سید محمد اصغری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید محمد اصغری
سفیر ایران در بلغارستان
دوره مسئولیت
۱۳۷۸ – ۱۳۸۱
مشاور وزیر کار
دوره مسئولیت
۱۳۷۶ – ۱۳۷۸
رئیس‌جمهورسید محمد خاتمی
نماینده مجلس شورای اسلامی
در دوره‌های دوم و سوم
دوره مسئولیت
۱۳۸۴ – ۱۳۸۸
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۲
شهر بهار
ملیت ایران
فرزندانشش فرزند
پیشهسیاستمدار

سید محمد اصغری وزیر دادگستری در دولت‌های اول و دوم و سوم بوده‌است. او فرزند حاج سید ابراهیم اصغری بهاری (محدث بصیر) است.

وی پیش از آن در دولت رجایی و باهنر، به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شده بود. دکتر بهشتی، رئیس وقت قوه قضاییه، او را به رجایی و باهنر برای وزارت دادگستری پیشنهاد کرد. اصغری پس از وزارت دادگستری در دولت میرحسین موسوی، به مجلس شورای اسلامی رفت و در دوره‌های دوم و سوم این مجلس از طرف مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد.

او در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیرمسئول روزنامه کیهان انتخاب شد، در حالی که سید محمد خاتمی نماینده ولی فقیه در این روزنامه بود. چندی بعد خاتمی از کیهان رفت و اصغری به عنوان سرپرست و نماینده ولی فقیه در کیهان معرفی شد. درگیری‌های مهدی نصیری (سردبیر وقت کیهان) و چند تن دیگر باعث استعفای اصغری از کیهان در سال ۱۳۷۲ شد.

اصغری از کیهان بیرون آمد و به دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه رفت و ریاست آن را به عهده گرفت. در سال ۱۳۷۶ در دولت خاتمی ابتدا مشاور وزیر کار شد و در سال ۱۳۷۸ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران به بلغارستان رفت. در سال ۱۳۸۱ از بلغارستان بازگشت و به عنوان مشاور حقوقی مهدی کروبی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

با پایان یافتن کار مجلس ششم، او از سیاست دوری گرفت و به تدریس در رشته حقوق در دانشگاه تهران پرداخت.

فعالیت‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]