دانشگاه شاهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه شاهد
شعار دانشگاه ارزش‌ها
تأسیس ۱۳۶۹
نوع دانشگاه عمومی
رئیس کامیار ثقفی
(۱۵ اسفند ۱۳۸۵ تاکنون)[۱]
دانشجویان بیش از ۶۰۰۰
مکان تهران
وابسته به بنیاد شهید
وب‌گاه http://www.shahed.ac.ir/

دانشگاه شاهد یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران است. این دانشگاه در جنوب شهر تهران و در بزرگراه خلیج فارس واقع شده‌است.

محتویات

تاریخچه[ویرایش]

این دانشگاه، در پی فرمان ۶ فروردین ماه ۱۳۶۵ آیت‌الله خمینی مبنی بر لزوم رسیدگی به امور فرهنگی و تحصیلی فرزندان شهدا، آزادگان، مفقودان و جانبازان انقلاب و جنگ تحمیلی برای ایجاد عرصه آموزشی و تحقیقاتی لازم در سطح عالی، در مهرماه ۱۳۶۹، با پذیرش ۱۶۵ نفر دانشجو در ۷ رشته تحصیلی (پرستاری، مامایی، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، روانشناسی، ریاضی و نقاشی) فعالیت خود را آغاز کرد.

روسای دانشگاه از ابتدا تا کنون[ویرایش]

پیشینه رئیس فعلی دانشگاه [۲][ویرایش]

کامیار ثقفی لیسانس خود را از دانشگاه علم و صنعت در رشته برق و مخابرات گرفته و تحصیلاتش را در رشته دکترای تخصصی مهندسی برق الکترونیک از دانشگاه تربیت مدرس به پایان رسانده است.[۳]

وی با پاگرفتن طرح تکفا (توسعه کاربری فناوری اطلاعات) به عنوان معاون آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کشور مدیر پروژه ارائه خدمات الکترونیکی هویت ملی فعالیت کرد. کامیار ثقفی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی است که در ( فروردین ماه 1394) مدت حکم وی به پایان رسید.[۴] وی کم کارترین عضو این شورا از طرف برخی رسانه ها لقب گرفت.[۵] کامیار ثقفی همچنین در حکم رئیس دانشگاه شاهد نتوانست رضایت عموم را جلب کند.[۶]

هیئت امناء دانشگاه[ویرایش]

بر اساس اساسنامه دانشگاه شاهد هیات امناء این دانشگاه متشکل از ۸ نفر از شخصیت های کشوری و اعضای هیات علمی دانشگاه ها ست ای افراد عبارتند از:

 1. رئیس جمهور
 2. رئیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی
 3. وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری
 4. وزیر بهداشت درمان وآموزش پزشکی
 5. وزیر آموزش و پرورش
 6. دونفر از اعضاء هیات علمی در مرتبه استادیاری و بالاتر با حداقل سه سال سابقه کار آموزشی که یکی از آنان به پیشنهاد وزیر بهداشت و دیگری به پیشنهاد وزیر علوم و پس از تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب می شوند
 7. یکی از شخصیت های فرهنگی به پیشنهاد رئیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی
 8. رئیس دانشگاه

دانشکده‌ها[ویرایش]

در حال حاضر بالغ بر ۶۰۰۰ دانشجو در ۱۰۲ رشته (۱۳ رشته در مقطع دکتری تخصصی، دو رشته در مقطع دکتری حرفه‌ای، ۶۱ رشته در کارشناسی ارشد و ۲۶ رشته در مقطع کارشناسی) در ۸ دانشکده: پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی، علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم کشاورزی و هنر و یک مرکز آموزشهای غیر حضوری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.[۷]

دانشکده علوم انسانی [۸][ویرایش]

دانشکده علوم انسانی از سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت کارشناس در رشته‌های علوم انسانی برابر مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و تاکنون ۱۹ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفته و ۱۵ دوره فارغ التحصیل داشته‌است دوره آموزشی این دانشکده ۴ سال بوده و حدود ۲۰۰۰ نفر دانشجو در سال تحصیلی ۱۳۸۷-۱۳۸۸ در رشته‌های روانشناسی بالینی، علوم تربیتی، حقوق، فقه حقوق اسلامی، علوم کتابداری و اطلاع رسانی(گرایش علم سنجی و اطلاع رسانی)، الهیات و معارف اسلامی (با گرایش فلسفه و حکمت اسلامی، و علوم قرآن و حدیث)، مدیریت (باگرایش بازرگانی و صنعتی)، علوم اجتماعی (گرایشهای خدمات اجتماعی و پژوهشگری اجتماعی)، علوم سیاسی و تربیت بدنی مشغول به تحصیل می‌باشند و گروه‌های دروس عمومی زبان انگلیسی، معارف اسلامی، زبان فارسی و تربیت بدنی دانشکده مسئولیت ارائه دروس مربوطه را به کل دانشجویان دانشگاه بر عهده دارند.) حجت‌الاسلام دکتر عبدالعلی توجهی، رئیس این دانشکده است.

دانشکده فنی و مهندسی [۹][ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ با هدف تربیت نیروهای متخصص و متعهد مورد نیاز کشور در زمینه‌های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی برابر مجوز وزارت علوم٬ تحقیقات و فناوری آغاز نموده‌است در حال حاضر دانشکده در مقطع کارشناسی در رشته‌های مهندسی برق و گرایشهای الکترونیک مخابرات قدرت کنترل مهندسی پزشکی بالینی مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار مهندسی عمران و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی برق و گرایشهای الکترونیک مخابرات کنترل قدرت بیوالکتریک مهندسی آی تی و مهندسی صنایع و مهندسی عمران با گرایش سازه و مکانیک خاک و در مقطع دکتری در رشته‌های مهندسی برق و گرایشهای الکترونیک مخابرات قدرت بیوالکتریک دانشجو تربیت می‌کند.

دانشکده علوم پایه [۱۰][ویرایش]

دانشکده علوم پایه، فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت نیرو در دو گروه ریاضی و زیست شناسی برابر مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری آغاز نموده و با تشکیل گروه فیزیک در سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را گسترش داد.

این دانشکده تاکنون ۱۷ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفت و۱۳ دوره فارغ التحصیل داشته‌است.

دانشکده علوم کشاورزی [۱۱][ویرایش]

این دانشکده در سال ۱۳۷۰ تاسیس و هم اکنون در رشته‌های مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی با گرایش: زراعت و اصلاح نباتات، علوم باغبانی، گیاهپزشکی و خاکشناسی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته زراعت، حشره شناسی و بیوتکنولوژی کشاورزی با پذیرش دانشجو فعالیت می‌نماید.

تنها دانشکده‌ای در دانشگاه شاهد است که دانشجوی کارشناسی از سال ۱۳۹۰ به بعد نمی‌گیرد و فقط به تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد می‌پردازد.

اولین مرکز تحقیقات گیاهان دارویی ایران هم در این داشکده‌است. دانشکده کشاورزی دارای مقطع دکتری تخصصی در رشته زراعت و اصلاح نباتات با گرایش فیزیولوژی گیاهان زراعی می باشد

این مرکز در سال 1391 کتابی با عنوان ''ریاض الادویه'' به چاپ رساند که پیش از آن توسط نویسنده ی اصلی اش منتشر شده بود.[۱۲]

دانشکده پزشکی [۱۳][ویرایش]

دانشکده پزشکی شاهد از سال ۱۳۷۱ با هدف تربیت پزشک عمومی برابر مجوز وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی با پذیرش ۴۸ دانشجو فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر ۳۱۱ دانشجوی پزشکی در مقاطع علوم پایه و بالینی و ۲۵ دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی در رشته‌های کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت، میکروبیولوژی، فیزیولوژی و ایمونولوژی و ۲۶ دانشجو در رشته پی اچ دی طب سنتی مشغول به مشغول به تحصیل می‌باشند. تا شهریور سال نود، ۴۱۹ دانشجو در مقطع دکترای حرفه‌ای پزشکی و ۲۸ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانش آموخته شده‌اند.

تاکنون ۱۴۹ نفر از دانش آموختگان این دانشکده در آزمون پذیرش دستیار تخصصی و تحصیلات تکمیلی پذیرفته شده‌اند (۱۴۰ دانشجو درآزمون دستیار تخصصی و ۹ دانشجو در مقطع PhD). دانشکده دارای دو مرکز آموزشی درمانی شهید مصطفی خمینی و حضرت زینب می‌باشد.

مسئله کمبود بیمارستان‌های تحت نظر دانشگاه شاهد، باعث شده است که دانشجویان پزشکی نتوانند از آموزش عملی مناسبی که لازمه پزشک شدن و پرستارشدن است بهره‌مند شوند. همچنین عدم برنامه‌ریزی آموزشی مناسب دانشگاه از دیگر مسائل این دانشکده و دانشکده های پرستاری و دندانپزشکی است.[۱۴]

دانشکده دندانپزشکی [۱۵][ویرایش]

دانشکده دندانپزشکی فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۷۰ به منظور تربیت دانشجویان دندانپزشک در زمینه پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان در مقطع دکترای حرفه‌ای برابر مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی آغاز نموده و تا کنون ۱۸ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش پزشکی کشور پذیرفته و ۱۲ دوره دانش آموخته داشته‌است.

دوره آموزشی این دانشکده ۶ سال بوده و تعداد دانشجویان آن تا سال تحصیلی ۱۳۸۸-۱۳۸۷ حدود ۱۹۷ نفر می‌باشد که از تعدادفوق ۴۰ نفر در مقطع علوم پایه و ۱۵۷ نفر در کلینیک‌ها و پری کلینیک‌های دانشکده مشغول تحصیل می‌باشند و تا کنون تعداد ۳۹۰ نفر دانش آموخته داشته‌است.

تعداد ۳۱ نفر دانشجو در رشته‌های‌های تخصصی دندانپزشکی در دانشگاههای سراسری کشور پذیرفته شده‌اند. همچنین همایش‌های متعدد دانشجویی در رشته دندانپزشکی توسط این دانشکده برگزار شده‌است.

در حال حاضر این دانشکده در ۷ رشته تخصصی بیماریهای دهان، اطفال و ترمیمی، ارتودنسی، پریودنتولوژی، اندودانتیکز و پروتزهای دندانی مشغول به تربیت دانشجویان دوره تخصصی می‌باشد.

دانشکده پرستاری و مامائی [۱۶][ویرایش]

دانشکده پرستاری و مامایی فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت کارشناس در زمینه پرستاری و مامایی برابر مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز نمود و تاکنون ۱۶ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفته و ۱۲ دوره فارغ التحصیل داشته‌است. دوره آموزشی این دانشکده ۸ نیمسال است که تعداد دانش آموختگان آن تاکنون ۵۸۶ نفر می‌باشد.این دانشکده سالهاست که در رشته مامایی دانشجو نمی‌پذیرد در حال حاضر این دانشکده در رشته های پرستاری و اتاق عمل در مقطع کارشناسی و پرستاری ویژه و پرستاری سالمندان در مقطع ارشد دانشجو می پذیرد

دانشکده هنر [۱۷][ویرایش]

دانشکده هنر از سال ۱۳۶۹ برابر مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور فعالیت خودرا باهدف تربیت کارشناس مورد نیاز کشور با سیاست شناسایی و تجزیه و تحلیل هنر ایرانی-اسلامی آغاز نمود و تاکنون ۱۵ دوره دانشجو پذیرش و ۱۲ دوره فارغ التحصیل نموده‌است. تعداد دانشجویان در حال حاضر حدود ۴۵۰ نفر می‌باشد. همچنین درحدود ۲۵% از فارغ التحصیلان این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد سایر دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند.

رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی عبارتند از: نقاشی – کتابت و نگارگری و ارتباط تصویری رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی عبارتند از: نقاشی – پژوهش هنر – تصویر سازی و ارتباط تصویری

پردیس خودگردان[ویرایش]

از بهمن سال ۱۳۹۲ دانشگاه شاهد دانشجوی پولی جهت تحصیل در پردیس خودگردان جذب نمود.

کتابخانه [۱۸][ویرایش]

کتابخانه مرکزی دانشگاه شاهد در پردیس اصلی دانشگاه و در مجاورت دانشکده انسانی واقع شده است.

شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دانشگاه شاهد[ویرایش]

 1. اعتقاد به دین اسلام والتزام عملی به احکام
 2. اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی
 3. عدم سابقه وابستگی تشکیلاتی، هواداری از احزاب و سازمان ها و گروه های غیر قانونی
 4. نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر
 5. پایبندی کامل به ضوابط و مقررات دانشگاه
 6. رعایت کامل ضوابط پوشش اسلامی و شؤنات اسلامی برای خواهران و برادران (اعتقاد و التزام عملی به چادر به عنوان حجاب برتر برای خواهران ضروری است)
 7. در خصوص صلاحیت های عمومی متقاضیان دوره و احراز موارد فوق بررسی لازم از سوی هسته گزینش دانشگاه صورت پذیرفته و پذیرش نهایی داوطلبان منوط به تأیید هسته گزینش دانشگاه خواهد بود.

با وجود مسائل مختلفی که دانشگاه دارد، شیوه ورود به دانشگاه، سوالات خاص و البته گرایش های بعضاً غیرعلمی و برخوردهای کارکنان مورد انتقاد است. یکی از سوالات داوطلبان این است که: با توجه به این‌که اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان در سن هجده سال هستند و تا چندی پیش به طور جدی مشغول تحصیل و رقابت علمی شدیدی بوده‌اند و هم‌اکنون نیز فکر و ذکرشان، تنها قبولی در دانشگاه است، آیا به راستی، بدون تحقیق از خانواده و محل سکونت و تحصیل داوطلبان و تنها با طرح چند پرسش، می‌توان دانشجویان واجد شرایط را از داوطلبان فاقد صلاحیت عمومی تمیز داد؟! همچنین یکی از موارد طرح شده دیگر این است که:مجموعه عملکرد مسئولان دانشگاه شاهد، موجب بدبینی و نارضایتی دانشجویان تازه وارد و اولیای آنها شده و پرسش‌ها و ابهامات بسیاری را برای ایشان به وجود آورده است[۱۹]

توضیحات تکمیلی[ویرایش]

دانشگاه شاهد همچون دانشگاه های تربیت مدرس و... یک دانشگاه جامع است .بدین معنی که این دانشگاه متولی آموزش دانشجویان در رشته های وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است . علیرغم اینکه این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه غیر انتفاعی در شورای انقلاب فرهنگی به ثبت رسیده ،اما برای دانشجویان هردو گروه آموزشی بهداشت و علوم ازقوانین دانشجویان دانشگاه های دولتی وزارتین استفاده می شود.

یعنی علی‌رغم ثبت این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه غیرانتفاعی، این دانشگاه در حوزه دانشجویی کاملاً دولتی است . با این تفاوت که متقاضیان ورود به دانشگاه علاوه بر شرکت در آزمون های سراسری کارشناسی، کارشناسی ارشدیا دکتری تخصصی می بایست در گزینش دانشگاه شاهد(بررسی صلاحیت عمومی) شرکت و در این گزینش قبول شوند.

شیوه جذب در دانشگاه شاهد[ویرایش]

شیوه جذب دانشجو در دانشگاه شاهد نیمه متمرکز است اما این دانشگاه دانشگاه نیمه متمرکز به حساب نمی‌آید.

برخی از پرسش های مطرح شده در مصاحبه این دانشگاه که با پاسخ های آری و خیر پاسخ داده می شود عبارتند از:

 • پذیرش دانشجو فقط باید بر اساس رتبه علمی باشد!
 • گاهی بد اخلاق می‌شوم!
 • گاهی بی حوصله می‌شوم!
 • گاهی دلم می‌خواهد ناسزا بگویم!
 • همه مردم گاهی ناچار می‌شوند دروغ بگویند!
 • اغلب مردم حاضرند از هر راهی منافع و مزایایی کسب کنند!
 • دیدن عکس و فیلم زنان فامیل بلا اشکال است! (این سوال از یک دختر پرسیده شده است).
 • چت کردن با جنس مخالف برای تبادل نظر بلا مانع است!
 • عدم رعایت حجاب کامل نشان بی اعتقادی به اصول دینی نیست!
 • قوانین و مقررات خسته ام می‌کند!
 • زنان باید به اندازه مردانآزادی داشته باشند[۲۰]

رتبه جهانی[ویرایش]

رده بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهان که سالانه از طریق برخی مراکز معتبر مانند موسسه رده بندی سایماگو SRI وابسته به مرکز اسناد علمی Elsevier شاخص مناسبی است تا وضعیت دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور را بررسی نموده و از پیشرفت در عالم دانش و فناوری اطلاع یابیم. در آمار رتبه بندی مربوط به سال 2010 میلادی ، 36 مرکز دانشگاهی و پژوهشی در میان 2800 دانشگاه برتر جهان وجود دارند که اگر چه تا جایگاه کشورهای بالای جدول مانند چین، آمریکا، آلمان، انگلستان و ژاپن راه بسیاری مانده است .در این رده بندی دانشگاه شاهد دررتبه 36 ایران و رتبه 2793 جهان ایستاد.

حواشی[ویرایش]

درخواست کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه برای تغییر رئیس دانشگاه [۲۱][ویرایش]

در پی بروز مشکلات عدیده و بی سامانی های فراوان در دانشگاه[۲۲] جمعی از کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه در اواخر مرداد ماه سال 1394 طی نامه ای رسمی به جناب آقای روحانی رئیس جمهور وقت جمهور اسلامی خواستار اعزام گروهی بی طرف جهت بررسی اوضاع نا بسامان دانشگاه شدند در این نامه پس از تبریک به آقای روحانی بخاطر موفقیت های دیپلماتیک آمده است

1- دغدغه‌ی اصلی اعضای هیأت علمی و کارمندان دانشگاه شاهد، سربلندی نظام در عرصه علم و فرهنگ است و خدمت در دانشگاه شاهد را با قصد قربت برگزیده‌اند. از این رو با آغاز به کار دولت یازدهم و دمیدن نسیمی نو در فضای علمی و فرهنگی کشور، بر آن شدیم تا مشکلات انباشته فعلی مان در دانشگاه شاهد را از طریق مجاری قانونی ذی‌ربط و بدون هیچ جنجالی پیگیری کنیم. با انتصاب جناب آقای شهیدی به ریاست بنیاد شهید از ایشان درخواست کردیم گروه حقیقت‌یابی را برای بررسی اوضاع دانشگاه شاهد گسیل دارند؛ سپس مطالبی را برای ایشان به شکل محرمانه ارسال کردیم و پس از قریب به دو سال پیگیری سرانجام موفق به دیداری با جناب ایشان شدیم و حضورا نیز مطالب را بیان کردیم. جناب شهیدی نیز اظهار داشتند شکایات فراوانی از سوی دانشجویان، کارمندان و استادان دریافت کرده‌اند. همچنین با وزارت علوم و وزارت بهداشت بصورت رسمی وغیر رسمی مکاتبه و مذاکره صورت گرفت، اما با اندوه تمام جز همدردی و تایید لفظی چیزی نصیبمان نشد. ما قصد نداشتیم این موضوع به رسانه‌ها کشیده شود و همواره از این امر دوری می‌کردیم اما در شرایطی هستیم که رسانه ها هم به مشکلاتی که در دانشگاه گرفتار آنیم پی برده اند و متاسفانه هم اکنون در فضای مجازی، نام دانشگاه شاهد با طولانی شدن مدیریت فعلی دانشگاه و نیز مشکلات مختلف شاغلین در آن عجین گشته است. و این امر که تلاشی در جهت اصلاح این چهره از طرف مدیریت فعلی دانشگاه مشاهده نمی کنیم به خوبی منعکس کننده نحوه‌ی اداره‌ی این دانشگاه در حال حاضر است. خواهشمنداست دستور فرمایید توسط افرادی بی طرف، گزارشی از وضعیت حاکم بر دانشگاه شاهد و آنچه بر اعضای هیئت علمی و سایر کارمندان آن می رود تهیه شده و در اختیار حضرت‌عالی قرارداده شود تا به نحوه‌ی مدیریت در دانشگاه شاهد بیشتر پی ببرید.

2ـ مجموع قراین و شواهد حاکی از آن است که به نظر ما عملکرد و نحوه‌ی مدیریت رئیس فعلی دانشگاه شاهد ـتخلفات قانونی آشکار و پیامدهای زیان‌بارـ در دانشگاه به همراه داشته است، به طوری که بعید است مورد قبول و رضایت بنیاد شهید، وزارتین علوم و بهداشت ‌باشد. اما اگربر فرض محال، تمام این قراین و شواهد را نادیده بگیریم باز هم به موجب نص صریح قانون، ابقاء بیش از دو دوره متوالی چهار ساله به عنوان رئیس مراکز آموزش عالی کشور نیازمند طی نمودن مراحل قانونی خاص و داشتن شرایط ویژه‌ای است که به زعم ما ریاست فعلی فاقد این شرایط می‌باشند. اکنون قریب به شش ماه است که دوران قانونی ریاست ایشان به سر آمده و ادامه مدیریت ایشان بر خلاف قانون است. لذا در آستانه سال جدید تحصیلی و برگزاری جلسه هیات امنای دانشگاه، ضمن تاکید و پافشاری بر اجرای قانون از حضرت عالی مصرانه خواستاریم نسبت به انتخاب فردی شایسته برای اداره‌ی این دانشگاه دستور اقدام مقتضی بفرمایید. شایان ذکر است که اعضای هیأت علمی دانشگاه شاهد در همین راستا افراد مناسبی را از میان استادان ارزشی و شایسته دانشگاه برای تصدی این پست به رئیس محترم بنیاد شهید پیشنهاد داده‌اند.

شنیده ها حاکی از آن است که تا این زمان پاسخی از دفتر رئیس جمهور به درخواست فوق داده نشده است

درخواست دو وزیر برای عزل رئیس دانشگاه شاهد [۲۳][ویرایش]

رضا فرجی دانا و سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه جلسه هیات دولت از حجت الاسلام شهیدی خواسته اند که پس از ۸ سال رئیس جدیدی را برای دانشگاه شاهد انتخاب کند [۲۴]
به گزارش دانا شنیده شده چندی پیش پس از جلسه هیات دولت وزرای علوم تحقیقات وفناوری و بهداشت و درمان از حجت الاسلام شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خواسته اند که هر چه زودتر حکم برکناری کامیار ثقفی را صادر و نتیجه بررسی های بنیاد شهید و امورایثارگران را برای رئیس جدید دانشگاه شاهد به این دو وزارتخانه اعلام نماید. در همین رابطه ظاهرا حسن روحانی نیز از انتخاب رئیس جدید برای دانشگاه شاهد استقبال کرده و عنوان کرده باید پس از ۸ سال در این دانشگاه روح جدیدی دمیده شود.

ساخت انیمیشن سینمایی شاهزاده روم توسط دانش آموختگان دانشگاه شاهد [۲۵][ویرایش]

برای اولین بار در ایران انیمیشن سینمایی شاهزاده روم (داستان زندگانی مادر امام زمان (عج)) به تهیه کنندگی حامد جعفری و کارگردانی هادی محمدیان دانش آموخته دانشکده هنر دانشگاه شاهد ساخته شد.​ انیمیشن سینمایی شاهزاده روم، داستان پرنسس پاکدامن مسیحی بنام ملیکا را روایت می کند که از تبار پدر از نوادگان یشوعا وصی حضرت عیسی مسیح (ع) و از تبار مادر نواده قیصر روم است این بانوی پرهیزگار درنهایت به بلاد اسلامی عزیمت می کند و با امام یازدهم شیعیان حضرت امام حسن عسگری (ع) ازدواج نموده که ثمره ی این وصلت فرزندی نیک سرشت است که در اینده ای نزدیک جهان را پر از عدل و داد می نماید.

گفتنی است انیمیشن شاهزاده روم در سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر موفق به دریافت لوح تقدیر ویژه گردید. انیمیشن سینمایی شاهزاده روم قبل از اکران عمومی در ایران تحت عنوان "امیره الروم" در کشور لبنان و عراق و چندین کشور دیگر اکران شد که در مراسم اختتامیه اکران در لبنان ریمون عریجی وزیر فرهنگ لبنان ضمن تقدیر از سازندگان این اثر از محتوای بین ادیانی انیمیشن شاهزاده روم به نیکی یاد نمودند ایشان آغاز حمایت های فرهنگی هنری ایران از مردم لبنان را مورد تقدیر قرار داد و به نفع دو کشور دانست.
انیمیشن سینمایی شاهزاده روم از 13 آبان 1394 همزمان با روز دانش آموز در بیست سینمای کشور به اکران در آمده است. [۲۶]

راه ندادن کارگردان فیلم شیار 143 [۲۷][ویرایش]

نرگس آبیار کارگردانی که قرار بود 7 اردیبهشت ماه سال 1393 برای نمایش فیلمش شیار 143 در دانشگاه «شاهد» طی مراسمی به همت بسیج دانشجویی این دانشگاه مورد تقدیر قرار بگیرد، با وجود داشتن پوشش کامل به دلیل نداشتن چادر، (طبق ضوابط داخلی دانشگاه بدون هیچ استثنائی) با ممانعت حراست دانشگاه درب سالن نمایش فیلمش، نتوانست حاضر شود.[۲۸]

لوح تقدیر بسیج دانشگاه «شاهد» به نماینده‌ای از فیلم «شیار 143 » تعلق گرفت و روز بعد از حادثه با همان حجاب از کارگردان این فیلم در سازمان بسیج دانشجویی تقدیر شد.[۲۹]

دانشگاه «شاهد» تنها دانشگاهی بود که از میان دانشگاه‌های متقاضی تهران از سوی تهیه‌کنندگان برای نمایش فیلم انتخاب شده بود.[۳۰] [۳۱][۳۲]

بازتاب اتفاقات دانشگاه شاهد [۳۳][ویرایش]

بسیج دانشجویی با وجود تلاشی که برای برگزاری این مراسم انجام داد و کارگردان فیلم به درون دانشگاه نیز رفت؛ اما دقیقاً پیش از ورود به سالن، این مسأله توسط حراست دانشگاه شاهد[۳۴] مطرح شد و این در حالی است که با توجه به پوشش نرگس آبیار، حراست دانشگاه می‌توانست با مدیریت دانشگاه در این زمینه به تفاهم برسند و برخورد صحیحی با میهمانی که از میان دانشگاه‌های متقاضی، دانشگاه شاهد را برای نمایش فیلمش انتخاب کرده، صورت می‌پذیرفت.[۳۵]

نرگس آبیار در مصاحبه ای پس از این اتفاق با بیان اینکه این مشکل به هیچ عنوان از سمت بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد به عنوان برگزار کننده آن مراسم نبود تاکید کرد: مشکل حراست دانشگاه بود و آن ها اعتقاد داشتند که این قانون دانشگاه است و ما نمی‌توانیم قوانین را زیر پا بگذاریم. [۳۶][۳۷]

ابطال مصوبه دانشگاه از طرف دیوان عدالت اداری [۳۸][ویرایش]

هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شاهد، مبنی بر تجویز کسر نمره ارزشیابی به لحاظ تأخیر در دفاع از پایان‌نامه را ابطال کرد.

سایر حواشی دانشگاه[ویرایش]

اردیبهشت ماه سال 1393 حراست این دانشگاه خانم نرگس آبیار، کارگردان فیلم شیار 143 را بدلیل آنچه که مشکل حجاب ایشان می دانست، به دانشگاه راه نداده بود. هم چنین فروردین همان سال بود که وزرای علوم تحقیقات وفناوری و بهداشت و درمان از حجت‌الاسلام شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درخواست کردند که هر چه زودتر حکم برکناری رییس فعلی دانشگاه کامیار ثقفی را صادر و نتیجه بررسی های بنیاد شهید و امور ایثارگران را برای رئیس جدید دانشگاه شاهد به این دو وزارتخانه اعلام نماید.

دانشجویان این دانشگاه در سال ۸۷ اعتصاب سه روزه کردند و حتی قصد تحصن در مرقد آیت‌الله خمینی را داشتند.[۳۹] ضمن اینکه کارمندان این دانشگاه نیز به علت آنچه کمبود حقوق و مشکلات معیشتی می دانند و برای اصلاح این روند چندین بار درخواست اصلاح داده و حتی طومار اعتراضی با امضای ۴۵۰ نفر نوشته بودند که در نهایت با تهدید کارمندان و معرفی آنان به برخی نهادهای خاص این اعتراضات به نتیجه نرسید و با تعطیلی شورای صنفی کارمندان این دانشگاه پایان پذیرفت. [۴۰]

منابع[ویرایش]

 1. عمر ریاست بیش از ۴۰ رئیس دانشگاه/ فهرست با سابقه‌ترین روسا خبرگزاری مهر
 2. شورای عالی فضای مجازی چه می گذرد؟
 3. تحصیلات کامیار ثقفی دانشگاه شاهد
 4. اتمام حکم 3 ساله اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی ایسنا
 5. حقیقی های فضای مجازی؛ 3 سال و 50 روز گذشت جهان نیوز
 6. ؛ چرا شورا نتوانسته کانون تصميم‌گيري‌ها در فضاي مجازي باشد؟ روزنامه خراسان
 7. دانشگاه شاهد
 8. دانشکده علوم انسانی دانشگاه شاهد
 9. دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شاهد
 10. دانشکده علوم پایه دانشگاه شاهد
 11. دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه شاهد
 12. گزارش یک سرقت ادبی در روز روشن مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
 13. دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد
 14. بلاتکلیفی دانشگاه شاهد روزنامه جوان
 15. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد
 16. دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه شاهد
 17. دانشکده هنر دانشگاه شاهد
 18. کتابخانه مرکزی دانشگاه شاهد
 19. از دانشگاه شاهد انتظاری بیش از این داشتیم تابناک
 20. درباره دانشگاه شاهد و ورود به آن
 21. http://fararu.com/fa/news/243915
 22. http://alef.ir/vdcbffb50rhbw5p.uiur.html?283236
 23. http://yalasarat.com/vdcft1dc.w6dmyagiiw.html
 24. http://shahed.ac.ir/Lists/News1/DispForm.aspx?ID=1391
 25. راه ندادن کارگردان فیلم شیار 143 به دانشگاه
 26. اخراج کارگردان شیار 143 از دانشگاه وبگاه خبری شهدای ایران
 27. نرگس آبیار با همان حجابی که از دانشگاه شاهد اخراج شد، امروز مهمان بسیج است عصر ایران
 28. چرا نرگس آبیار را به دانشگاه شاهد راه ندادند؟ انتخاب
 29. چرا نرگس آبیار را به دانشگاه شاهد راه ندادند؟ فرارو
 30. راه ندادن کارگردان به یک دانشگاه ایسنا
 31. بازتاب اتفاقات دانشگاه شاهد
 32. بی تدبیری مسئولان حراست دانشگاه شاهد در برخورد با کارگردان شیار 143 باشگاه خبرنگاران جوان
 33. تقدیر از کارگردان محجبه سینما به دلیل بی چادری انجام نشد! تابناک
 34. اتفاقات دانشگاه از زبان کارگردان شیار 143 بولتن نیوز
 35. مصاحبه نرگس آبیار پس از اتفاقات دانشگاه شاهد الف
 36. ابطال مصوبه دانشگاه شاهد از طرف دیوان عدالت اداری
 37. اوضاع مبهم دانشگاه شاهد عدالتخواهی
 38. آیا زمان تغییر رئیس دانشگاه شاهد فرا نرسیده است؟! الف

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب گاه رسمی تیم رباتیک سایز کوچک دانشگاه(ORT) نرگس آبیار، چادر و دانشگاه شاهد