علی عبدالعلی‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

برای افراد دیگر با نام علی عبدالعلی‌زاده، علی عبدالعلی‌زاده (ابهام‌زدایی) را ببینید.

علی عبدالعلی‌زاده
وزیر مسکن و شهرسازی ایران
مشغول به کار
۱۳۷۶ – ۱۳۸۴
رئیس جمهور سید محمد خاتمی
پس از عباس احمد آخوندی
پیش از محمد سعیدی‌کیا
استاندار آذربایجان شرقی
رئیس جمهور علی اکبر هاشمی رفسنجانی
پس از مهندس پرهیزگار
پیش از یحیی محمدزاده
نماینده ارومیه در مجلس دوم و سوم
حوزه انتخاباتی ارومیه
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۳۳
ارومیه، آذربایجان
ملیت  ایران
حزب سیاسی اصلاح طلب
فرزندان ۳ دختر
محل
تحصیل
دانشگاه تبریز
شغل دیپلمات (سیاست‌مدار)
مذهب اسلام شیعه

علی عبدالعلی‌زاده (متولد ۱۳۳۳ در آذربایجان ارومیه) دیپلمات (سیاست‌مدار) ایرانی است که سابقهٔ نمایندگی مجلس، استانداری آذربایجان شرقی و وزارت مسکن و شهرسازی را دارد.

علی عبدالعلی‌زاده در حال حاضر پست مشاور عالی وزیر کشور در امور توسعه مناطق وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران را از ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ و همچنین ریاست هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی شستا را بر عهده دارد

زندگی[ویرایش]

وی در خانواده‌ای مذهبی، به دنیا آمد. پدر او معاونت شهرداری ارومیه را بر عهده داشت. علی عبدالعلی زاده دوران دبیرستان خود را در دبیرستان فردوسی ارومیه (چمران امروزی) با نمرات ممتاز گذراند و وارد دانشگاه تبریز در رشتهٔ مهندسی راه و ساختمان شد. او دارای مدرک تحصیلی دکتری می‌باشد.

سمت‌ها[ویرایش]

او از فعالان در انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود و بعد از انقلاب معاونت شهردار وقت ارومیه(مهدی باکری)را بر عهده گرفت. از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بود. سپس عبدالعلی زاده به مدت دو دوره نمایندهٔ مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بود ضمناً در این مدت عضو کمیسیون برنامه و بودجه و به عنوان مخبر کمیسیون مذکور فعالیت نموده است، بعد از آن وی در مدت ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به مدت ۵ سال استانداری استان آذربایجان شرقی را عهده‌دار شد. در این دوره ۵ ساله، استان آذربایجان شرقی توسعهٔ فراوانی یافت. همین سوابق درخشان وی باعث شد تا با روی کار آمدن محمد خاتمی، عبدالعلی زاده به به سمت وزارت مسکن انتخاب شود. در این مدت، انبوه‌سازی در ایران گسترش فراوان یافت و روند ساخت آپارتمان رشد چشمگیری داشت.

مصاحبه در برنامهٔ تلویزیونی شب شیشه‌ای[ویرایش]

وی در برنامهٔ شب شیشه‌ای که انتقادات تندی به شرایط کنونی مسکن داشت و باعث تعطیلی کامل این برنامه شد، می‌گوید:

هنگام آمدن من به وزارت مسکن در سال ۱۳۷۶ زمین در سعادت آباد متری ۵۰۰ هزار تومان بود و در شهریور ۱۳۸۴ که من از وزارت مسکن خارج شدم قیمت همان زمین ۹۵۰ هزار تومان بود. یعنی دو برابر در ۸ سال که در این مدت فروش تراکم در شهرداری تهران هم باعث بالا رفتن قیمت شده بود؛ اما اکنون بعد از ۳ سال قیمت همان زمین متری ۵ میلیون تومان است. یعنی ۵ برابر در ۳ سال.

منابع[ویرایش]