دانشگاه یزد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه یزد
نشان دانشگاه یزد
نشان دانشگاه یزد
حیاط ساختمان معاونت آموزشی دانشگاه یزد
حیاط ساختمان معاونت آموزشی دانشگاه یزد
تأسیس ۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۶ خورشیدی
نوع دولتی
بنیانگذار دکتر جلیل شاهی به درخواست مهندس بیطرف
رئیس محمد صالح اولیا
(۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ تاکنون)[۱]
مکان یزد، ایران پرچم ایران

دانشگاه یزد اولین دانشگاه جامع کشور می‌باشد که در سال ۱۳۶۶ تأسیس شد. وسیع‌ترین دانشگاه ایران نیز محسوب می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

در اوایل انقلاب اسلامی ایران آیت‌الله محمد صدوقی و آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی تلاش زیادی در پی تأییس یک مرکز آوزش عالی ر شهر یزد می‌نمودند. سرانجام با پیگیری حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی صدوقی این تلاش‌ها به ثمر نشست و در دی ماه سال ۶۵ بنا به درخواست مهندس بیطرف استاندار وقت هیأتی از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به یزد اعزام گردید و پس از تأکید آن هیأت به لزوم احداث یک واحد دانشگاهی جامع و متمرکز در یزد، شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد یک مرکز دانشگاهی در یزد موافقت کرد و دکتر جلیل شاهی مسؤولیت راه‌اندازی دانشگاه یزد را به عهده گرفت. بعد از قبول این مسؤولیت جلسه‌ای در ۱ شهریور ۱۳۶۶ در استانداری یزد تشکیل شد و مهندسان مشاور برای تهیه طرح جامع داشنگاه بزرگ یزد انتخاب شدند.

در اواخر شهریور ۱۳۶۶ طی مسافرت میرحسین موسوی نخست وزیر وقت با حضور هادی وزیر فرهنگ و آموزش عالی وقت اولین کلنگ این مجتمع عظیم دانشگاهی توسط حجت‌الاسلام والمسلمین صدوقی بر روی قطعه زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بر زمین زده شد.

توسعه کمی و کیفی دانشگاه در زمینه‌های مختلف آموزشی، اداری، جذب استاد، جذب کمک‌های مردمی و ارتقاء سطح علمی به سرعت ادامه یافته است. مجتمع دانشگاهی دانشگاه یزد در حال حاضر دارای ۱۴ دانشکده‌است که ۴۰۰ نفر عضو هیأت علمی به کار آموزش و تدریس بسش از ۱۰هزار دانشجو فعالیت دارند.

تاسیس[ویرایش]

در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۶ طی حکمی دکتر جلیل شاهی مسؤول راه‌اندازی دانشگاه یزد شد، پس از آن در ۲۵ مهر ۱۳۶۷ وی به عنوان اولین سرپرست این دانشگاه معرفی شد.

دانشگاه یزد در ۱۸ بهمن ۱۳۶۷ با پذیرش ۳۸ دانشجو در رشته عمران به طور رسمی آغاز به کار کرد. این دانشگاه در مهر ۱۳۷۰ دانشگاه تربیت معلم سابق یزد (دانش سرای عالی یزد) را تحت پوشش خود قرار داد و این دو مرکز آموزشی در یکدیگر ادغام شده و تحت عنوان «دانشگاه یزد» در دو پردیس اصلی و شرقی به وسعت ۳۸۰ هکتار واقع در مجاورت ارتفاعات دخمه زرتشتیان و روستای تقی‌آباد (سیلو) به فعالیت‌های علمی و آموزشی خود ادامه دادند.[۲]

روسا و سرپرستان از ابتدا تا کنون[ویرایش]

۱)دکتر جلیل شاهی (سرپرست)
۲)دکتر محمدعلی برخورداری (سرپرست)
۳)دکتر محمدعلی وحدت زاد (رییس)[۳]
۴) دکتر سید نظام الدین مکیان (سرپرست)[۴]
۵) دکتر سیدعلی محمد میرمحمدی میبدی (رییس)[۵]
۶) دکتر محمد صالح اولیاء (رییس)[۶]

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه یزد از ۱۴ دانشکده مستقل تشکیل شده‌است[۷]:
۱) فنی، مهندسی
۲) معدن
۳) متالورژی
۴) برق و کامپیوتر
۵) علوم پایه
۶) ریاضی
۷) فیزیک
۸) علوم انسانی
۹) زبان وادبیات
۱۰) اقتصاد، مدیریت و حسابداری
۱۱) علوم اجتماعی
۱۲) هنر و معماری
۱۳) منابع طبیعی و کویرشناسی یزد
۱۴) منابع طبیعی و کویرشناسی اردکان
۱۵) الهیات میبد

منابع[ویرایش]