دانشگاه شاهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه شاهد
شعار دانشگاه ارزش‌ها
تأسیس ۱۳۶۹
نوع دانشگاه عمومی
رئیس کامیار ثقفی
(۱۵ اسفند ۱۳۸۵ تاکنون)[۱]
دانشجویان بیش از ۶۰۰۰
مکان تهران
وب‌گاه http://www.shahed.ac.ir/

دانشگاه شاهد یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران است. این دانشگاه در جنوب شهر تهران و در بزرگراه خلیج فارس واقع شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

این دانشگاه، در پی فرمان تاریخی ۶ فروردین ماه ۱۳۶۵ آیت‌الله خمینی مبنی بر لزوم رسیدگی به امور فرهنگی و تحصیلی فرزندان شهدا، آزادگان، مفقودان و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی برای ایجاد عرصه آموزشی و تحقیقاتی لازم در سطح عالی، در مهرماه ۱۳۶۹، با پذیرش ۱۶۵ نفر دانشجو در ۷ رشته تحصیلی (پرستاری، مامایی، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، روانشناسی، ریاضی و نقاشی) فعالیت خود را آغاز کرد.

روسای دانشگاه از ابتدا تا کنون[ویرایش]

هیئت امناء دانشگاه[ویرایش]

بر اساس اساسنامه دانشگاه شاهد هیات امناء این دانشگاه متشکل از ۸ نفر از شخصیت های کشوری و اعضای هیات علمی دانشگاه ها ست ای افراد عبارتند از:

 • ۱- رئیس جمهور
 • ۲- رئیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی
 • ۳- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری
 • ۴- وزیر بهداشت درمان وآموزش پزشکی
 • ۵- وزیر آموزش و پرورش
 • ۶- دونفر از اعضاء هیات علمی در مرتبه استادیاری و بالاتر با حداقل سه سال سابقه کار آموزشی که یکی از آنان به پیشنهاد وزیر بهداشت و دیگری به پیشنهاد وزیر علوم و پس از تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب می شوند
 • ۷- یکی از شخصیت های فرهنگی به پیشنهاد رئیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • ۸- رئیس دانشگاه

تفسیر آرم دانشگاه[ویرایش]

 • محراب سبز که پیش از کتاب قرار گرفته است، نشان دهنده تزکیه قبل از تعلم است و به تنهایی هنر و معماری اصیل و ارزشمند اسلامی (فرهنگ پرستش)را تداعی میکند.
 • کتاب نشانه علم ومعرفت و فضای دانشگاهی، علمی و فرهنگی است و رنگ سرخ آن نشان گر فرهنگ شهادت و مصداق "مدادالعلماء افضل من دماءالشهداء"است. از سوی دیگر کتاب در سایه محراب قرار دارد بدین معنی است که کسب علم و معرفت تحت‌الشعاع تزکیه و پرستش و دوشادوش آن است.
 • محراب سرخ نشان گر تزکیه در تداوم تعلیم تا سرحد شهادت است.
 • دو گوشه کتاب همراه راس محراب تشکیل دهنده گل لاله ای است که سمبل فرهنگ شهادت است .
 • تلفیق دو محراب سبز و سرخ با توجه به زمینه سپید آن، پرچم سه رنگ نظام جمهوری اسلامی را تشکیل می دهد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

در حال حاضر بالغ بر ۶۰۰۰ دانشجو در ۱۰۲ رشته (۱۳ رشته در مقطع دکتری تخصصی، دو رشته در مقطع دکتری حرفه‌ای، ۶۱ رشته در کارشناسی ارشد و ۲۶ رشته در مقطع کارشناسی) در ۸ دانشکده: پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی، علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم کشاورزی و هنر و یک مرکز آموزشهای غیر حضوری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.[۲]

دانشکده علوم انسانی [۳][ویرایش]

دانشکده علوم انسانی از سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت کارشناس در رشته‌های علوم انسانی برابر مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و تاکنون ۱۹ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفته و ۱۵ دوره فارغ التحصیل داشته‌است دوره آموزشی این دانشکده ۴ سال بوده و حدود ۲۰۰۰ نفر دانشجو در سال تحصیلی ۱۳۸۷-۱۳۸۸ در رشته‌های روانشناسی بالینی، علوم تربیتی، حقوق، فقه حقوق اسلامی، علوم کتابداری و اطلاع رسانی(گرایش علم سنجی و اطلاع رسانی)، الهیات و معارف اسلامی (با گرایش فلسفه و حکمت اسلامی، و علوم قرآن و حدیث)، مدیریت (باگرایش بازرگانی و صنعتی)، علوم اجتماعی (گرایشهای خدمات اجتماعی و پژوهشگری اجتماعی)، علوم سیاسی و تربیت بدنی مشغول به تحصیل می‌باشند و گروه‌های دروس عمومی زبان انگلیسی، معارف اسلامی، زبان فارسی و تربیت بدنی دانشکده مسئولیت ارائه دروس مربوطه را به کل دانشجویان دانشگاه بر عهده دارند.) ریاست این دانشکده را حجت الاسلام دکتر عبدالعلی توجهی برعهده دارد.

دانشکده فنی و مهندسی [۴][ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ با هدف تربیت نیروهای متخصص و متعهد مورد نیاز کشور در زمینه‌های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی برابر مجوز وزارت علوم٬ تحقیقات و فناوری آغاز نموده‌است در حال حاضر دانشکده در مقطع کارشناسی در رشته‌های مهندسی برق و گرایشهای الکترونیک مخابرات قدرت کنترل مهندسی پزشکی بالینی مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار مهندسی عمران و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی برق و گرایشهای الکترونیک مخابرات کنترل قدرت بیوالکتریک مهندسی آی تی و مهندسی صنایع و مهندسی عمران با گرایش سازه و مکانیک خاک و در مقطع دکتری در رشته‌های مهندسی برق و گرایشهای الکترونیک مخابرات قدرت بیوالکتریک دانشجو تربیت می‌کند. در سالهای اخیر بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشکده توانسته‌اند در دانشگاههای معتبرتر داخلی و دانشگاههای معتبر خارجی ادامه تحصیل دهند.

دانشکده علوم پایه [۵][ویرایش]

دانشکده علوم پایه، فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت نیروهای متعهد و متخصص در دو گروه ریاضی و زیست شناسی برابر مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری آغاز نموده و با تشکیل گروه فیزیک در سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را گسترش داد.

این دانشکده تاکنون ۱۷ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفت و۱۳ دوره فارغ التحصیل داشته‌است.

دانشکده علوم کشاورزی [۶][ویرایش]

این دانشکده در سال ۱۳۷۰ تاسیس وهم اکنون در رشته‌های مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی با گرایش: زراعت واصلاح نباتات، علوم باغبانی، گیاهپزشکی و خاکشناسی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته زراعت، حشره شناسی و بیوتکنولوژی کشاورزی با پذیرش دانشجو فعالیت می‌نماید.

تنها دانشکده‌ای در دانشگاه شاهد است که دانشجوی کارشناسی از سال ۱۳۹۰ به بعد نمی‌گیرد و فقط به تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد می‌پردازد.

اولین مرکز تحقیقات گیاهان دارویی ایران هم در این داشکده‌است و در سال بعد هم رشته‌های گیاهان دارویی و اکولوژِی کشاورزی و بیماری شناسی به رشته‌های ارشد افزوده می‌شود. دانشکده کشاورزی دارای مقطع دکتری تخصصی در رشته زراعت و اصلاح نباتات با گرایش فیزیولوژی گیاهان زراعی می باشد

دانشکده پزشکی [۷][ویرایش]

دانشکده پزشکی شاهد از سال ۱۳۷۱ با هدف تربیت پزشک عمومی برابر مجوز وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی با پذیرش ۴۸ دانشجو فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر ۳۱۱ دانشجوی پزشکی در مقاطع علوم پایه و بالینی و ۲۵ دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی در رشته‌های کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت، میکروبیولوژی، فیزیولوژی و ایمونولوژی و ۲۶ دانشجو در رشته پی اچ دی طب سنتی مشغول به مشغول به تحصیل می‌باشند. تا شهریور سال نود، ۴۱۹ دانشجو در مقطع دکترای حرفه‌ای پزشکی و ۲۸ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانش آموخته شده‌اند.

تاکنون ۱۴۹ نفر از دانش آموختگان این دانشکده در آزمون پذیرش دستیار تخصصی و تحصیلات تکمیلی پذیرفته شده‌اند (۱۴۰ دانشجو درآزمون دستیار تخصصی و ۹ دانشجو در مقطع PhD). دانشکده دارای دو مرکز آموزشی درمانی شهید مصطفی خمینی و حضرت زینب می‌باشد.

دانشکده دندانپزشکی [۸][ویرایش]

دانشکده دندانپزشکی فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۷۰ به منظور تربیت دانشجویان دندانپزشک در زمینه پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان در مقطع دکترای حرفه‌ای برابر مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی آغاز نموده و تا کنون ۱۸ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش پزشکی کشور پذیرفته و ۱۲ دوره دانش آموخته داشته‌است.

دوره آموزشی این دانشکده ۶ سال بوده و تعداد دانشجویان آن تا سال تحصیلی ۱۳۸۸-۱۳۸۷ حدود ۱۹۷ نفر می‌باشد که از تعدادفوق ۴۰ نفر در مقطع علوم پایه و ۱۵۷ نفر در کلینیک‌ها و پری کلینیک‌های دانشکده مشغول تحصیل می‌باشند و تا کنون تعداد ۳۹۰ نفر دانش آموخته داشته‌است.

تعداد ۳۱ نفر دانشجو در رشته‌های‌های تخصصی دندانپزشکی در دانشگاههای سراسری کشور پذیرفته شده‌اند. همچنین همایش‌های متعدد دانشجویی در رشته دندانپزشکی توسط این دانشکده برگزار شده‌است.

در حال حاضر با توجه به سابقه و کیفیت مناسب آموزشی این دانشکده دانشجویان با رتبه‌های بسیار خوب قادر به ورود به این دانشکده می‌باشند. بطور معمول از هر دو نفر فارغ التحصیل علاقه‌مند به ورود به دوره‌های تخصصی یکنفر در آزمون سراسری دوره‌های تخصصی پذیرفته شده‌است.

بر اساس ارزیابی‌های انجام گرفته در آموزش نظری و عملی فارغ التحصیلان این دانشکده جزء دندانپزشکان ماهر و برتر کشور می‌باشند که در مؤسسات داخلی و خارجی بخوبی به ارائه خدمات علمی مشغول هستند.

در حال حاضر این دانشکده در ۷ رشته تخصصی بیماریهای دهان، اطفال و ترمیمی، ارتودنسی، پریودنتولوژی، اندودانتیکز و پروتزهای دندانی مشغول به تربیت دانشجویان دوره تخصصی می‌باشد.

دانشکده پرستاری و مامائی [۹][ویرایش]

دانشکده پرستاری و مامایی فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت کارشناس در زمینه پرستاری و مامایی برابر مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز نمود و تاکنون ۱۶ دوره دانشجو از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفته و ۱۲ دوره فارغ التحصیل داشته‌است. دوره آموزشی این دانشکده ۸ نیمسال است که تعداد دانش آموختگان آن تاکنون ۵۸۶ نفر می‌باشد.این دانشکده سالهاست که در رشته مامایی دانشجو نمی پذیرد در حال حاضر این دانشکده در رشته های پرستاری و اتاق عمل در مقطع کارشناسی و پرستاری ویژه و پرستاری سالمندان در مقطع ارشد دانشجو می پذیرد

دانشکده هنر [۱۰][ویرایش]

دانشکده هنر از سال ۱۳۶۹ برابر مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور فعالیت خودرا باهدف تربیت کارشناس متخصص و متعهد مورد نیاز جامعه فرهنگی کشور با سیاست شناسایی و تجزیه و تحلیل هنر ایرانی اسلامی آغاز نمود و تاکنون ۱۵ دوره دانشجو پذیرش و ۱۲ دوره فارغ التحصیل نموده‌است. تعداد دانشجویان در حال حاضر حدود ۴۵۰ نفر می‌باشد. همچنین درحدود ۲۵% از فارغ التحصیلان این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد سایر دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند.

رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی عبارتند از: نقاشی – کتابت و نگارگری و ارتباط تصویری رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی عبارتند از: نقاشی – پژوهش هنر – تصویر سازی و ارتباط تصویری


پردیس خودگردان[ویرایش]

از بهمن سال 1392 دانشگاه شاهد دانشجوی پولی جهت تحصیل در پردیس خودگردان جذب نمود.

کتابخانه [۱۱][ویرایش]

کتابخانه مرکزی دانشگاه شاهد در پردیس اصلی دانشگاه و در مجاورت دانشکده انسانی واقع شده است.

شرايط و ضوابط اختصاصي پذيرش دانشجو در دانشگاه شاهد[ویرایش]

1- اعتقاد به دين مبين اسلام والتزام عملي به احكام 2- اعتقاد و التزام عملي به ولايت فقيه، نظام جمهوري اسلامي و قانون اساسي 3- عدم سابقه وابستگي تشكيلاتي، هواداري از احزاب و سازمان ها و گروه هاي غير قانوني 4- نداشتن سابقه محكوميت كيفري مؤثر 5- پايبندي كامل به ضوابط و مقررات دانشگاه 6- رعايت كامل ضوابط پوشش اسلامي و شؤنات اسلامي براي خواهران و برادران (اعتقاد و التزام عملي به چادر به عنوان حجاب برتر براي خواهران ضروري است)

- بديهي است در خصوص صلاحيت هاي عمومي متقاضيان دوره و احراز موارد فوق بررسي لازم از سوي هسته گزينش دانشگاه صورت پذيرفته و پذيرش نهايي داوطلبان منوط به تأييد هسته گزينش دانشگاه خواهد بود.

توضیحات تکمیلی[ویرایش]

دانشگاه شاهد همچون دانشگاه های تربیت مدرس و... یک دانشگاه جامع است .بدین معنی که این دانشگاه متولی آموزش دانشجویان در رشته های وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است . علیرغم اینکه این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه غیر انتفاعی در شورای انقلاب فرهنگی به ثبت رسیده ،اما برای دانشجویان هردو گروه آموزشی بهداشت و علوم ازقوانین دانشجویان دانشگاه های دولتی وزارتین استفاده می شود.

یعنی علی‌رغم ثبت این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه غیرانتفاعی، این دانشگاه در حوزه دانشجویی کاملاً دولتی است . با این تفاوت که متقاضیان ورود به دانشگاه علاوه بر شرکت در آزمون های سراسری کارشناسی، کارشناسی ارشدیا دکتری تخصصی می بایست در گزینش دانشگاه شاهد(بررسی صلاحیت عمومی) شرکت و در این گزینش قبول شوند.

شیوه جذب در دانشگاه شاهد[ویرایش]

شیوه جذب دانشجو در دانشگاه شاهد نیمه متمرکز است اما این دانشگاه دانشگاه نیمه متمرکز به حساب نمی‌آید.

رتبه جهانی[ویرایش]

رده بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهان که سالانه از طریق برخی مراکز معتبر مانند موسسه رده بندی سایماگو SRI وابسته به مرکز اسناد علمی Elsevier شاخص مناسبی است تا وضعیت دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور را بررسی نموده و از پیشرفت در عالم دانش و فناوری اطلاع یابیم. در آمار رتبه بندی مربوط به سال 2010 میلادی ، 36 مرکز دانشگاهی و پژوهشی در میان 2800 دانشگاه برتر جهان وجود دارند که اگر چه تا جایگاه کشورهای بالای جدول مانند چین، آمریکا، آلمان، انگلستان و ژاپن راه بسیاری مانده است .در این رده بندی دانشگاه شاهد دررتبه 36 ایران و رتبه 2793 جهان ایستاد.


منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب گاه رسمی تیم رباتیک سایز کوچک دانشگاه(ORT)