخص اعتراضات دانشجویی با احکام تعلیق از تحصیل به مدت یک ترم تا یک سال روبرو گردیدند. ` http://www.balatarin.com/permlink/2010/1/30/1933902

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]