دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان
تأسیس
نوع دولتی وزارت بهداشت
رئیس دکتر داودی
معاون آموزشی دكتر سبحانی
معاون پژوهشی دكتر آقاملایی
مکان بندرعباس، ایران پرچم ایران
وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وب‌گاه http://hums.ac.ir

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان (به انگلیسی: Hormozgan University of Medical Sciences and Health Services) در شهر بندرعباس در استان هرمزگان واقع شده است.

تاریخچه[ویرایش]

سابقه فعالیت های آموزشی این دانشگاه به تاسیس مجموعه آموزشی و پژوهشی هرمزگان در سال توسط سازمان منطقه ای بهداری استان هرمزگان باز می گردد. این مجموعه در مورخ ۹ بهمن ۱۳۶۸ توسط وزیر وقت به دانشکده پرستاری و مامایی تغییر نام یافت و در همان سال با پذیرش 98 دانشجو در رشته های پرستاری و مامایی به فعالیت خود ادامه داد. از سوی دیگر، دانشکده پزشکی بندرعباس نیز در تاریخ اول اسفند ۱۳۶۵ تاسیس گردید و فعالیت آموزشی خود را با پذیرش ۱۴۰ دانشجوی پزشکی آغاز نمود.هم اکنون این دانشگاه با برخورداری از مکانهای مناسب، تجهیزات نوین و نیروی انسانی فداکار و اعضای هیات علمی مجرب به تربیت دانشجویان در حیطه علوم پزشکی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سطح استان هرمزگان مبادرت دارد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده پیراپزشکی و بهداشت
  • دانشکده پرستاری و مامایی
  • دانشکده داروسازی

شعبه بین‌الملل[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از سال ۱۳۸۷ اقدام به پذیرش دانشجو در شعبه بین‌الملل واقع در جزیره قشم نموده است.

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی

بیمارستان‌های آموزشی[ویرایش]

ساختمان بیمارستان قدمتی دیرینه دارد و خدمات گوناگونی از کنسولگری گرفته تا خدمات درمانی را در خود تجربه کرده است. در ابتدا این ساختمان به عنوان کنسولگری انگلیس بوده و سپس به بیمارستان عمومی شهرستان بندرعباس تبدیل شد با افتتاح بیمارستان شهید محمدی در سال ۱۳۵۸ بیمارستان عمومی به آنجا منتقل گردید و این بیمارستان تبدیل به بیمارستان اعصاب و روان شد. در سال ۱۳۶۶ راه اندازی بخش اعصاب و روان در بیمارستان شهید محمدی، به دلیل کمبود شدید ارائه خدمات زنان و زایان در شهرستان بندرعباس(فعال بودن تنها یک زایشگاه در شهر بندرعباس) باز این ساختمان در سال ۱۳۶۷ به بیمارستان تخصصصی زنان و زایمان تغییر یافت. افتتاح بیمارستان به عنوان بیمارستان زنان در سال ۱۳۶۷ با مجوز ۱۳۰ تخت ثابت بود، ساختمان بیمارستان با ۱۵۲۰ متر مربع زیربنای ساختمانی، دارای ۳ بخش بالینی زنان و زایمان، جراحی زنان و نوزادان و اتاق زایمان و اورژانس می باشد.

انتشارات[ویرایش]

راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی مجله اطلاع رسانی پزشکی نوين مجله طب پیشگیری مجله پزشکی مولکولی

پانویس[ویرایش]