محمداسحاق فیاض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از محمد اسحاق فیاض)
پرش به: ناوبری، جستجو
محمداسحاق فیاض
شناسنامه
نام کامل محمداسحاق فیاض
تاریخ تولد ۱۳۴۸ هـ. ق (برابر با ۱۳۰۹-۱۳۰۸ خورشیدی)
زادگاه قریۀ صوبه از قریه‌های
ولایت غزنی واقع در جنوب کابل  افغانستان
محل تحصیل نجف
محل زندگی نجف
اطلاعات علمی
تالیفات محاضرات در اصول فقه (ده جلد)
تعالیق مبسوطة علی العروةالوثقی (ده جلد)
النظرة الخاطفة فی الاجتهاد
منهاج الصالحین (سه جلد)
احکام البنوک
و...
وبگاه رسمی http://www.alfayadh.org

محمداسحاق فیاض از مراجع تقلید شیعه و ساکن شهر نجف در کشور عراق است. وی از شاگردان برجستۀ سید ابوالقاسم خویی بوده‌است.

ولادت[ویرایش]

محمداسحاق در سال ۱۹۳۰ در قریۀ «صوبه»، یکی از قریه‌های ولایت غزنی در مرکز افغانستان، واقع در جنوب کابل، پایتخت این کشور، به دنیا آمد، او دومین فرزند خانواده و بعد از برادرش محمدایوب است. پدرش (درگذشتۀ ۱۹۸۹) یک کشاورز ساده بود.

تحصیل[ویرایش]

به اهتمام پدرش جهت فراگیری علوم در حوزه‌های علمیه مشغول به تحصیل شد و پس از آموختن قرآن، کتاب جامع‌المقدمات و بهجةالمرضیه را فراگرفت.

سپس ادامۀ تحصیلاتش را در مشهد و آنگاه در نجف ادامه داد و شروع به تکمیل علوم حوزوی نمود. در آنجا کتاب قوانین‌الاصول از ابوالقاسم قمی و قسمتی از کتاب روضةالبهینه در شرح کتاب لُمعه را نزد میرزا کاظم تبریزی و سیداسدالله مدنی و میرزا علی فلسفی فراگرفت. سپس به مراحل سطوح عالی رسید و کتاب کفایه از مرحوم آخوند خراسانی و کتاب رسائل و مکاسب محرمه از شیخ انصاری را نزد شیخ مجتبی لنکرانی آموخت، و این مراحل ادامه داشت تا اینکه در جلسات درس اساتید حوزه در دروس خارج شرکت کرد. در اصطلاح به این مرحله خارج می‌گویند؛ زیرا کتاب معینی را استاد تدریس نمی‌کند و دروس در این مرحله خارج از کتاب بیان می‌شود، بلکه موارد تحقیق‌شده از چندین کتاب و آرا و نظرات چند تن از علمای صاحب‌نظر مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد، و این مسئله به قوۀ اجتهاد طلاب کمک فراوانی می‌کند.

تدریس[ویرایش]

در همین ایام بود که وی شروع به تدریس کرد و به یکی از اساتید مبرز در حوزۀ نجف بدل شد و جمع کثیری از اندیشمندان علوم دینیه به محضر درس او حاضر می‌گشتند. سطح عالی حوزه را در مسجدی معروف به مسجد هندی شروع نمود و در دوره‌های متعدد کتب مختلف حوزه را تدریس کرد. سرانجام در سال ۱۳۹۸ هـ. ق شروع به بحث خارج نمود. هم‌اکنون شاگردان زیادی در درس او حاضر می‌شوند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]