سید شمس‌الدین حسینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید شمس‌الدین حسینی
Shamseddin Hosseini 2019.jpg
نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی
آغاز به کار
۷ خرداد ۱۳۹۹
حوزه انتخاباتیتنکابن، رامسر و عباس‌آباد
سخنگوی اقتصادی دولت ایران
دوره مسئولیت
۲۰ دی ۱۳۸۸ – ۱۲ مرداد ۱۳۹۲
رئیس‌جمهورمحمود احمدی‌نژاد
پس ازایجاد جایگاه
پیش ازانحلال جایگاه
وزیر امور اقتصادی و دارایی
دوره مسئولیت
۱۵ مرداد ۱۳۸۷ – ۲۴ مرداد ۱۳۹۲
رئیس‌جمهورمحمود احمدی‌نژاد
پس ازحسین صمصامی (سرپرست)
پیش ازعلی طیب‌نیا
اطلاعات شخصی
زاده
سید شمس‌الدین حسینی

۱۳۴۶
تنکابن
ملیت ایران
حزب سیاسیاصولگرایان
پیشهسیاستمدار
دیناسلام، شیعه
جایزه‌هانشان خدمت
وبگاه

سید شمس‌الدین حسینی (زاده ۱۳۴۶ـ اصفهان[۱] و بزرگ شده در تنکابن[۲] ) دارنده مدرک دکترای اقتصاد در بخش عمومی و بین‌الملل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است. وی یکی از دولت‌مردان دولت محمود احمدی‌نژاد است و وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت نهم و دولت دهم در جمهوری اسلامی بوده‌است. وی نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از استان مازندران، حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد است.[۳] وی هم اکنون رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی است.[۴]

سوابق اجرایی[ویرایش]

حسینی از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۷ به عنوان مدیر کل حوزه ریاست و بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور فعالیت داشت و به طور همزمان از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ هماهنگ‌کننده ملی پروژه‌های دفتر عمران سازمان ملل متحد بود.

حسینی همچنین از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ دبیر کمیسیون‌های مشترک همکاری ایران با کشورهای کره جنوبی، مالزی در سازمان برنامه و بودجه کشور بود و از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ به عنوان مدیر کل دفتر بین‌الملل و روابط عمومی وزارت نیرو و دبیر کمیسیون مشترک ایران و قطر در این وزارتخانه فعالیت داشت.

حسینی از سال ۱۳۸۱ با انتقال به وزارت بازرگانی به سمت مدیر کل دفتر مطالعات اقتصادی این وزارتخانه منصوب شد و تا سال ۱۳۸۷ در این سمت باقی‌ماند.

وی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ به‌طور همزمان نایب رئیس کمیته برنامه‌ریزی توسعه صادرات بود و در سال ۱۳۸۵ به عنوان نماینده وزارت بازرگانی در کمیسیون تخصصی شورای بورس معرفی شد.

وزارت[ویرایش]

در روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۷، با ارایهٔ پیشنهاد وزارت او توسط محمود احمدی‌نژاد (در سه‌شنبه ۸ مرداد) به مجلس شورای اسلامی، این پیشنهاد به رأی گذاشته شد و از مجموع ۲۷۱ رأی گرفته شده، با ۲۱۸ رای موافق، ۲۹ رای مخالف و ۲۳ رأی ممتنع، موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس و وزیر وزارت امور اقتصادی و دارایی شد.

استیضاح[ویرایش]

استیضاح سید شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم در تاریخ سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۰ خورشیدی انجام گردید. به‌دنبال افشای پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی استیضاح وزیر اقتصاد اوایل آبان‌ ماه اعلام وصول شد.

موافقان رأی اعتماد[ویرایش]

نتیجه[ویرایش]

از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در جلسه، ۲۴۴ نفر در رای‌گیری شرکت کردند، ۱۴۱ نماینده به این استیضاح رای مخالف دادند، ۹۳ نفر هم موافق استیضاح بودند و ۱۰ نفر هم ممتنع.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «شمس‌الدین حسینی؛ مرد یارانه نقدی و سودای ریاست مجلس». ایسنا. ۲۰۲۰-۰۵-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۰.
  2. «شمس‌الدین حسینی؛ مرد یارانه نقدی و سودای ریاست مجلس». ایسنا. ۲۰۲۰-۰۵-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۰.
  3. «شمس‌الدین حسینی منتخب مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس یازدهم شد».
  4. «تعیین هیئت رئیسه کمیسیون ویژه جهش تولید/«شمس الدین حسینی» رئیس شد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۰-۰۹-۰۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۱۸.
  5. شمسالدین حسینی وزیر اقتصاد ماند

«با رای اعتماد مجلس کرسی وزارت اقتصاد به سید شمس‌الدین حسینی رسید». دریافت‌شده در ۱۶ مرداد ۱۳۸۷.[پیوند مرده]