فهرست هیئت دولت‌های ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کابینهٔ ایران دارای هجده وزارت خانه می‌باشد که از طریق معرفی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی و پس از آن رای اعتماد وزیر مورد نظر توسط نمایندگان مجلس صورت می‌گیرد.

کابینه مهدی بازرگان و شورای انقلاب (انتقالی)[ویرایش]

کابینه دولت شورای انقلاب در آستانه انقلاب اسلامی ایران به دستور روح‌الله خمینی تشکیل شد.


کابینه محمد علی رجایی و باهنر[ویرایش]

با آغاز ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، وی محمد علی رجایی را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد. کابینه رجایی اولین کابینه رسمی ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران بود. پس از برکناری ابوالحسن بنی صدر، و پیروزی محمد علی رجایی در انتخابات وی محمد جواد باهنر را به عنوان نخست وزیر منصوب نمود. کابینه باهنر که بیش از دو ماه دوام نیاورد، دومین و کوتاه‌ترین کابینه رسمی ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران بود.

کابینه محمدرضا مهدوی کنی (موقت)[ویرایش]

پس از ترور محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر با حکم امام خمینی، محمدرضا مهدوی کنی به عنوان نخست وزیر دولت موقت مسئول تشکیل کابینه شد.


کابینه اول ودوم سید علی حسینی خامنه ای[ویرایش]

سومین رئیس‌جمهور ایران، سید علی حسینی خامنه‌ای بود که مهندس میرحسین موسوی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی کرد. مهندس موسوی نیز به سرعت کابینه دولت سوم جمهوری اسلامی را تشکیل داد. در انتخابات دولت چهارم نیز سید علی خامنه‌ای پیروز شد و بار دیگر، مهندس میرحسین موسوی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی نمود و موسوی نیز کابینه دولت چهارم را تشکیل داد.

کابینه اول و دوم اکبر هاشمی رفسنجانی[ویرایش]

چهارمین رئیس‌جمهور ایران علی اکبر هاشمی رفسنجانی بود. وقتی هاشمی به ریاست جمهوری رسید به دنبال بازنگری قانون اساسی، پست نخست وزیر حذف شده و رئیس‌جمهور مسئول تشکیل کابینه شد.

کابینه اول و دوم سید محمد خاتمی[ویرایش]

پنجمین رئیس‌جمهور ایران سید محمد خاتمی بود، به دلیل گرایش سیاسی خاتمی و گفتمان پیروز در انتخابات، دولت هفتم و هشتم، دولت اصلاحات نام گرفت.

کابینه اول و دوم محمود احمدی نژاد[ویرایش]

ششمین رئیس‌جمهور ایران محمود احمدی نژاد بود. کابینه اول و دوم احمدی نژاد بیشترین عزل و نصب‌ها را در تاریخ دولت‌های ایران به خود دید. با آغاز کار دولت دهم، محمود احمدی‌نژاد برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ۳ زن را برای تصدی مقام وزارت به مجلس معرفی کرد که فقط یکی از آن‌ها (وزیر بهداشت) موفق به اخذ رای اعتماد شد. بررسی رأی اعتماد وزیران پیشنهادی کابینهٔ دوم وی، از روز یک‌شنبه ۸ شهریور ۱۳۸۸ در مجلس آغاز شد. مجلس با دادن رای اعتماد به ۱۵ وزیر و عدم رای اعتماد به ۳ وزیر رسماً کار خودراآغاز کرد.

کابینه حسن روحانی[ویرایش]

هفتمین رئیس‌جمهور ایران (کنونی) حسن روحانی است. با آغاز کار دولت یازدهم، روحانی بلافاصله در مراسم تحلیف وزیران پیشنهادی را به مجلس معرفی کرد و مجلس به ۱۵ وزیر رأی اعتماد و به ۳ وزیر رأی عدم اعتماد داد. روحانی سپس سرپرست وزارتخانه‌های بی وزیر را مشخص کرد و سایر اعضای کابینه را نیز منصوب نمود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]