دانشگاه هرمزگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه هرمزگان
نوعدولتی
بنیانگذاری شده۱۳۷۱
وابستگیوزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیسعلی‌اکبر شیخی فینی (رئیس)[۱]
اعضای هیئت علمی۲۵۰
کارمندان مدیریتی
 • محمد رضا سمتی(معاون آموزشی)
 • محمد محبي(معاون دانشجویی)
 • عبدالله فروزانفر(معاون فرهنگی و اجتماعی)
 • حسین زینلی پور(معاون پژوهشی)
دانشجویان۶٬۰۰۰ نفر
موقعیتبندرعباس
وبگاه

دانشگاه هرمزگان یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان قرار دارد و در کیلومتر ۹ جاده بندرعباس به میناب واقع شده‌است.[۲]

این دانشگاه شامل ۶ دانشکده و یک پردیس دانشگاهی (قشم) است و در حال حاضر نزدیک به ۶۰۰۰ دانشجوی دختر و پسر در مقاطع تحصیلی مختلف (۴۰ رشته محل کارشناسی، ۷۱ رشته محل کارشناسی‌ارشد و ۳۲ رشته محل در مقطع دکترا) در آن مشغول به فعالیت است.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه هرمزگان به استناد مصوبه ۱۳۷۰/۷/۱۰ شورای گسترش آموزش عالی و با مجوز راه‌اندازی ۶ رشته آموزشی در مقطع کارشناسی (مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، دبیری ریاضی، دبیری فیزیک، دبیری ادبیات فارسی) در دهه فجر سال ۱۳۷۰ تأسیس شد و با انتقال آموزشکده فنی هرمزگان (وابسته به دانشگاه شیراز) در سال ۱۳۷۱ فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.[۲]

مجموعه حوزه‌های در حال استفاده دانشگاه در زیربنایی بالغ بر ۵۵۰۰۰ مترمربع (اداری ۶۰۰۰ مترمربع، خوابگاهی ۲۰۰۰ مترمربع، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی ۲۹۰۰۰ مترمربع) مشغول به فعالیت است.[۲] برخی اقیانوس شناسان شاخص نظیر دکتر اکبری نسب، دکتر خلیل آبادی و دکتر ملا اسماعیل پور بخشی از تحصیل خود را در این دانشگاه گذرانده اند.

ساختار تشکیلاتی[ویرایش]

طبق ساختار تشکیلاتی عملیاتی شده مصوب، دانشگاه هرمزگان دارای پنج حوزه معاونت شامل: معاونت طرح و توسعه، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، معاونت پژوهشی و فناوری، معاونت دانشجویی و معاونت فرهنگی و اجتماعی است.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

واحدهای زیرمجموعه[ویرایش]

روسای دانشگاه[ویرایش]

روسای دانشگاه هرمزگان از ابتدا تا کنون
نام آغاز پایان
احمد خرم فروردین ۱۳۷۰ مرداد ۱۳۷۱
دکتر حسین زمردیان مرداد۱۳۷۱ بهمن ۱۳۷۳[۳]
دکتر پرویز نورپناه بهمن ۱۳۷۳ اسفند ۱۳۷۶[۴]
دکتر جعفر کامبوزیا اسفند ۱۳۷۶ تیر ۱۳۷۹
دکتر محمدرضا مباشری تیر ۱۳۷۹ تیر ۱۳۸۱[۵]
دکتر مهدی ایرانمنش تیر۱۳۸۱ اردیبهشت ۱۳۸۵[۶]
دکتر احمد نوحه‌گر اردیبهشت ۱۳۸۵ تیر ۱۳۹۳[۷]
دکتر علی‌اکبر شیخی فینی تیر ۱۳۹۳[۸] مشغول به فعالیت

سایت‌های مربوط به دانشگاه هرمزگان[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «تابلوی اعلانات». سرپرست دانشگاه هرمزگان منصوب شد. 2014-09-30. بایگانی‌شده از اصلی در 6 اكتبر 2014. دریافت‌شده در 2014-09-30. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ «تاریخچه دانشگاه». دانشگاه هرمزگان.
 3. «تایید انتخاب رئیس دانشگاه هرمزگان (آقای حسین زمردیان)». شورای عالی انقلاب فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۱۵.
 4. «تایید انتخاب روسای دانشگاه‌های ایلام، گرگان، زنجان و هرمزگان». شورای عالی انقلاب فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۱۵.
 5. «تایید انتخاب رئیس دانشگاه هرمزگان (آقای محمدرضا مباشری)». شورای عالی انقلاب فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۱۵.
 6. «تایید انتخاب روسای دانشگاه‌های تهران، تبریز، هرمزگان و ایلام». شورای عالی انقلاب فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۱۵.
 7. «تایید انتخاب روسای دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی (ره)، ملایر، علوم دریایی خرمشهر، زابل، اردبیل، هرمزگان و تربیت معلم تبریز». شورای عالی انقلاب فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۱۵.
 8. «مصوبه «تأیید انتخاب رئیس دانشگاه هرمزگان»». شورای عالی انقلاب فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۱۵.

منابع[ویرایش]