سرور دانش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرور دانش
Sarwar Danish in 2011-cropped.jpg
معاون دوم رئیس‌جمهور افغانستان
شروع به کار
۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴
رئیس جمهور اشرف غنی
پس از کریم خلیلی
وزیر تحصیلات عالی
مشغول به کار
۱ ژانویه ۲۰۱۰ – ۲۰۱۲
رئیس جمهور حامد کرزی
پس از محمداعظم دادفر
پیش از عبیدالله عبید
وزیر عدلیه
مشغول به کار
دسامبر ۲۰۰۴ – ژانویه ۲۰۱۰
رئیس جمهور حامد کرزی
پس از عباس کریمی
پیش از حبیب‌الله غالب
والی ولایت دایکندی
مشغول به کار
۲۰۰۴ – ۲۰۰۴
رئیس جمهور حامد کرزی
پیش از عبدالحی نعمتی
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۴۰ خورشیدی
روستای اشترلی، ولایت دایکندی، افغانستان
ملیت الگو:Country data هزاره
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام جعفری
والدین: محمد علی

سرور دانش (زاده ۱۳۴۰ در ولایت دایکندی) سیاست‌مدار و حقوق‌دان اهل افغانستان است. وی از سال ۱۳۸۹ به عنوان وزیر تحصیلات عالیه افغانستان مشغول به کار است و به عنوان معاون دوم اشرف غنی احمدزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان شرکت کرده‌است.

سرور دانش از هزاره‌های افغانستان است و تحصیلات دانشگاهی و حوزوی را در ایران، عراق و سوریه گذرانده‌است. وی به عنوان والی ولایت دایکندی و وزیر عدلیه نیز فعالیت کرده و عضویت در مجلس اضطراری (۱۳۸۱) و مجلس تصویب قانون اساسی (۱۳۸۲) را در کارنامه دارد.

او نخستین والی ولایت دایکندی و پس از آن، وزیر عدلیه و معاون کمیتهٔ قوانین شورای وزیران بوده‌است. در دور دوم حکومت رئیس‌جمهور کرزی، سرپرستی وزارت تحصیلات عالی و ریاست بورد مشورتی در امور عدلی و حقوقی ریاست‌جمهوری را عهده‌دار بوده‌است. در تمام دوران فعالیت‌های اجرایی، رابطهٔ او با درس و دانشگاه برقرار بوده‌است و وی، هم‌اکنون عضو هیئت علمی مؤسسهٔ تحصیلات عالی ابن سینا و رئیس هیئت امنای این مؤسسه است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او فرزند محمد علی و متولد روستای اشترلی، ولایت دایکندی، افغانستان و از قوم هزاره است. او تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب (مدرسه) منطقه انجام داد. او تحصیلات بالاتر خود را در رشته‌های مذهبی، در مراکز مذهبی در عراق، سوریه و ایران به پایان رساند. او در رشته حقوق دینی، تصدیق‌نامه آموزشی از ایران دارد. او در ثقافت و معارف اسلامی، نیز دارای مدرک معادل فوق لیسانس است.

غلام سرور دانش بیش از ۱۵ جلد اعم از تألیف و ترجمه به چاپ رسیده‌است. علاوه بر کتابها بیش از ۷۰۰ مقاله از وی در مطبوعات افغانستان و نشریات مهاجرین افغانستان در ایران به چاپ رسیده‌است. او از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۸۰ مدیریت و مسؤولیت مجلات گوناگون را نیز به عهده داشته‌است.

او پس از روی کار آمدن دولت جدید افغانستان، مقامهای چون عضویت در جرگه بزرگ (لویه جرگه) اضطراری در جوزا (خرداد) ۱۳۸۱، عضویت در کمیسیون تسوید قانون اساسی به فرمان رئیس دولت انتقالی افغانستان، عضویت در کمیسیون تدقیق قانون اساسی به فرمان رئیس دولت انتقالی افغانستان، شرکت در لویه جرگه تصویب قانون اساسی افغانستان را به عهده داشته‌است.

از اوایل سال ۱۳۸۳ که تأسیس ولایت جدید دایکندی از طرف دولت انتقالی افغانستان اعلام شد، به فرمان رئیس دولت انتقالی افغانستان به عنوان اولین والی این ولایت منصوب شد. او در حال حاضر، وزیر عدلیه (دادگستری) دولت جمهوری اسلامی افغانستان است. آقای دانش، نخستین وزیر عدلیه شیعه مذهب، در افغانستان است که کشوری با اکثریت سنی است.

ایشان در دوره دوم ریاست جمهوری کرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی را به عهده داشتند و همچنین در بعضی از دانشگاه‌های کابل به تدریس مشغول می‌باشند. ایشان اکنون از سال ۱۳۹۳ هجری خورشیدی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان است. علاوه بر سیاست و حکومت، وی در این دوره مؤسسهٔ فرهنگی، علمی و تحقیقاتی «بنیاد اندیشه» را که دارای دیپارتمنت‌های مختلف است است و دو فصلنامه علمی- تحقیقاتی و ادبی- فرهنگی را و تعداد ۱۵ عنوان کتاب را منتشر کرده‌است، راه اندازی کرده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]