غلام‌رضا آقازاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
غلام‌رضا آقازاده
Gholamreza Aghazadeh 2018-08-04.jpg
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
مشغول به کار
۱۰ شهریور ۱۳۷۶ – ۲۵ تیر ۱۳۸۸
رئیس‌جمهورسید محمد خاتمی
محمود احمدی‌نژاد
پس ازرضا امراللهی
پیش ازعلی‌اکبر صالحی
وزیر نفت ایران
مشغول به کار
۶ آبان ۱۳۶۴ – ۲۹ مرداد ۱۳۷۶
رئیس‌جمهورسید علی خامنه‌ای
اکبر هاشمی رفسنجانی
پس ازسید محمد غرضی
پیش ازبیژن نامدار زنگنه
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۲۷
خوی، آذربایجان غربی
ملیت ایران
محل تحصیلدانشگاه تهران
مهندسی کامپیوتر
پیشهسیاست‌مدار
دیناسلام، شیعه

غلامرضا آقازاده (زاده ۱۳۲۷ خوی) سیاست‌مدار، دیپلمات و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است، که به عنوان یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۵ تاکنون فعالیت می‌نماید.

وی وزیر نفت ایران از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون رئیس‌جمهور ایران بود. وی در تیر ۱۳۸۸ از این مقام استعفا داد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

آقازاده در سال ۱۳۴۹ لیسانس ریاضی و در سال ۱۳۵۴ لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران اخذ نمود. او برای تحصیلات تکمیلی به آمریکا رفت، اما در سال ۱۳۵۷ همزمان با وقایع انقلاب در ایران، به کشور بازگشت و بر ضد شاه فعالیت کرد. وی یکی از اعضای فعال حزب جمهوری اسلامی بود. او در سال ۱۳۵۸ مدیر داخلی روزنامه جمهوری اسلامی شد، که توسط میرحسین موسوی اداره می‌شد.

در سال ۱۳۶۰ وقتی میرحسین موسوی وزیر امور خارجه شد، آقازاده معاون وی در امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری شد. دو سال بعد هنگامی که میرحسین موسوی به مقام نخست‌وزیری رسید، آقازاده معاونت اجرایی نخست‌وزیر را بر عهده گرفت.

آقازاده از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ وزیر نفت ایران بود. در سال ۱۳۷۶ بیژن نامدار زنگنه به جای وی، توسط محمد خاتمی به سمت وزیر نفت برگزیده شد. در این زمان وی به مقام معاونت ریاست جمهوری در امور انرژی اتمی منصوب شد. آقازاده همچنین مدتی سرپرست ستاد بسیج اقتصادی نیز بود. او متأهل و دارای چهار فرزند است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]