رمضان بشردوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رمضان بشردوست
نمایندهٔ دوره‌های پانزدهم، شانزدهم و هفدهم پارلمان افغانستان
حوزه انتخاباتیولایت کابل
مشغول به کار
۱۳۸۴ – تاکنون
وزارت پلان (برنامه‌ریزی)
مشغول به کار
۱۳۸۲/۱۲/۱۸ – ۱۳۸۳/۱۰/۵
پس ازمحمد محقق
اطلاعات شخصی
زاده۱۹۶۱ (۵۷–۵۸ ساله)
۱۳۴۰ خورشیدی
قره‌باغ، ولایت غزنی
ملیتافغانستانی
حزب سیاسیمستقل
فرزندانسوسن
اقامتگاهکابل
محل
تحصیل
دانشگاه تولوز
شغلعضو پارلمان، ریس بنیاد خیریه، فعال اجتماعی، اهل سیاست.
مذهباسلام شیعه
قومیتهزاره
وبگاهوبسایت شخصی رمضان بشردوست

رمضان بشردوست (زاده سال ۱۳۴۰)[۱] نماینده پارلمان افغانستان (ولسی جرگه) و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۸۸ خورشیدی بود. بشر دوست فرزند محمد علی در ولسوالی قره‌باغ، ولایت غزنی در یک خانواده کارمند دولتی چشم به جهان گشود. دروه ابتدائی و متوسط را در ولایت غزنی و شهر میمنه به پایان رسانیده باقی را در کشورهای خارج از وطن به پایه اکمال رسانید. او پس از تحولات سال ۱۳۸۰و دولت نوین افغانستان وارد صحنه سیاسی کشور گردید. در دوشنبه ۱۸ حوت سال ۱۳۸۲ به صفت وزیر پلان در حکومت آقای کرزی شروع به کار نمود. در سال ۱۳۸۳ شروع به تدریس در دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دانشکده شرعیات دانشگاه البیرونی ولایت کاپیسا نمود. در سال ۱۳۸۴ به عنوان نماینده ملت در پارلمان انتخاب شد و تا امروز به عنوان نماینده مردم کابل و استاد افتخاری در دانشگاه البیرونی ایفای مسولیت می‌نماید.

تحصیلات[ویرایش]

بشر دوست دوره ابتدائی و متوسطه مدرسه را در افغانستان به پایان رسانید ه دو ماه بعد از کودتای ۷ ثور به ایران مهاجرت نمود. پس از گرفتن دیپلم از ایران به پاکستان هجرت نمود. در سال ۱۳۶۰ از پاکستان به فرانسه هجرت نموده درخواست پناهندگی سیاسی نمود. در سال ۱۳۶۱ شروع به آموختن زبان فرانسوی کرد. پس از دو سال تحصیل در دانشکده ادبیات شهر دیژن «تصدیق نامه عملی زبان فرانسوی» را حاصل نمود. در ۱۳۶۴ وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شهر گرونوبل فرانسه شد و در سال ۱۳۶۸ ماستری خویش را در رشته حقوق بدست آورد. در سال ۱۳۶۹ در در رشته دیپلوماسی موفق به اخذ «دیپلم تحصیلات عالی تخصصی» از دانشگاه ژان مونی پاریس شد؛ و پایان‌نامه اش را دربارهٔ دیپلوماسی و جنگ در آفریقای شمالی نوشت. در سال ۱۳۷۱ وارد دانشگاه تولوز شد و موفق به اخذ «دیپلم تحصیلات عمیق» (ما فوق ماستری) گردید. یک سال پس از ورود به این دانشگاه پایان‌نامه دوم خود را نوشت. در سال ۱۳۷۲ شروع به نوشتن تز دکترای خود کرد و در سال ۱۳۷۴ موفق به اخذ دکترای در رشته حقوق و علوم سیاسی از این دانشگاه شد. بشردوست از آکادمی زبان انگلیسی O.I.S.E آکسفورد و آکادمی زبان انگلیسی G.E.O.S برایتون گواهینامه‌های زبان انگلیسی دارد. در بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۲ در دانشگاه‌های پاریس به عنوان استاد تدریس می‌کرد؛ و همکاری‌هایی با دار وکاله‌ها پاریس هم داشت.

پیشینه کاری[ویرایش]

بشردوست در سال ۱۳۸۱ کارمند سفارت افغانستان در فرانسه شد. او به کشور عودت نموده به حیث معاون دپارتمانت سازمان ملل متحد در بخش کنفرانس‌های بین‌المللی گماشته شد و بعداً مدیر دپارتمانت سیاسی کشورهای اروپای غربی در وزارت امور خارجه شد. دراواخر سال ۱۳۸۲ به عنوان وزیر وزارت پلان (برنامه‌ریزی) حکومت کرزی مقرر گردید.

بشردوست پس از ده ماه کار خود در وزارت پلان گذاری مصمم شد تا به تعداد ۱۹۳۵ دفترهای سازمان‌های کمک‌کننده خارجی و سازمان غیردولتی (NGO) را انحلال نماید اما موفق به این کار نشد و در پی آن از وزارت برنامه‌ریزی استعفا داد. پس از آن برای مدت کوتاهی به تدریس حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه کاپیسا در شمال کابل پرداخت. در انتخابات پارلمانی ۱۳۸۴ شرکت کرد و با رأی بالایی به عنوان نماینده کابل به دور پانزدهم مجلس نمایندگان راه یافت. وی در ۱۳۸۹ برای دور شانزدهم مجلس نمایندگان خود را کاندید کرد و دوباره از سوی مردم کابل برای ۵ سال انتخاب شد. تا اکنون وی عضو مجلس نمایندگان استاد افتخاری دانشگاه البیرونی می‌باشد.[۲] آقای بشردوست از منتقدان سرسخت حکومت حامد کرزی و دولت موجوده است. او از موجودیت فساد در ادارات دولتی و پرداخت حقوق بالا به کارمندان ارشد دولتی و مشاوران خارجی به شدت انتقاد کرده‌است. بدین مناسبت او دیگر در دستگاه دولت راه نیافت.

نامزدی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان[ویرایش]

رمضان بشردوست یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۸۸ خورشیدی بود که با ۲۴۴۵۰ شماره کارت رأی دهی و امضای هوادارانش رسماً وارد رقابت‌های انتخاباتی شد.[۲]

رمضان بشردوست در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان (۱۳۸۸) بعد از حامد کرزی و عبدالله عبدالله نفر سوم گردید. در نتایج نتوانست در برابر حریفان خود بالا بجهد حامد کرزی بالاترین رأی اعتماد را بدست آورد.

کتاب‌ها[ویرایش]

در سال ۱۳۸۲بشردوست کتابی زیر عنوان قوانین اساسی، تاریخ، نظام‌های سیاسی و روابط دیپلماتیک افغانستان از عهد احمد شاه بابا تا اکنون نوشت. در این کتاب ۴۴۳ صفحه‌ای تمام قوانین اساسی افغانستان، نظام‌های سیاسی و روابط بین‌المللی افغانستان بررسی، تجزیه و تحلیل شده‌است. این کتاب در سال ۱۳۸۱ برنده جایزه آکادمی علوم سیاسی و اخلاقی فرانسه شد.[۲]

بشر دوست و دولت وحدت ملی[ویرایش]

از همان اوایل شکل‌گیری دولت وحدت ملی به رهبری محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله آقای بشردوست اعتراض‌های گسترده‌ای نسبت به نوع شکل‌گیری و ناکامی‌های آن در بخش‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی این حکومت کرد و در هر فرصت پیش آمده از حکومت غنی و عبدالله انتقاد کرد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • داکتر رمضان بشردوست با ۲۴ هزار و ۴۵۰ رأی و کبوتر سپید رسماً وارد رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری شد! نوشته شده در وبگاه کابل پرس

[۱]

  • کاندیدهای ریاست جمهور افغانستان -رمضان بشر دوست نوشته شده در وبگاه رمضان بشر دوست با تأیید جامعه حقوق بشر

[۲]

  • گفتگو با بشر دوست با رادیو فرانسه اگوست سال ۲۰۰۹ در وبگاه رادیو فرانس

[۳]

  • طرح‌های بشر دوست برای بهتر شدن وضع کشور در وبگاه زبان دری بشردوست

[۴]

  • گفتگو رمضان بشر دوست با رادیو صدای آمریکا در مورد زندگی و اهداف او در وبگاه رادیو آزادی

[۵]

  • زندگی‌نامه رمضان بشر دوست در وبگاه افغان پیپر نوشته حفیظ اله نظری

[۶]

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌سایت شخصی رمضان بشردوست