سید علیرضا آوایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سید علیرضا آوایی
سید علیرضا آوایی.jpg
وزیر دادگستری ایران
شروع به کار
۲۹ مرداد ۱۳۹۶
رئیس جمهور حسن روحانی
پس از مصطفی پورمحمدی
اطلاعات شخص
زاده ۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۵
دزفول، ایران
ملیت ایرانی
حزب سیاسی فاقد گرایش سیاسی

سید علیرضا آوایی (زادهٔ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۵ در شهرستان دزفول)[۱] قاضی عالی‌رتبه و سیاستمدار ایرانی، وزیر دادگستری ایران و رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور[۲] ایران، حسن روحانی است. در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، علیرضا آوایی از اعضای هیئت مرگ در زندان‌های دزفول و اهواز بود.[۳]

او برادر احمد آوایی (نماینده سابق دزفول در مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی سابق وزارت صنایع) است.[۴]

او پیشتر در قوه قضاییه ایران دارای سمت‌های گوناگونی بوده از جمله رئیس سازمان ثبت احوال کشور و رئیس کل سابق دادگستری استان تهران (۱۳۸۴–۱۳۹۳) و دادستان اهواز (۱۳۶۷) و مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات بوده‌است.[۵][۶][۷][۸][۹][۱۰] وی عضو مؤسس و رئیس هیئت امنای انجمن حقوق شناسی[۱۱] است که اولین نهاد مدنی ملی و فراصنفی در نظام حقوق ایران است.[۱۲]

سمت‌ها[ویرایش]

آوائی از سال ۱۳۵۷ خورشیدی به استخدام دادگستری درآمد و از شاخص‌ترین قضات ایران (پایه ۱۱) در دستگاه قضایی بوده‌است. سمت‌های او به شرح زیر است:

تحریم اتحادیه اروپا[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله سیدعلیرضا آوایی را از ورود به کشورهای این اتحادیه ممنوع کرد.[۱۳][۱۴] بر اساس این تصمیم کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.[۱۳][۱۴] بیانیه اتحادیه اروپا[۱۵] وی را به دلیل مسئولیت در دادگستری استان تهران، مسئول نقض حقوق بشر دانسته است.[۱۶] اتحادیه اروپا او را به خاطر مشارکت در دستگیری‌های خودسرانه، نقض حقوق بشر، انکار حقوق زندانیان و افزایش اعدام‌ها، در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌ است.[۱۷]

علیرضا آوایی در سی و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای سخنرانی از طرف ایران حضور یافت که در جریان سخنرانی او چند دیپلمات جلسه را ترک کردند و تظاهراتی نیز توسط معترضان ایرانی در ژنو با شعار "آوایی را دستگیر کنید" برپاشد.[۱۷]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.khabaronline.ir/detail/695190/society/judiciary
 2. «رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری منصوب شد». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۷-۲۸. 
 3. خروج چند دیپلمات از جلسه سخنرانی وزیر دادگستری ایران در ژنو، بی‌بی‌سی فارسی
 4. society. «برادران آوایی و ماجراهای کهریزک». رادیو زمانه | رادیو و وب‌سایت مستقل برای عرضه اخبار، گزارش، گفتگو و تحلیل. ۲۰۱۶-۰۷-۱۳. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۷-۱۳. 
 5. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930203001152
 6. «سید علیرضا آوایی: رعایت اعتدال در برخورد با جرائم منکراتی ضروری است». موج‌نیوز، ۳ اردیبهشت ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۲. 
 7. «رئیس کل دادگستری تهران:همت و کارمضاعف برای قضات به معنی رای متقن است». ایرنا، ۰۵/۰۱/۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۲. 
 8. «نیاز فوری دادگستری استان تهران به ۲۰۰ قاضی». عصر ایران. بازبینی‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۲. 
 9. «Iran Sentences 4 to Death in $2.6B Fraud Case»(انگلیسی)‎. ABC. بازبینی‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۲. 
 10. «Court sets trial for American hikers»(انگلیسی)‎. Washing Tontimes. بازبینی‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۲. 
 11. انجمن حقوق شناسی
 12. . http://iranianlls.org/copy-mypage9.aspx. 
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ «فهرست دوم تحریمهای حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه مقامات ایرانی». عدالت برای ایران، ۲۲ اسفند ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در 01 مرداد 1394. 
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ «چند مقام ایرانی در تحریم آمریکا و اروپا هستند؟ ایرانی توسط اتحادیه اروپا». خبر آنلاین، 2 آذر 1390. بازبینی‌شده در 07 شهریور 1394. 
 15. «COUNCIL REGULATION (EU) No 359/2011». EUR-Lex، 12 April 2011. بازبینی‌شده در 30 مرداد 1394. 
 16. «پرونده ناقض حقوق بشر: سید علیرضا آوایی». عدالت برای ایران، ۱ دی ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در 07 شهریور 1394. 
 17. ۱۷٫۰ ۱۷٫۱ «خروج چند دیپلمات از جلسه سخنرانی وزیر دادگستری ایران در ژنو». BBC Persian. بازبینی‌شده در ۱۰ اسفند ۱۳۹۶.