سید عباس صالحی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید عباس صالحی
Abbas Salehi 2018.jpg
رخ‌نگاره‌ای از صالحی در سال ۱۳۹۷
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
مشغول به کار
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ – ۳ شهریور ۱۴۰۰
رئیس‌جمهورحسن روحانی
پس ازسید رضا صالحی امیری
پیش ازمحمدمهدی اسماعیلی
مشغول به کار
۲۸ مهر ۱۳۹۵ – ۱۱ آبان ۱۳۹۵
(سرپرست)
رئیس‌جمهورحسن روحانی
پس ازعلی جنتی
پیش ازسید رضا صالحی امیری
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مشغول به کار
۱۳۹۲ – ۱۳۹۶
گمارندهعلی جنتی
رئیس‌جمهورحسن روحانی
پیش ازمحمد سلگی
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۴۲
مشهد
ملیت ایران
حزب سیاسیاعتدال‌گرایی
فرزندان۳
پیشهفعال فرهنگی حوزوی
هیئت دولتدولت یازدهم و دوازدهم
دیناسلام شیعه

سید عباس صالح شریعتی (زاده ۱۳۴۲ در مشهد) مشهور به سید عباس صالحی فعال فرهنگی و حوزوی ایرانی و وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران است. او معاون سابق فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بود که به واسطه حضور در منصب معاونت فرهنگی و سرپرستی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد عرصه سیاست و رسانه شد.[۱] در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ خورشیدی، او از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

سوابق[ویرایش]

سید عباس صالحی متولد ۱۳۴۲ در مشهد است و دارای تحصیلات دکترای فلسفه از یکی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وابسته به حوزه علمیه است.

وی در سال ۱۳۵۱ وارد حوزه علمیه مشهد شد، دروس مقدماتی، سطوح مقدماتی و عالی را در حوزه علمیه مشهد گذراند. در سال ۱۳۶۰ به حوزه علمیه قم رفت و دروس خارج را تا سال ۱۳۶۸ در قم گذراند. وی سپس به مشهد بازگشت و در دروس خارج استادان مشهد ادامه تحصیل داد. صالحی در مشهد در دروس سید عزالدین حسینی زنجانی و سید احمد علم‌الهدی شرکت می‌کرد. صالحی در سال ۱۳۷۶ مجدداً به حوزه علمیه قم مراجعت تحصیلی و علمی داشت.

دروس مقدماتی را در مدرسه آقای موسوی‌نژاد و دروس سطح را در خدمت آقایان صالحی، مدرسی و محمدتقی فلسفی گذراند. در حوزه علمیه قم از دروس حسین وحید خراسانی و میرزا جواد تبریزی بهره‌مند شد.

وی همچنین در مباحث فلسفی از ابراهیمی دینانی، انصاری شیرازی و حسن‌زاده آملی بهره برده‌است.

از ابتدای ورود به حوزه، به تدریس اصول فقه، شرح لمعه، معالم و مکاسب مشغول بود.

صالحی از سال ۱۳۶۱ در مجله حوزه به عنوان یکی از نویسندگان آن مشغول به فعالیت بود. صالحی همچنین از همکاران تفسیر راهنما از ابتدای فعالیت تا مراحل پایانی آن بود، ضمناً در پاره‌ای از پروژه‌ها و فعالیت‌های علمی، در مدیریت یا در طراحی آن نقش‌هایی داشت چون: کاربرد دانش اصول در فقه. در سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ سردبیر مجله حوزه و در سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ مسئول دفتر تبلیغات اسلامی خراسان بود. از سال ۷۶ تاکنون در سه دوره متوالی عضو هیئت مدیریه دفتر تبلیغات اسلامی (و سپس عضو هیئت امنای آن) بود.

از سال ۷۶ مدیر مسئول نشریه پژوهش‌های قرآنی و از همان سال عضو هیئت تحریریه نشریات فقه اهل بیت و کاوش فقه در فقه اهل بیت بود.

صالحی در ادامه فعالیت‌های خود سال ۷۸ مدیر مسئولی و سردبیری نشریه «پگاه» را بر عهده داشت که تاکنون ۱۷۶ شماره از آن منتشر شده‌است.

سیدعباس صالحی مؤسس سایت دین آنلاین نیز بوده‌است. وی در یادداشتی هدف خود را از تأسیس دین‌آنلاین، پیگیری ارتباط و پیوند مستحکم‌تر دین و عینیت اجتماعی دانسته‌است.

از تالیفات وی می‌توان به، «‎تفسیر راهنما» اشاره کرد که در آن، نقش محقق را داشت. کتاب «حوزه و روحانیت» و کتاب «‎دانشگاه و دانشجو» از دیگر تالیفات اوست. البته ۲۲ مقاله هم نوشته که از آن جمله می‌توان به، ابوذر امام، اسوه امام، امام و سلوک تفسیری و … اشاره کرد.[۲]

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم[ویرایش]

وی در دولت یازدهم و در دوره وزارت علی جنتی با هدف کاهش حساسیت قم در موضوعات ممیزی کتاب، از سوی علی جنتی سمت به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. در ۲۸ مهر ۱۳۹۵ علی جنتی از سمت وزیر ارشاد استعفا داد. حسن روحانی، بلافاصله پس از استعفای علی جنتی، سید عباس صالحی را به سرپرستی وزارت فرهنگ و ارشاد منصوب کرد. صالحی تا زمان اخذ رأی اعتماد از مجلس، سرپرست این وزاتخانه باقی ماند.[۳] با آغاز به کار دولت دوم حسن روحانی، وی از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شد و توانست با کسب ۲۴۲ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع از مجموع ۲۸۸ رای ماخوذه وزیر فرهنگ دولت دوازدهم شود.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «وزیر ارشاد ایران استعفا کرد». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۸ مهر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۶.
  2. فارس نیوز
  3. ایلنا
  4. «نتایج رای اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی حسن روحانی+جزئیات». دریافت‌شده در ۲۹ مرداد ۱۳۹۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]