دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
تأسیس ۱۳۶۹
نوع دولتی
رئیس دکتر علی اسماعیلی ندیمی
معاون آموزشی دکتر حمید حکیمی
معاون دانشجویی دکتر محمدرضا حاجی‌زاده
معاون پژوهشی دکتر علی شمسی‌زاده
هیئت علمی بیش از ۱۵۰
دانشجویان 1400
تحصیلات تکمیلی نزدیک به 50 نفر
مکان رفسنجان
وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وب‌گاه http://www.rums.ac.ir

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان یکی از دانشگاه‌های استان کرمان است که به طور رسمی فعالیت خود را به صورت دانشگاه در سال ۱۳۶۹ آغاز کرد.

تاریخچه[ویرایش]

سنگ بنای آموزش عالی در شهرستان رفسنجان با تاسیس مجتمع آموزش عالی بهداشت‌کاران دهان و دندان در مقطع کاردانی در سال ۱۳۶۱ نهاده شد. در سال ۱۳۶۵ دانشکده علوم پزشکی رفسنجان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی کرمان فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۷۱ پس از اخذ موافقت اصولی جهت تبدیل مجتمع آموزشی بهداشت‌کاران دهان و دندان به دانشکده دندانپزشکی، سرانجام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی رفسنجان تاسیس گردید. تاکنون ۱۸ دوره دانشجویان رشته پزشکی عمومی از دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند. در حال حاضر ۲۸۸ دانشجو در مقاطع مختلف دوره پزشکی در این دانشکده مشغول به تحصیل می‌باشند.

ساختار[ویرایش]

این دانشگاه شامل دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری- مامایی و پیراپزشکی است و به آموزش دانشجویان در رشته‌های مختلف دکترای حرفه‌ای پزشکی، دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی، کارشناسی ارشد بیوشیمی، کارشناسی ارشد فیزیولوژی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی علوم آزمایشگاهی، کارشناسی مامایی، کارشناسی رادیولوژی، کارشناسی هوشبری، کارشناسی اتاق عمل، کاردانی فوریت‌های پزشکی می‌پردازد. تعداد اعضاء هیئت علمی این دانشگاه تا سال ۸۹، ۱۲۵ نفر می‌باشد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی

دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی[ویرایش]

  • تاریخچهٔ دانشکده:

دانشکده پرستاری ، مامایی و پیراپزشکی رفسنجان از سال ۱۳۶۵ هم زمان با تأسیس دانشکده پزشکی در این شهرستان اقدام به پذیرش دانشجو در رشته کاردانی پرستاری نمود. در سال ۱۳۶۶ مقطع کاردانی رشته پرستاری به کارشناسی ارتقاء یافت. در سال ۱۳۶۷ دانشکده پرستاری از دانشکده پزشکی تفکیک و به مکان جدید(محل فعلی) منتقل و تحت عنوان دانشکده پرستاری و مامایی شروع به فعالیت نمود و در سال ۱۳۶۸ پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی مامایی نیز انجام شد.[۱]

  • امکانات دانشکده پرستاری ، مامایی و پیراپزشکی : کتابخانه، مرکز کامپیوتر، سمعی بصری، آزمایشگاه های فیزیک، خون شناسی و رادیولوژی، skill lab، سالن کنفرانس و آمفی تئاتر، سالن اجتماعات، دوزاده کلاس درس، نمازخانه

بیمارستان‌ها[ویرایش]

  • بیمارستان علی‌بن‌ابی‌طالب
  • بیمارستان مرادی
  • زایشگاه نیک‌نفس

پانویس[ویرایش]