علی عبدالعلی‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
علی عبدالعلی‌زاده
Abdolalizadeh.jpg
وزیر مسکن و شهرسازی
مشغول به کار
۱۳۷۶ – ۱۳۸۴
رئیس‌جمهورسید محمد خاتمی
پس ازعباس آخوندی
پیش ازمحمد سعیدی‌کیا
استاندار آذربایجان شرقی
مشغول به کار
۱۳۷۱ – ۱۳۷۶
رئیس‌جمهوراکبر هاشمی رفسنجانی
پس ازاکبر پرهیزگار
پیش ازیحیی محمدزاده
نماینده دوره‌های دوم و سوم
مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۷ خرداد ۱۳۶۳ – ۶ خرداد ۱۳۷۱
حوزه انتخاباتیارومیه
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۳
ارومیه، آذربایجان غربی
ملیت ایران
حزب سیاسیاصلاح طلب
دیگر عضویت‌های سیاسیحزب کارگزاران سازندگی
محل تحصیلدانشگاه تبریز
پیشهسیاست‌مدار
دیناسلام، شیعه

علی عبدالعلی‌زاده (زاده ۱۳۳۳ ارومیه) سیاستمدار، کارشناس اقتصادی و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است. وی در ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده ارومیه در مجلس حضور داشت، در فاصله سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ استاندار آذربایجان شرقی بود و در دو دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی فعالیت نمود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

علی عبدالعلی‌زاده در سال ۱۳۳۳ در خانواده‌ای مذهبی، در ارومیه زاده شد. پدر او معاونت شهرداری ارومیه را بر عهده داشت. وی دوران دبیرستان خود را در دبیرستان فردوسی ارومیه (چمران امروزی) گذراند و وارد دانشگاه تبریز در رشتهٔ مهندسی راه و ساختمان شد. او دارای مدرک تحصیلی دکتری می‌باشد. وی با چهره‌هایی چون سردار حسین علائی بنیانگذار نیروی دریایی سپاه، سرلشگر سیدیحیی رحیم صفوی فرمانده اسبق سپاه، سردار مهدی باکری فرمانده اسبق سپاه هم دوره بود.

فعالیت‌ها[ویرایش]

عبدالعلی‌زاده از فعالان در انقلاب ۱۳۵۷ بود و پس از انقلاب، به معاونت شهرداری ارومیه (مهدی باکری) منصوب شد. وی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بود. در دوره‌های دوم و سوم، نمایندهٔ ارومیه در مجلس شورای اسلامی بود و از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه بشمار می‌آمد و در دوره‌ای نیز به عنوان مخبر این کمیسیون، فعالیت می‌کرد.

عبدالعلی‌زاده در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، برای مدت ۵ سال، از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ استاندار آذربایجان شرقی بود. در دولت اصلاحات به ریاست جمهوری محمد خاتمی، برای مدت ۸ سال، وزیر مسکن و شهرسازی بود. در این مدت، انبوه‌سازی در ایران گسترش فراوان یافت و روند ساخت آپارتمان در تهران و کلان‌شهرها، رشد چشمگیری داشت.

شب شیشه‌ای[ویرایش]

عبدالعلی‌زاده در برنامهٔ تلویزیونی شب شیشه‌ای که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شد و انتقادات تندی به شرایط کنونی مسکن در ایران داشت و باعث تعطیلی کامل این برنامه شد، می‌گوید:

«هنگام آمدن من به وزارت مسکن در سال ۱۳۷۶ زمین در سعادت آباد، متری ۵۰۰ هزار تومان بود و در شهریور ۱۳۸۴ که من از وزارت مسکن خارج شدم، قیمت همان زمین ۹۵۰ هزار تومان بود. یعنی دو برابر در ۸ سال، که در این مدت فروش تراکم در شهرداری تهران هم باعث بالا رفتن قیمت شده بود؛ اما اکنون بعد از ۳ سال قیمت همان زمین متری ۵ میلیون تومان است. یعنی ۵ برابر در ۳ سال.»

منابع[ویرایش]

خاطرات دوران استانداری وی در کتابی با نام - آقای استاندار - توسط نشر نی به چاپ رسیده است.

وی بخشی از این خاطرات را اخیرا در برنامه تلویزیونی سیاسی کارنامه از شبکه استانی آذربایجان شرقی - شبکه سهند - بازگو کرده‌است.