موسی کلانتری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موسی کلانتری
وزیر راه
مشغول به کار
۱۳۵۸ – ۱۳۶۰
رئیس‌جمهورابوالحسن بنی‌صدر
نخست‌وزیرشورای انقلاب
محمدعلی رجایی
پس ازیوسف طاهری
پیش ازاحمد امری (سرپرست)
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۲۷
مرند، ایران
ملیت ایران
پیشهسیاستمدار
دیناسلام شیعه
مدیر کل راه و ترابری در استان‌های خوزستان و آذربایجان غربی

موسی کلانتری (۱۳۲۷، مرند - ۱۳۶۰، تهران) سیاست‌مدار و دومین وزیر راه و ترابری کشور در کابینه ابوالحسن بنی صدر از دیماه ۱۳۵۸ تا تیرماه ۱۳۶۰ که در جریان بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی به همراه سید محمد بهشتی کشته شد، وی تحصیلات خود را تا بخشی از دوران متوسطه در زادگاهش مرند به اتمام رسانید، سپس از خوارزمی تهران موفق به اخذ مدرک دیپلم گردید و در سال ۱۳۴۵ وارد دانشگاه پلی تکنیک تهران و با مدرک فوق لیسانس راه و ساختمان دانش‌آموخته شد. وی قبل از پُست وزارت راه، به عنوان مدیرکل راه و ترابری در استان‌های خوزستان و آذربایجان غربی مشغول بوده‌است.[۱]

از مهمترین خصوصیات شخصیتی موسی کلانتری، سادگی و تواضع وی بود، حتی زمانی که در مقام وزیر دولت، در جلسه حزب جمهوری در هفت تیر سال ۱۳۶۰ حاضر بود و انفجار بمب سبب درگذشتش شد کفشهایی پاره و مندرس به پا داشت[۲]. فیلم مستند "پرواز هدهد" که مروری بر زندگی سیاسی- اجتماعی وی به عنوان دومین وزیر راه و ترابری پس از انقلاب است، از تولد او در مرند تا ادامه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک تهران و سفر به آمریکا و بازگشتش به ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد[۳].

عیسی کلانتری، برادر کوچکتر اوست که از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۹ وزیر کشاورزی بود و از سال ۱۳۹۶ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «وزیران سابق راه و ترابری». باشگاه خبرنگاران. ۱۷ فروردین ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۴ شهریور ۱۳۹۲.
  2. «سفرنامه کفشهای پاره، زندگینامه موسی کلانتری».
  3. «فیلم داستانی پرواز هدهد».
پیشین:
یوسف طاهری
وزیر راه و ترابری ایران
۱۳۵۸–۱۳۶۰
پسین:
هادی نژادحسینیان