دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
لوگوی رسمی دانشگاه
لوگوی رسمی دانشگاه
تأسیس ۱۳۵۹
نوع دانشگاه سراسری (دولتی)
رئیس حمیدرضا عظمتی[۱]
معاون آموزشی علی پورکمالی انارکی
معاون دانشجویی نجف طهماسبی پور
معاون پژوهشی سعید علیایی
هیئت علمی 210نفر[۲]
دانشجویان 7000نفر
مکان تهران (لویزان)

Google Map

تلفن 02122970060
وب‌گاه http://www.srttu.edu

portal.srttu.edu

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دانشگاهی دولتی در شهر تهران است که وابسته به وزارتخانه آموزش و پرورش می‌باشد.[۳] این دانشگاه با مساحتی نزدیک به ۱۵۰٬۰۰۰ مترمربع در منطقه لویزان واقع در شمال شرق تهران قرار دارد و مجموعاً دارای بیش از ۵۶٬۰۰۰ متر مربع فضای سرپوشیدهٔ آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، رفاهی و فرهنگی است. همچنین دانشگاه دارای ۶ خوابگاه (۳ خوابگاه پسران و ۳ خوابگاه دختران) است که روی هم بیش از ۲۸٬۰۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده با ظرفیتی حدود ۲۲۰۰ نفر دارا است. وظیفه اصلی این دانشگاه تربیت دبیر فنی و نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش و روش پذیرش دانشجو نیز همانند همه دانشگاه‌های دولتی از طریق آزمون سراسری توسط سازمان سنجش و آموزش کشور می‌باشد.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچه این دانشگاه با تاریخ ‍‍پدیدآمدن دوره‌های تربیت معلم کشور عجین می‌باشد. چرا که در حال حاضر این دانشگاه به همراه دانشگاه فرهنگیان تنها میراث داران تربیت معلم و دبیر در کشور می‌باشند. بدین لحاظ می‌توان گفت ریشه تاریخی این دانشگاه در سال ۱۲۲۹ یعنی مصادف باتاسیس دارالفنون می‌باشد؛ که اولین دوره تربیت معلم در کشور در سطح عالی به همراه سایر رشته‌های مهندسی و پزشکی آغاز به کار نموداند.

اما آنچه به عنوان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در حال حاضر مشغول فعالیت است در سال ۱۳۵۹ با ادغام انستیتوهای تکنولوژی تهران، مجتمع انقلاب اسلامی زیر نظر دفتر امور مدارس عالی فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش تأسیس گردید. سپس به مرکز آموزش عالی فنی انقلاب اسلامی تغییر نام داد و علاوه بر دوره‌های تربیت تکنسین و معلم فنی در سطح کاردانی (فوق دیپلم)، مجوز اجرای دوره‌های کارشناسی ناپیوسته دبیر فنی (در سطح لیسانس) را نیز دریافت نمود. در سال ۱۳۷۲ با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی (وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت) دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای در این مرکز تأسیس شد و از طریق آزمون سراسری در دو رشته کارشناسی دبیری فنی دانشجو پذیرفت. با توجه به امکانات و توانایی‌های موجود، در سال ۱۳۷۶ مرکز آموزش عالی فنی و دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای ادغام شدند و با مجوز وزارت فرهنگ و آموزش عالی و تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه تبدیل و نام دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی بر آن نهاده شد[۲] و همچنان زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به صورت مشترک به کار خود ادامه داد.

فرایند داوری و برگزاری جشنواره جوان خوارزمی در مرحله کشوری در این دانشگاه انجام می‌گیرد. در حال حاضر ۲۰ رشته کارشناسی، ۴۱ رشته کارشناسی ارشد و ۱۱ رشته دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شود.[۲] دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به همراه دانشگاه فرهنگیان و پژوهشگاه آموزش و پرورش، سه قطب و اتاق فکر وزارت آموزش و پرورش هستند.[۲]

برای اولین بار در تاریخ دانشگاه، سند راهبردی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در روز شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ بدست وزیر وقت آموزش و پرورش، علی اصغر فانی، رونمایی شد. عدم دعوت از تشکل های دانشجویی و نمایندگان دانشجویی از جمله حواشی این مراسم بود.[۱][۴][۵][۶]

دانشکده مهندسی معماری و دانشکده مهندسی عمران و صنایع چوب
مزار شهدای گمنام دانشگاه شهید رجایی

روسای دانشگاه از آغاز تا کنون[ویرایش]

 • قدرت‌الله تورنگ (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴)
 • سید محمد موسوی کیانی (۱۳۶۴ تا ۱۳۷۳)
 • سید زین العابدین موسوی (۱۳۷۳ تا ۱۳۷۷)
 • محمد حسین رفان (۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲)
 • سید امیر الدین صدر نژاد (۱۳۸۲ تا مرداد ۱۳۸۵)
 • عباس حق‌اللهی (مرداد ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳)
 • حمیدرضا عظمتی (۱۳۹۳ تا کنون)

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشکده مهندسی برق[ویرایش]

این دانشکده دارای چهار گروه آموزشی مهندسی الکترونیک، قدرت، مخابرات و کنترل است و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو دارد. این دانشکده در مقطع کارشناسی رشته‌های مهندسی برق الکترونیک و برق قدرت را ارائه می‌کند. همچنین گرایش‌های الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل تا مقطع دکترا ارائه می‌شوند.

در حال حاضر دكتر رضا قندهاری ریاست این دانشکده را عهده‌دار است.

برای اولین بار در سطح این دانشگاه، شاخه دانشجویی IEEE دانشگاه شهید رجایی در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۲ توسط انجمن علمی برق تأسیس شد.

مجلهٔ علمی Journal of Electrical and Computer Engineering Innovations (JECEI) نیز توسط این دانشکده منتشر می‌شود.[۷]

دانشکده مهندسی کامپیوتر[ویرایش]

دانشکده مهندسی کامپیوتر از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۳–۹۴ با تفکیک از دانشکده مهندسی برق فعالیت خود را بصورت مستقل آغاز نمود. پیش از این، گروه کامپیوتر دانشگاه از سال ۱۳۶۰ در دانشگاه مشغول فعالیت بوده است. این دانشکده شامل سه گروه معماری کامپیوتر، نرم‌افزار و IT، و هوش مصنوعی است، و در رشته‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار و IT در مقطع کارشناسی و همچنین در رشته‌های هوش مصنوعی، نرم‌افزار در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. در حال حاضر ریاست این دانشکده به عهده دكتر رضا ابراهیم پور است.

دانشکده مهندسی عمران، صنایع چوب و مبلمان[ویرایش]

فعالیت دانشکده مهندسی عمران در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی عمران با گرایش های مختلف از سال ۱۳۵9 آغاز شد. این دانشکده در سال 1372 توسط دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پیوسته (دبیر فنی عمران) را دریافت کرد و در ادامه از 1383 دانشجويان كارشناسي در رشته مهندسي عمران وارد اين دانشكده شدند. دورههاي كارشناسي ارشد از سال 1386 و دوره دكتري از سال 1390 در اين دانشكده پذيراي دانشجويان بوده است. هم اکنون اين دانشکده در چهار گروه آموزشی مهندسی سازه و زلزله، گروه آموزشي مهندسي ژئوتكنيك و آب، گروه اموزشي مهندسی نقشه¬برداری و  گروه آموزشي صنایع چوب با بیش از 30 نفر عضو هیات علمی تمام وقت به فعالیت آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو تربیت می‌کند. امکانات آموزشی و پژوهشی این دانشکده شامل کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مجهزی است که در زمینه‌های مختف مهندسي سازه و زلزله، تکنولوژی بتن، مهندسي ژئوتکنیک، هیدرولیک، نقشه برداري، سنجش از دور، فتوگرامتری و صنایع چوب خدمات آموزشي و پژوهشي ارائه می‌دهند. از جمله اساتید مطرح این دانشکده در زمینه ی پژوهشی دکتر حمیدرضا تقی یاری می باشد. دکتر تقی یاری دارای مدرک دکترای صنایع چوب از دانشگاه تهران بوده و هم اکنون در سمت مدیریت روابط بین الملل دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مشغول بکار است.

هم اکنون این دانشکده در سه گروه آموزشی مهندسی عمران، مهندسی نقشه‌برداری و صنایع چوب-مبلمان به فعالیت آموزشی و پژوهشی ادامه می‌دهد و در مقاطع زیر دانشجو می‌پذیرد:

 • مقطع کارشناسی: رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی صنایع چوب و کاغذ، مهندسی چوب و مبلمان؛
 • مقطع کارشناسی ارشد: رشته‌های مهندسی سازه، مهندسی زلزله، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی، سنجش از راه دور، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، سازه‌های چوبی؛
 • مقطع دکتری: رشته‌های مهندسی سازه، مهندسی صنایع چوب، مهندسی ژئوتکنیک.

ریاست این دانشکده در حال حاضر بر عهده سعید غفارپور جهرمی است.

مجلهٔ علمی پژوهش‌های تجربی در مهندسی عمران توسط این دانشکده منتشر می‌شود.

همایش‌های برگزار شده در این دانشکده عبارتند از:

 • اولین کنفرانس ملی مکانیک خاک و مهندسی پی (آذرماه ۱۳۹۳)
 • مسابقات ملی دانشجویی ژئووال- Geo Wall (اردیبهشت ۱۳۹۴)
 • دومین دوره مسابقات ملی دانشجویی ژئووال-Geowall (اردیبهشت ماه 1395)
 • همایش ملی کاربرد کامپوزیت‌ها در صنعت ساخت (اردیبهشت ۱۳۹۵)

دستاوردهای پژوهشی و افتخارات:

 • نگارش و تدوین ده‌ها کتاب و مقاله تخصصی
 • اجرای 70 طرح پژوهشی درون دانشگاهی
 • اجرای 10 طرح پژوهشی برون دانشگاهی
 • انتخاب دکتر حمیدرضا تقی یاری به عنوان استاد نمونه بسيجي، 1390
 • انتخاب دکتر موسی مظلوم به عنوان پژوهشگر نمونه توسط انجمن بتن ژاپن، 1384
 • انجام طرح پژوهشی بین‌المللی دکتر حمیدرضا تقی‌یاری(دکترای صنایع چوب) باهمکاری دانشگاه UPM مالزی، 1393
 • کسب رتبه نخست توسط انجمن علمي نقشه برداري در همايش ملی ژئوماتيك، 1391
 • کسب رتبه نخست توسط انجمن علمی عمران در مسابقات ملی طراحی لرزه ای، 1393
 • کسب مقام تیم برتر توسط انجمن علمی عمران در مسابقات ملی پل فولادی، 1392
 • انتشار مجله علمی پژوهش‌های تجربی در مهندسی عمران، 1392
 • برگزاری نخستین کنفرانس ملی مکانیک خاک و مهندسی پی ایران، 1393
 • برگزاري دومین دوره مسابقات ملي دانشجويي ديوار خاك مسلح، 1395
 • برگزاري نخستين دوره مسابقات ملي دانشجويي ديوار خاك مسلح، 1394
 • برگزاري نخستين كنفرانس ملي كاربرد كامپوزيت ها در صنعت ساخت، 1395
 • همكاري با جشنواره جوان خوارزمي- گروه تخصصي عمران از سال 1390
 • همكاري با جشنواره بين المللي خوارزمي- گروه تخصصي عمران از سال 1392

دانشکده مهندسی مکانیک[ویرایش]

دانشکده مهندسی مکانیک در سال ۱۳۶۱ با نام انستیتو مکانیک فعالیت خود را در دورهٔ کاردانی و کاردانی معلم فنی در رشته‌های ماشین ابزار، ابزار سازی، ریخته‌گری، جوشکاری، تهویه و تبرید، آب رسانی و گازرسانی، نقشه‌کشی، اتو مکانیک و کاردانی معلم فنی رشته‌های ماشین ابزار، ریخته‌گری، اتومکانیک، تأسیسات (تهویه و تبرید) آغاز کرد. از سال ۱۳۶۶ علاوه بر دوره‌های کاردانی، رشته‌های کارشناسی ناپیوسته دبیری شامل رشته‌های ماشین ابزار، صنایع فلزی، صنایع خودرو، تأسیسات، نقشه‌کشی صنعتی و ریخته‌گری نیز داشته است. از سال ۱۳۷۶ فقط دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و دو رشته کارشناسی پیوسته (ساخت و تولید-مکانیک خودرو) داشته که از سال ۸۶–۸۷ علاوه بر دوره‌های ذکر شده چهار رشته کارشناسی‌ارشد هم به این دانشکده اضافه گردید. از دانشجویان سرشناس این دانشکده می‌توان به شهید حسن تهرانی مقدم در رشته مهندسی ریخته‌گری اشاره نمود.

هم‌اکنون ریاست این دانشکده با غلامحسن پایگانه است. این دانشکده مجهز به ۶ کارگاه از جمله کارگاه ماشین ابزار، آزمایشگاه اندازه‌گیری دقیق، کارگاه ریخته‌گری، کارگاه جوشکاری، کارگاه خودرو است.

مجله Journal of Computational and Applied Research in Mechanical Engineering در این دانشکده منتشر می‌شود. این مجله در سایت scops نیز نمایه می‌گردد.

دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی[ویرایش]

دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی از سه گروه آموزشی مهندسی معماری، شهرسازی و گرافیک تشکیل یافته است. در حال حاضر رشته‌های مهندسی معماری، دبیری فنی معماری، معماری (ناپیوسته)، ارتباط تصویری و هنرهای تجسمی در مقطع کارشناسی، و همچنین رشته‌های مهندسی معماری، معماری منظر، طراحی شهری و گرافیک در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشکده تدریس می‌گردد. این دانشکده در مقطع دکتری معماری نیز دانشجو می‌پذیرد.

در حال حاضر اساتید صاحب نامی همچون حسین زمرشیدی (چهره ماندگار معماری ایران)، عین‌الله صادق زاده (استاد مبرز خط ایران)، جمال الدین مهدی‌نژاد، اسماعیل ضرغامی، حمید رضا عظمتی، عبدالحمید قنبران، علی شرقی، و محسن ترقی جاه به تدریس دروس معماری و شهر سازی مشغولند.

مجله علمی معماری و شهرسازی پایدار نیز در این دانشکده به چاپ می‌رسد. مدیریت دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی را دكتر جمال الدین مهدی‌نژاد بر عهده دارد.

همایش‌های برگزار شده:

 • اولین همایش ملی معماری و شهر پایدار (۱۳۹۱)
 • دومین همایش ملی معماری و شهر پایدار (۱۳۹۴)

دانشکده علوم انسانی[ویرایش]

دانشکده‌های علوم انسانی در سال ۱۳۸۰ از دانشکده علوم پایه منفک و مستقل گردید و از آن پس باپذیرش دانشجو در دوره کارشناسی به کار خود ادامه داد. دوره کارشناسی ارشد در این دانشکده نیز در سال ۱۳۸۰ با پذیرش در رشته مدیریت آموزشی و رشته فیزیولوژی ورزشی فعالیت خود را آغاز نمود و از سال ۱۳۸۶ دوره نیمه حضوری کارشناسی را نیز ارائه می‌کند.

این دانشکده در رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی تربیتی، آموزش زبان انگلیسی، فلسفه و حکمت، علوم قرآن و حدیث و ادبیات فارسی پذیرش دانشجو دارد. همچنین این دانشکده در رشته‌های فلسفه، برنامه‌ریزی درسی، و مشاوره دانشجوی دکتری می‌پذیرد.

از اساتید سرشناس دانشکده می‌توان به محسن میرباقری (عضو هیئت علمی گروه معارف)، عباس صدری (دبیرکل آیسسکو) و حسین مظفر (وزیر اسبق آموزش و پرورش) اشاره کرد. مجله علمی و پژوهشی «پژوهش‌های هستی شناختی» در این دانشکده منتشر می‌گردد. ریاست این دانشکده به عهده دكتر زهرا کاشانیها است.

همایش‌های برگزار شده در دانشکده:

 • دهمین همایش برنامه‌ریزی درسی تربیت معلم (۱۳۸۹)
 • نخستین همایش ملی روانشناسی تربیتی (۱۳۹۱)
 • همایش ملی اسلام و آموزش علوم (۱۳۹۱)
 • همایش ملی اسلام و ارزش‌های متعالی (۱۳۹۲)
 • دومین همایش ملی روانشناسی تربیتی (۱۳۹۳)

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی[ویرایش]

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دروس تربیت بدنی عمومی را به تمام دانشکده‌ها در سه گروه فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی و تربیت عمومی ارائه می‌کند.

مجله علمی و پژوهشی آموزش تربیت بدنی در این دانشکده منتشر می‌گردد. ریاست این دانشکده در حال حاضر بر عهدهٔ دكترفرشید طهماسبی می‌باشد.

 • همایش استعداد یابی ورزشی(۱۳۹۲)
 • همایش ملی یافته‌های نوین در تربیت بدنی و علوم ورزشی(۱۳۹۴)

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

در دانشکده علوم پایه رشته‌های کارشناسی ریاضی محض، ریاضی و کاربردها، دبیری ریاضی، فیزیک محض، دبیری فیزیک، دبیری شیمی، دبیری فنی صنایع شیمیایی، و تکنولوژی صنایع شیمیایی؛ رشته‌های کارشناسی ارشد در گرایش‌های آموزش فیزیک، فیزیک محضی، آموزش ریاضی، ریاضی محض، جبر، ریاضی کاربردی، آموزش شیمی، شیمی فیزیک و علوم محیط زیست؛ و رشته‌های دوره دکتری ریاضی در گرایش جبر وجود دارد.

از اساتید سرشناس دانشکده می‌توان به مهدی نیک عمل (گروه فیزیک)، و مجتبی قربانی (گروه ریاضی) اشاره کرد. این دانشکده با همراهی چند دانشگاه متولی نشر مجله Transactions on Combinatorics می‌باشد. ریاست این دانشکده را دكتر رسول عبدالله میرزایی بر عهده دارد.

همایش‌های برگزارشده دانشکده:

 • سومین همایش ملی پیل سوختی ایران(۱۳۸۸)
 • اولین همایش ایرانی نظریه گراف‌های شیمیایی (۱۳۸۹)
 • سمینار ملی نانو محاسبات(۱۳۸۹)و(۱۳۹۰)
 • چهارمین همایش ملی پیل سوختی(۱۳۸۹)
 • ششمین همایش پیل سوختی ایران (۱۳۹۱)
 • همایش فیزیک محاسباتی ایران (۱۳۹۲)
 • همایش ملی آموزش الکترو شیمی (۱۳۹۲)
 • همایش ملی آموزش ریاضی ایران (۱۳۹۳)
 • سیزدهمین همایش آموزش ریاضی ایران(۱۳۹۳)
 • نخستین همایش نانو(۱۳۹۴)
 • همایش ملی کودک و طبیعت(۱۳۹۴)
 • دومین همایش ملی آموزش الکترو شیمی ایران (۱۳۹۴)
 • همایش فیزیک محاسباتی ایران (۱۳۹۴)
 • همایش پژوهش در آموزش علوم پایه(۱۳۹۴)

مراکز پژوهشی دانشگاه[ویرایش]

 • قطب علمی آموزش
 • مرکز تحقیقات آموزش علوم و مهندسی
 • پژوهشکده فناوری‌های نوین
 • انجمن علمی آموزش محیط زیست

برخی از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دانشگاه[ویرایش]

 • آزمایشگاه کنترل فرایند
 • آزمایشگاه میکروالکترونیک
 • آزمایشگاه تحلیل داده
 • آزمایشگاه الکترونیک قدرت و انرژی‌های نو
 • آزمایشگاه تحقیق و توسعه سیستم‌های نرم‌افزاری
 • آزمایشگاه پیل سوختی
 • آزمایشگاه علوم اعصاب و شناختی
 • آزمایشگاه فناوری‌های نوین
 • آزمایشگاه پیشرفته نانو محاسبات
 • آزمایشگاه مهندسی ژئو تکنیک
 • آزمایشگاه مهندسی سازه و زلزله
 • آزمایشگاه نفوذپذیری مایعات در اجسام متخلخل (چوب)
 • آزمایشگاه فیزیک و مکانیک چوب

خوابگاه ها[ویرایش]

 • خوابگاه حافظ (پسران): واقع در خیابان حافظ، زیر پل حافظ، روبروی بیمارستان نجمیه. این خوابگاه شامل یک ساختمان یازده طبقه، یک ساختمان شش طبقه معروف به ساختمان شرقی است. این خوابگاه مجهز به آشپزخانه سرو غذا، آرایشگاه، بوفه، سالن بدن سازی و زمین والیبال است.
 • خوابگاه طرشت (پسران) : واقع در خیابان تیموری بالاتر از ایستگاه مترو دانشگاه شریف. این خوابگاه شامل دو ساختمان 5طبقه است که در هر طبقه چهار سوییت سه اتاقی وجود دارد. این خوابگاه دارای سالن بدنسازی، بوفه، نمازخانه و هییت دانشجویی فاطمیون است. همچنین خوابگاه طرشت از نظر مسافت دورترین خوابگاه نسبت به دانشگاه است تا جایی که دانشجویان روزانه حداقل یک ساعت را در مسیر رسیدن به دانشگاه می گذرانند.
 • خوابگاه ازگل (پسران)
 • خوابگاه اقدسیه
 • خوابگاه مبارک آباد
 • خوابگاه هروی (دختران)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]