محمد علی‌آبادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمد علی‌آبادی
Mohammad Aliabadi.jpg
رئیس سازمان تربیت بدنی
مشغول به کار
۴ مهر ۱۳۸۴ – ۳ شهریور ۱۳۸۸
رئیس‌جمهورمحمود احمدی‌نژاد
پس ازمحسن مهرعلیزاده
پیش ازعلی سعیدلو
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۵
اراک، استان مرکزی
ملیت ایران
فرزندانمرتضی علی‌آبادی
محل تحصیلدانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
پیشهسیاستمدار
دیناسلام شیعه

محمد علی‌آبادی (زاده ۱۳۳۵ در اراک) سیاستمدار ایرانی، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی، رئیس سابق کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، سرپرست وزارت نفت در کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد و رئیس سابق سازمان شیلات است. محمد علی‌آبادی دارای مدرک کارشناسی ارشد راه و ساختمان و کارشناسی ارشد معماری است.

علی‌آبادی از طرف احمدی‌نژاد به عنوان وزیر نیرو در دولت دهم پیشنهاد شد که از مجلس رای اعتماد نیاورد.

سوابق اجرایی[ویرایش]

عضویت در شورای جهاد سیستان و بلوچستان، معاونت وزیر راه و ترابری و معاون بنیاد مستضعفان و جانبازان، معاونت عمرانی شهرداری تهران، معاون رئیس‌جمهور و ریاست سازمان تربیت بدنی، ریاست سازمان شیلات و... در کارنامه اوست.

حواشی[ویرایش]

محمد دادکان در مصاحبه‌ای در مورخ ۷ مهر ۱۳۹۵ با روزنامه شرق مدعی شد که در زمان ریاست وی و درست چند روز پیش از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، محمد علی آبادی به وی دستور داده است تا علی دایی ، سهراب بختیاری زاده و یحیی گل محمدی را از تیم ملی خط بزند. دادکان در این باره می‌گوید: فدراسیون فوتبال باید مستقل باشد. حتی ما بگوییم کوچک‌ترین فدراسیون ما از نظر اجرائی هم باید مستقل باشد. ولی این که نقش وزارت ورزش دخالت باشد، نه. ولی نظارت و راهبری، بله. اعلام نظر مثبت کردن، بله. چه کسی هست که نپذیرد؟ ولی در فدراسیون فوتبال زمان من، مسئول ورزش وقت آقای علی‌آبادی که هیچ‌چیز از ورزش و فوتبال نمی‌دانست، می‌آمد و به من می‌گفت: «علی دایی، یحیی گل‌محمدی و سهراب بختیاری‌زاده را کنار بگذار». من هم به او گفتم: «باشد»، ولی این کار را نکردم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]