خرداد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
<<  خرداد  >>
ش ی د س چ پ ج
۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷
۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱
۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸
۲۹ ۳۰ ۳۱
۱۳۹۵ خورشیدی

خُرداد (در فارسی افغانستان:جوزا)، سومین ماه سال خورشیدی و سومین و آخرین ماه فصل بهار است. این ماه ۳۱ روز دارد و از روز ۶۳م سال شروع شده و در روز ۹۳م سال پایان می‌یابد.

برج فلکی خردادماه برج جوزا (دوپیکر) است که سومین برج فلکی از دایرةالبروج است. نماد برج خرداد، دو پیکره نامیده می‌شود.[۱]

در گاه‌شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه سوم گاه‌شماری اوستایی نو برگرفته شده‌است. در گاه‌شماری [زرتشتی] ششمین روز هر برج خرداد روز نام دارد و در خردادروز از خردادماه، جشن خردادگان برگزار می‌شود.[۲] «خرداد» در اوستا «هـَئوروَتات» و در پهلوی «خُردات» یا «هُردات» نام یکی از امشاسپندان است.

واژه‌شناسی[ویرایش]

هـَیوروَتات (Haurvtāt) به معنی تندرستی و در زبان پهلوی خُردات یا هُردات به معنی رسایی و کمال است. نیبرگ هئورتات را از خانواده salvus لاتینی به معنی تندرستی و خوشی جهانی می‌داند.[۳] هـَیوروَتات، در اسطوره‌های ایرانی و زرتشتی، پنجمین امشاسپند و پاسدارنده آب‌ها و سرسبزی است.

رویدادها[ویرایش]

مناسبت‌ها[ویرایش]

نامگذاری‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بهار مختاریان. «خرداد، دوپیکر، جوزا». پایگاه انسان‌شناسی و فرهنگ، ۴ خرداد ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۲۱ مرداد ۱۳۹۳. 
  2. بهار مختاریان. «ماه خرداد ماه سیرچینی-ویراست نخست». پایگاه انسان‌شناسی و فرهنگ، ۲ خرداد ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۱ مرداد ۱۳۹۳. 
  3. بهار مختاریان. «ماه خرداد ماه سیرچینی-ویراست دوم». پایگاه انسان‌شناسی و فرهنگ، ۲ خرداد ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۱ مرداد ۱۳۹۳.