پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایران مرکزی پژوهشی است که به مطالعات و تحقیقات در حوزهٔ علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می‌پردازد. هم‌اکنون سرپرستی این مرکز را حسینعلی قبادی بر عهده دارد.[۱] در حال حاضر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در بعضی رشته‌ها در سطح کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۶۰ با ادغام ۱۲ مؤسسه پژوهشی، نهادی با عنوان «مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی» وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی تشکیل شد. در 25 اسفند 1369 پس از تغییر تشکیلات سازمانی، این مؤسسه با تصویب شورای گسترش آموزش عالی عنوان «پژوهشگاه» را دریافت کرد که تشکیلات سازمانی آن در خرداد ماه ۱۳۷۲ به تصویب نهایی سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید. در این مدت نیز پژوهشگاه‌هایی به آن اضافه شده و یک مؤسسه از آن منشعب شد. اکثر اساتید برجسته حوزه علوم انسانی در کارنامه خود ارتباط مؤثری با این پژوهشگاه داشته‌اند.

در سال ۱۳۷۳ شورای عالی پژوهشگاه به منظور تأکید بر گرایش علوم انسانی و مسائل فرهنگی در تحقیقات پژوهشگاه، عنوان «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» را برای این نهاد پیشنهاد کرد که مورد تصویب شورای گسترش آموزش عالی قرار گرفت.

پژوهشکده‌ها[ویرایش]

در حال حاضر این پژوهشگاه دارای دو مرکز به نام‏های مرکز اسناد فرهنگی آسیا و مرکز تحقیقات امام علی(ع) است و پژوهشکده‌هایی چون زبان و ادبیات، زبان‌شناسی، تاریخ ایران، مطالعات اجتماعی، مطالعات تطبیقی اقتصاد و مدیریت، اندیشهٔ سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی، حکمت معاصر، مطالعات تطبیقی حقوق، غرب‌شناسی و علم‌پژوهی، اخلاق و تربیت، مطالعات فرهنگی و ارتباطات دارد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی انتخاب شد». بولتن‌نیوز. ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ هجری خورشیدی. بازبینی‌شده در ۲۹ مهر ۱۳۹۴ هجری خورشیدی. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ــ دربارهٔ ما

پیوند به بیرون[ویرایش]