دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان
تأسیس
نوع دولتی وزارت بهداشت
رئیس دکتر محمد شکاری
معاون آموزشی دكتر سبحانی
معاون پژوهشی دكترعبدالعظيم نجاتي زاده
مکان بندرعباس، ایران پرچم ایران
وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وب‌گاه http://hums.ac.ir

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان (به انگلیسی: Hormozgan University of Medical Sciences and Health Services) در شهر بندرعباس در استان هرمزگان واقع شده است.

تاریخچه[ویرایش]

سابقه فعالیت های آموزشی این دانشگاه به تاسیس مجموعه آموزشی و پژوهشی هرمزگان در سال توسط سازمان منطقه ای بهداری استان هرمزگان باز می گردد. این مجموعه در مورخ ۹ بهمن ۱۳۶۸ توسط وزیر وقت به دانشکده پرستاری و مامایی تغییر نام یافت و در همان سال با پذیرش 98 دانشجو در رشته های پرستاری و مامایی به فعالیت خود ادامه داد. از سوی دیگر، دانشکده پزشکی بندرعباس نیز در تاریخ اول اسفند ۱۳۶۵ تاسیس گردید و فعالیت آموزشی خود را با پذیرش ۱۴۰ دانشجوی پزشکی آغاز نمود.هم اکنون این دانشگاه با برخورداری از مکانهای مناسب، تجهیزات نوین و نیروی انسانی فداکار و اعضای هیات علمی مجرب به تربیت دانشجویان در حیطه علوم پزشکی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سطح استان هرمزگان مبادرت دارد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده پیراپزشکی و بهداشت
  • دانشکده پرستاری و مامایی
  • دانشکده داروسازی

شعبه بین‌الملل[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از سال ۱۳۸۷ اقدام به پذیرش دانشجو در شعبه بین‌الملل واقع در جزیره قشم نموده است.

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی

بیمارستان‌های آموزشی[ویرایش]

ساختمان بیمارستان قدمتی دیرینه دارد و خدمات گوناگونی از کنسولگری گرفته تا خدمات درمانی را در خود تجربه کرده است. در ابتدا این ساختمان به عنوان کنسولگری انگلیس بوده و سپس به بیمارستان عمومی شهرستان بندرعباس تبدیل شد با افتتاح بیمارستان شهید محمدی در سال ۱۳۵۸ بیمارستان عمومی به آنجا منتقل گردید و این بیمارستان تبدیل به بیمارستان اعصاب و روان شد. در سال ۱۳۶۶ راه اندازی بخش اعصاب و روان در بیمارستان شهید محمدی، به دلیل کمبود شدید ارائه خدمات زنان و زایان در شهرستان بندرعباس(فعال بودن تنها یک زایشگاه در شهر بندرعباس) باز این ساختمان در سال ۱۳۶۷ به بیمارستان تخصصصی زنان و زایمان تغییر یافت. افتتاح بیمارستان به عنوان بیمارستان زنان در سال ۱۳۶۷ با مجوز ۱۳۰ تخت ثابت بود، ساختمان بیمارستان با ۱۵۲۰ متر مربع زیربنای ساختمانی، دارای ۳ بخش بالینی زنان و زایمان، جراحی زنان و نوزادان و اتاق زایمان و اورژانس می باشد.

انتشارات[ویرایش]

راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی مجله اطلاع رسانی پزشکی نوين مجله طب پیشگیری مجله پزشکی مولکولی

پانویس[ویرایش]