انسیه خزعلی

صفحه نیمه‌حفاظت‌شده
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انسیه خزعلی
انسیه خزعلی4.jpg
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران
آغاز به کار
۱۰ شهریور ۱۴۰۰
رئیس‌جمهورسید ابراهیم رئیسی
پس ازمعصومه ابتکار
رئیس دانشگاه الزهرا
دوره مسئولیت
۱۴ شهریور ۱۳۹۱ – ۱۸ اسفند ۱۳۹۵
پس ازمحبوبه مباشری
پیش ازمهناز ملانظری
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۴۲ (۶۰ سال)
قم، ایران
همسر(ان)سید محمدرضا رضازاده (ا. ۱۳۵۸)[۱]
فرزندان۴، حمید رضازاده[۲]
مادرطاهره کلباسی
پدرابوالقاسم خزعلی
خویشاوندانکبری خزعلی (خواهر)
مهدی خزعلی (برادر)
سمیر زند (برادر) [۳]
محل تحصیلجامعةالزهرا
دانشگاه تهران (لیسانس، فوق لیسانس، دکترا)
پیشهسیاستمدار
هیئت دولتدولت سیزدهم
دیناسلام، شیعه

انسیه خزعلی (زاده ۱۳۴۲) معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در دولت سیزدهم است که ریاست دانشگاه الزهرا را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ و ریاست پردیس خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی را برعهده داشته‌است.[۴] همچنین وی استاد گروه ادبیات عرب این دانشگاه است.[۵] وی خواهر کبری خزعلی و مهدی خزعلی و فرزند ابوالقاسم خزعلی است.

زندگی

خزعلی متولد قم است. وی تا سطح ۳ حوزه علمیه قم / جامعه الزهرا در سال ۱۳۶۵ تحصیل کرده و همچنین لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترای خود در ادبیات عرب را به ترتیب در سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۷۲ و ۱۳۷۸ از دانشگاه تهران دریافت کرد. وی عضو انجمن ایرانی زبان و ادبیات عرب، انجمن قلم ایران و مجمع جهانی زبان عربی است.[۶] وی فرزند ابوالقاسم خزعلی (۱۳۰۴–۱۳۹۴) عضو سابق مجلس خبرگان و رئیس سابق بنیاد غدیر، و خواهر کبری و مهدی خزعلی و سمیر زند است. او به عنوان استاد نمونه کشوری سال ۱۳۹۰–۱۳۸۹ از سوی رئیس‌جمهور ایران معرفی شد.

خزعلی در ۱۶ سالگی با سید محمدرضا رضازاده ازدواج کرد و چهار فرزند دارد. او حق طلاق را ضمن عقد شرط کرد. رضازاده در دوره احمدی‌نژاد استاندار فارس بوده‌است.[۷] همسر او دوست نداشته او زیاد بیرون از خانه بماند، و برای او حد ۱۵ ساعت در هفته بیرون از خانه ماندن را تعیین کرده‌است.[۸] خزعلی از برادرش مهدی انتقادات شدیدی کرده‌است.[۹]

خزعلی سیاست کاهش فرزندآوری را نفوذ دشمنان به جوامع اسلامی خوانده‌است.[۱۰] او از منتقدین سند ۲۰۳۰ یونسکو است و حادثه آزار جنسی دانش آموزان مدرسه‌ای در غرب تهران را از ابزار این سند دانسته‌است.[۱۱]

پسر انسیه خزعلی در کانادا و شرکت فیلترشکن

در شهریور ۱۴۰۱، مهدی خزعلی دربارهٔ حضور فرزندان خواهرانش — کبری و انسیه خزعلی — در آمریکا و کانادا گفت که پسر انسیه «در کانادا صاحب شرکتی است که فقط ثبت آن بیش از صد هزار میلیارد ریال هزینه داشته‌است و دو فرزند خواهر دیگرش، کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی-اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز سال‌ها است که در آمریکا زندگی می‌کنند.»[۱۲]

فرزندان کبری خزعلی دختر دیگر آیت الله خزعلی هم خارج از ایران زندگی می‌کنند. این موضوع را مهدی خزعلی برادر آنها افشا کرد. مهدی خزعلی گفت: «نه تنها پسر انسیه و کبری خانم؛ حتی خواهرزاده دیگرم، یعنی دختر ایشان نیز سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کند. پسر انیسه خانم هم که در کانادا صاحب شرکتی است که در زمینه وی‌پی‌ان فعالیت می‌کند، می‌دانید که ثبت شرکت در کانادا هزینه‌ای بیش از صد میلیارد دارد.»[۱۳]

شرکت وی‌پی‌ان Betternet

حمید رضازاده، پسر انسیه خزعلی، متولد سال ۱۳۶۵ در تهران است. پدر او، سید محمدرضا رضازاده در مهر سال ۱۳۸۴ و در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، استاندار فارس شد.

حمید رضازاده در سال ۱۳۹۰ شرکت «سامانه همراه پیچک» را در تهران تأسیس کرد که عمده فعالیتش در حوزه تولید نرم‌افزارهای موبایل بود. او پنج سال بعد زمانی که صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی او را به عنوان کارآفرین نمونه دعوت کرد، اظهار داشت شرکتش را تنها با مبلغ چهار میلیون تومان که آن هم حاصل وام ازدواجش بوده تأسیس کرده‌است.

او همچنین در بخش دیگری از این برنامه مهاجرت نکردن اعضای شرکتش به خارج از ایران با وجود داشتن شرایط را تمایل آن‌ها برای ماندن در کشور عنوان می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد خود او دست کم حالا چهار سال است که ایران را به قصد زندگی در کانادا ترک کرده‌است.

شرکت سامانه همراه پیچک در سال ۱۳۹۲ از طرف شرکت «رهنما کامیابان نخسین» با مدیریت «امیر وهوشی» سرمایه دریافت می‌کند اما طبق اطلاعات موجود در سایت روزنامه رسمی، در سال ۱۳۹۷ و به رغم موفقیت‌های ادعایی منحل می‌شود. بنابر این، ادعای انسیه خزعلی دربارهٔ فعالیت فرزندش در یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی نمی‌تواند درست باشد، زیرا آن شرکت حالا دیگر وجود خارجی ندارد.

حمید رضازاده، مؤسس و مدیر اجرایی شرکت بترنت (Betternet) بوده و هم‌اکنون به عنوان مدیر بخش نرم‌افزار این شرکت ارائه خدمات وی‌پی‌ان و فیلترشکن فعالیت دارد.[۱۴][۱۵][۱۶]

امنیت پایین Betternet و احتمال جاسوسی

بررسی گزارش‌های موجود در وبسایت AppBrain نشان می‌دهد که کاربران ساکن ایران جزو ۴ کشور اصلی استفاده‌کننده از خدمات وی‌پی‌ان Betternet به شماره می‌روند.

گزارشی که در سال ۲۰۱۶ توسط سازمان تحقیقات علمی استرالیا دربارهٔ ریسک‌های امنیتی استفاده از برخی برنامه‌های پرمصرف وی‌پی‌ان منتشر شده نشان می‌دهد که وی‌پی‌ان تولید شده توسط شرکت Betternet بیشترین ابزارهای ردیابی را (با ۱۴ نوع کتابخانه مختلف) در بین برنامه‌های بررسی شده در آن تحقیق در خود جای داده‌است.[۱۷]

حذف پروفایل حمید رضازاده

بعد از انتشار خبرهای مربوط به فعالیت‌های حمید رضازاده در کانادا، جست‌وجوها در اینترنت همچنان نشان می‌داد که شرکت بترنت (Betternet) در حوزه وی‌پی‌ان و فیلترشکن فعالیت می‌کند؛ اما در روز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱، پروفایل حمید رضازاده و اطلاعات مربوط به ریاست او در شرکت بترنت از اینترنت حذف شد.[۱۸] بعد از اینکه مشخص شد این شرکت در کار فروش فیلترشکن است، او پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد! [۱۹]

طرفداری خبرگزاری فارس برای کمک به حمیدرضا رضازاده

با اینکه هدف اصلی حرفه روزنامه نگاری و خبرنگاری روشنگری است! خبرگزاری فارس هم به کمک رضازاده آمد و در ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ نوشت: یکی از نزدیکان خانواده مرحوم آیت‌ا... خزعلی به فارس گفت: «فرزند خانم خزعلی هیچگاه درگیر هیچ نوع فعالیتی در زمینه فروش VPN به کاربران ایرانی چه در زمان حضور در ایران چه در زمان حضور در کانادا نبوده است و شایعه جمع آوری اطلاعات کاربران ایرانی از این طریق کذب محض است. ادعای مالکیت شرکت فیلتر شکن مراجعه به اینترنت به راحتی می‌توان دریافت که شرکت بترنت متعلق به شرکت پان گو در آمریکاست و هیچ مالکیت یا مسئولیتی سید حمیدرضا زاده در آن ندارد.» نکته قابل تامل دیگر آنجاست که محمد جرجندی فعال فناوری نخستین کسی بود که این موضوع را افشا کرد.[۱۹]

خانه دو میلیون دلاری حمید رضازاده در ونکوور

در ۵ دسامبر ۲۰۲۲ یا ۱۴ آذر ۱۴۰۱ محمد جرجندی فعال یوتیوب مدارکی را رو کرد که ثابت میکنند حمید رضازاده صاحب یک خانه ۲ میلیون دلاری در ونکوور است و این با اظهارات انسیه خزعلی مبنی بر اقامت کاری او در کانادا تناقض دارد.[۲۰]

کتاب‌شناسی

 • امام حسین (ع) در شعر معاصر عرب، انتشارات امیر کبیر.
 • زیبایی‌شناسی کلام زینب (س)، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.
 • تصویر عصر جاهلی در قرآن، انتشارات امیر کبیر.
 • وهابیت و بازنگری از درون، نشر مشعر.
 • تفکر نحوی عرب، نشر خورشید باران.
 • تصحیح برداشتها، انتشارات دانشگاه الزهراء و مشعر.
 • آرایه‌های ادبی در کلام زینب (س)، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.
 • المراة الایرانیة والروایات الحربیة.
 • گفتمان علمی امام رضا (ع).
 • بلاغت تعبیر در ساختارشناسی قرآن.
 • الانساق التربویة فی نهج البلاغة.

منابع

 1. «پسر انسیه، پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد / همه حاشیه‌های خاندان خزعلی؛ از سفرهای دانش بنیان تا تأسیس تلویزیون». خبرآنلاین. ۲۰۲۲-۰۹-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۶.
 2. «پسر انسیه، پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد / همه حاشیه‌های خاندان خزعلی؛ از سفرهای دانش بنیان تا تأسیس تلویزیون». خبرآنلاین. ۲۰۲۲-۰۹-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۶.
 3. «پسر انسیه، پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد / همه حاشیه‌های خاندان خزعلی؛ از سفرهای دانش بنیان تا تأسیس تلویزیون». خبرآنلاین. ۲۰۲۲-۰۹-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۶.
 4. «انسیه خزعلی: دورکاری زنان به نفع دولت و خودشان است / کودک همسری ظلم به زنان را مضاعف می‌کند». رکنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۲۲.
 5. «تعبیر آیت‌الله خزعلی از فرزندش». خبرگزاری فارس. بایگانی‌شده از اصلی در ۸ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۷ نوامبر ۲۰۱۶.
 6. «دکتر انسیه خزعلی». arabiciran.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۰۳.
 7. «حاشیه‌های اقامت فرزند معاون رئیسی در کانادا برای او و خانواده‌اش». ایندیپندنت فارسی. ۲۰۲۲-۰۹-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۸.
 8. «فرزندانم هم مثل خودم زود ازدواج کردند». پایگاه خبری تحلیلی نماینده. ۲۰۱۷-۰۶-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۰۳.
 9. «انتقاد شدید انسیه خزعلی «دختر آیت‌الله» از برادرش/ ماجرای برائت‌جویی آیت الله از یک پسر و شهادت پسر دیگرش». ایران آنلاین. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ اكتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در 2021-09-03. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 10. «رئیس دانشگاه الزهرا (س) در کرمانشاه: سیاست کاهش فرزندآوری نفوذ دشمنان به جوامع اسلامی است». خبرآنلاین. ۲۰۱۶-۰۳-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۰۳.
 11. «انسیه خزعلی: جنایت مدرسه ای در غرب تهران، از ابزار سند 2030 است». www.iscanews.ir. ۲۰۱۸-۰۵-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۰۳.
 12. «دو فرزند کبری خزعلی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، هم در آمریکا زندگی می‌کنند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۱۰.
 13. «پسر انسیه، پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد / همه حاشیه‌های خاندان خزعلی؛ از سفرهای دانش بنیان تا تأسیس تلویزیون». خبرآنلاین. ۲۰۲۲-۰۹-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۶.
 14. «پسر معاون رئیسی: از مهاجرت به کانادا تا تأسیس شرکت خدمات وی‌پی‌ان». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۱۹ شهریور ۱۴۰۱.
 15. «مأموریت پسر انسیه خزعلی در کانادا لو رفت: فروش فیلترشکن!». تازه نیوز. دریافت‌شده در ۱۸ شهریور ۱۴۰۱.
 16. «معاون رئیس‌جمهور ایران، بعد از مهاجرت پسرش به کانادا و فروش فیلترشکن، زیر ذره‌بین است». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۲.
 17. «پسر معاون رئیسی: از مهاجرت به کانادا تا تأسیس شرکت خدمات وی‌پی‌ان». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۱۹ شهریور ۱۴۰۱.
 18. «پسر انسیه، پروفایل خود را غیرفعال و رزومه‌اش را مخفی کرد». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۳ شهریور ۱۴۰۱.
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ «مخفی‌کاری برای چه؟».
 20. جرجندی. «خانه ۲ میلیون دلاری آقازاده خانم انسیه خزعلی در کانادا + مدارک خرید، ویدئوی معرفی و روش درستی سنجی». یوتیوب.

«حکم انتصاب وی به معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده»، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران.