محمداسحاق فیاض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از محمد اسحاق فیاض)
پرش به: ناوبری، جستجو
محمداسحاق فیاض
شناسنامه
نام کامل محمداسحاق فیاض
تاریخ تولد ۱۳۴۸ قمری (برابر ۱۳۰۹-۱۳۰۸ شمسی)
زادگاه قریه صوبه از قریه‌های
ولایت غزنی واقع در جنوب کابل  افغانستان
محل تحصیل نجف
محل زندگی نجف
اطلاعات علمی
تالیفات محاضرات در اصول فقه (ده جلد)
تعالیق مبسوطة علی العروه‌الوثقی (ده جلد)
النظرة الخاطفة فی الاجتهاد
منهاج الصالحین (سه جلد)
احکام البنوک
و ...
وبگاه رسمی http://www.alfayadh.org

محمداسحاق فیاض از مراجع تقلید شیعه و ساکن شهر نجف در کشور عراق است. وی از شاگردان برجسته سید ابوالقاسم خویی بوده است.

ولادت[ویرایش]

محمداسحاق در سال ۱۹۳۰ در قریه «صوبه» یکی از قریه‌های ولایت غزنی در مرکز افغانستان، واقع در جنوب پایتخت این کشور یعنی کابل به دنیا آمد، او دومین فرزند خانواده و بعد از برادرش محمدایوب است. پدرش (م۱۹۸۹) کشاورز ساده بود.

تحصیل[ویرایش]

به اهتمام پدرش جهت فراگیری علوم در حوزه‌های علمیه مشغول به تحصیل شد و پس از آموختن قرآن، کتاب جامع المقدمات و بهجة المرضیه را فراگرفت.

سپس ادامه تحصیلاتش را در مشهد و آنگاه در نجف ادامه داد و شروع به تکمیل علوم حوزوی نمود. در آنجا کتاب قوانین الاصول از ابوالقاسم قمی و قسمتی از کتاب روضه البهینه در شرح کتاب لمعه را نزد میرزا کاظم تبریزی و سید اسدالله مدنی و میرزا علی فلسفی فرا گرفت سپس به مراحل سطوح عالی رسید و کتاب کفایه از مرحوم آخوند خراسانی و کتاب رسائل و مکاسب محرمه از شیخ انصاری را نزد شیخ مجتبی لنکرانی آموخت و این مراحل ادامه داشت تا اینکه در جلسات درس اساتید حوزه در دروس خارج شرکت کرد. در اصطلاح به این مرحله خارج می‌گویند زیرا کتاب معینی را استاد تدریس نمی‌کند و دروس در این مرحله خارج از کتاب بیان می‌شود بلکه موارد تحقیق شده از چندین کتاب و آرا و نظرات چند تن از علما صاحب نظر مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و این مسئله به قوه اجتهاد طلاب کمک فراوانی می‌کند.

تدریس[ویرایش]

در همین ایام بود که وی شروع به تدریس کرد و به یکی از اساتید مبرز در حوزه نجف بدل شد و جمع کثیری از اندیشمندان علوم دینیه به محضر درس او حاضر می‌گشتند. سطح عالی حوزه را در مسجدی معروف به مسجد هندی شروع نمود و در دوره‌های متعدد کتب مختلف حوزه را تدریس کرد. سرانجام در سال ۱۳۹۸هـ. ق شروع به بحث خارج نمود. هم اکنون شاگردان زیادی در درس او حاضر می‌شوند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]