خرداد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
<<  خرداد  >>
ش ی د س چ پ ج
۱ ۲ ۳ ۴
۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱
۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸
۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵
۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱
۱۴۰۳ خورشیدی

خُرداد (در فارسی افغانستان: جَوزا)، سومین ماه سال در گاه‌شماری هجری خورشیدی و سومین و آخرین ماه فصل بهار است. این ماه ۳۱ روز دارد.

برج فلکی خردادماه برج جوزا (دوپیکر) است که سومین برج فلکی از دایرةالبروج است. نماد برج خرداد، دو پیکره نامیده می‌شود.[۱]

در گاه‌شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه سوم گاه‌شماری اوستایی نو برگرفته شده‌است. در گاه‌شماری [زرتشتی] ششمین روز هر برج خرداد روز نام دارد و در خرداد روز از خردادماه، جشن خردادگان برگزار می‌شود.[۲] «خرداد» در اوستا «هـَئوروَتات» و در خط پهلوی «خُردات» یا «هُردات» نام یکی از امشاسپندان است.

واژه‌شناسی[ویرایش]

هـَیوروَتات (Haurvtāt) به معنی تندرستی و در زبان پهلوی (اشکانی) خُردات یا هُردات به معنی رسایی و کمال است. نیبرگ هئورتات را از خانواده salvus لاتینی به معنی تندرستی و خوشی جهانی می‌داند.[۳] هـَیوروَتات، در اسطوره‌های ایرانی و زرتشتی، پنجمین امشاسپند و پاس دارنده آب‌ها و سرسبزی است.

زادروزها[ویرایش]

درگذشت‌ها[ویرایش]

رویدادها[ویرایش]

مناسبت‌ها[ویرایش]

نامگذاری‌ها[ویرایش]

  1. روز بزرگداشت ملاصدرا
  2. فتح خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی

منابع[ویرایش]

  1. بهار مختاریان (۴ خرداد ۱۳۹۲). «خرداد، دوپیکر، جوزا». پایگاه انسان‌شناسی و فرهنگ. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ ژوئن ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۱ مرداد ۱۳۹۳.
  2. بهار مختاریان (۲ خرداد ۱۳۹۱). «ماه خرداد ماه سیرچینی-ویراست نخست». پایگاه انسان‌شناسی و فرهنگ. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ ژوئن ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۱ مرداد ۱۳۹۳.
  3. بهار مختاریان (۲ خرداد ۱۳۹۰). «ماه خرداد ماه سیرچینی-ویراست دوم». پایگاه انسان‌شناسی و فرهنگ. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۱ مرداد ۱۳۹۳.
  4. آریانا که بود و چه کرد ؟!