محمد مخبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمد مخبر
عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام
آغاز به کار
۲۹ شهریور ۱۴۰۱[۱]
گمارندهسید علی خامنه‌ای
رئیسصادق لاریجانی
هفتمین معاون اول رئیس‌جمهور ایران
آغاز به کار
۱۷ مرداد ۱۴۰۰
رئیس‌جمهورسید ابراهیم رئیسی
پس ازاسحاق جهانگیری
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام
دوره مسئولیت
۲۴ تیر ۱۳۸۶ – ۱۶ آذر ۱۴۰۰
گمارندهسید علی خامنه‌ای
پس ازمحمدجواد ایروانی
پیش ازسید پرویز فتاح
اطلاعات شخصی
زاده
محمد مخبر دزفولی

۴ تیر ۱۳۳۴ ‏(۶۸ سال)
دزفول، ایران
حزب سیاسیبدون عضویت حزبی
تحصیلاتدکترای حقوق بین‌الملل
دکترای مدیریت
پیشهسیاستمدار
هیئت دولتدولت سیزدهم

محمد مخبر دزفولی (زادهٔ ۴ تیر ۱۳۳۴) سیاستمدار و مدیر اجرایی ایرانی است که از سال ۱۴۰۰ در دولت سیزدهم به‌عنوان هفتمین معاون اول رئیس‌جمهور ایران مشغول به کار است. او همچنین از سال ۱۴۰۱، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد.[۲]

او پیش از این ریاست ستاد اجرایی فرمان امام،[۳] معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان، ریاست هیئت مدیره بانک سینا[۴][۵] و معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشته‌است.[۶] او همچنین پیش از فعالیت در بنیاد مستضعفان، در سِمت معاون اجرایی و مدیر عامل شرکت مخابرات خوزستان و مدیر عامل شرکت مخابرات دزفول مشغول بوده‌است.[۷][۸]

محمد مخبر در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل سرکوب مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران تحریم شد.[۹]

زندگی‌نامه[ویرایش]

محمد مخبر فرزند عباس مخبر که از وعاظ و منبری‌های شهرستان دزفول است مقطع ابتدایی را در دزفول و اهواز ادامه تحصیل نمود سپس در مقطع دکتری در رشته مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و کارشناسی به ترتیب در رشته‌های مدیریت با گرایش سیستم‌ها و کارشناسی در مهندسی برق تحصیل کرده‌است.[نیازمند منبع] وی همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری حقوق بین‌الملل است.[نیازمند منبع]

مخبر، مدیرعاملی شرکت مخابرات خوزستان، معاونت استانداری خوزستان، ریاست هیئت مدیره بانک سینا، معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان و ریاست ستاد اجرایی فرمان امام را به ترتیب در سابقه خود دارد.


فساد مالی[ویرایش]

سجاد مخبر»، فرزند «محمد مخبر»، معاون اول ابراهیم رئیسی و رییس سابق «ستاد اجرایی فرمان امام»، روابط تجاری و رانتی خاصی با بانک پاسارگاد دارد؛ موضوعی که در همان زمان انتصاب مخبر به معاون اولی رییس دولت حواشی زیادی به وجود آورد. بسیاری سجاد مخبر را یکی از ابربدهکاران بانکی و آقازاده‌ای دارای چندین شغل معرفی کرده‌اند. علی‌رغم این که در زمان انتصاب محمد مخبر به عنوان معاون اول ابراهیم رئیسی، فعالیت‌های اقتصادی فرزند او تکذیب شدند، بررسی‌ها نشان می‌دهند که واقعیت امر چیز دیگری است. سجاد مخبر در حال حاضر عضو و بعضا رییس هیات مدیره هفت شرکت است که چهار مورد از آن‌ها، یعنی شرکت‌های جزو زیرمجموعه‌های بانک پاسارگاد به شمار می‌روند. «شرکت پارسی فارمد پاسارگاد» که ریاست هیات مدیره آن بر عهده سجاد مخبر است، یکی از زیرمجموعه‌های بانک پاسارگاد و از بدهکاران این بانک است. او هم‌چنین مدیرعاملی «شرکت نسیم سلامت پاسارگاد» را برعهده دارد که دو عضو دیگر هیات مدیره آن، مجید قاسمی و سیدکاظم میرولد، از اعضای هیات مدیره بانک پاسارگاد هستند. سجاد مخبر به نمایندگی از «شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان» که از بدهکاران بانک بوده، نایب رییس هیات مدیره «شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد» نیز هست.در غیاب نظارت صحیح بر عملکرد بانک‌ها و بر اثر فساد سیستماتیک در همه اجزای حکومت، آن‌چه در بانک پاسارگاد رخ داده، نشان از فسادی بزرگ دارد. البته می‌توان گفت این تنها نوک کوه یخ فساد در سیستم بانکی ایران است.[۱۰] ایران اینترنشنال به اطلاعاتی اختصاصی از دو دلال نفتی کارتل‌های اقتصادی وابسته به علی خامنه‌ای دست پیدا کرده که نشان می‌دهد‌ دلالان نفتی ستاد اجرایی فرمان امام با همدستی بانک پارسارگاد میلیون‌ها دلار از نفت ایران را فروخته‌ و پول آن را تصاحب کرده‌اند.طبق اطلاعات دریافتی، ستاد اجرایی فرمان امام در زمانی که محمد مخبر، معاون اول دولت رئیسی، ریاست آن را به عهده داشت، با همکاری چند دلال نفتی، بانک پاسارگاد و شورای عالی امنیت ملی به فروش غیرقانونی نفت و دور زدن تحریم‌ها اقدام می‌کرد.این اطلاعات نشان می‌دهد شبکه‌ای به نام «کمیته پوششی» در شورای عالی امنیت ملی با اختیار تام تحت عنوان دور زدن تحریم‌ها، برای واسطه‌ها کدهای اعتباری کلان صادر کرده‌اند.این کمیته همچنان فعال است و یحیی علوی، دبیر این کمیته پوششی،محمد میرمحمدی، معاون اقتصادی شورای عالی امنیت ملی و علی اکبر احمدیان، دبیر این شورا، اعضای اصلی آن هستند.در حال حاضر، علی اکبر احمدیان در این کمیته جانشین علی شمخانی شده است.[۱۱]

طی جلسه کمیسیون اصل نود مجلس در تاریخ سوم اردیبهشت ۱۴۰۳ برای اولین بار به صورت مستند، مخالفت محمد مخبر با واردات خودروهای کارکرده اعلام شد و مشخص می گردد که محمد مخبر به عنوان مقام اجرایی مخالف واردات خودروهای کارکرده، از ابلاغ دستور العمل عرضه این خودروها خودداری می کند. حال باید منتظر بود و دید که آیا دستگاه های نظارتی و حاکمیتی چه رفتاری را در مورد عملکرد معاون اول رئیس جمهور اتخاذ می کنند؟ آیا مخبر دلیلی برای عدم ابلاغ دستور العمل واردات خودروهای وارداتی دارد؟ آیا فشارهایی بر روی محمد مخبر است که چنین مصوبه ای را ابلاغ نمی کند؟ آیا با وجود حکمرانی قانون، معاون اول رئیس جمهور می تواند بر اساس سلیقه شخصی از واردات خودروهای کارکرده جلوگیری کند؟

ریاست ستاد اجرایی فرمان امام[ویرایش]

محمد مخبر از ۱۳۸۶ تا ۱۴۰۰ به مدت ۱۴ سال ریاست ستاد اجرایی فرمان امام را بر عهده داشت.[۱۲]

تحریم‌ها[ویرایش]

در ژوئیه سال ۲۰۱۰ میلادی، اتحادیه اروپا مخبر را در فهرست افراد و اشخاصی قرار داد که در فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک و هسته‌ای مورد تحریم قرار می‌گرفتند اما دو سال بعد نام او را از آن فهرست حذف کردند.[۱۳][۱۴][۱۵]

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱ مخبر را تحریم کرد و به فهرست «شهروندان ویژه برگزیده» (اس‌دی‌ان) اضافه کرد. استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت: «ایالات متحده با هدف گرفتن کسانی که ادعا می‌کنند به مردم ایران کمک می‌کنند ولی ثروت خود را افزایش می‌دهند، ادامه می‌دهد.»[۹][۱۶][۱۷] در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا تأکید شده‌است که افرادی و نهادهایی تحریم شده به سرکوب سیستماتیک مخالفان، مصادره زمین و دارایی معترضان سیاسی، اقلیت‌های مذهبی و تبعیدی‌ها متهم شده‌اند.[۱۸]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

 • اقتصاددانان برتر جهان (۱۳۹۲)، جلد اول، انتشارات نور علم[۱۹]
 • معاذیر معاف‌کننده مجازات‌ها در اساسنامهٔ دیوان بین‌المللی کیفری (۱۳۹۳)، انتشارات نور علم[۲۰]
 • رهیافتی به توسعهٔ اقتصادی توأم با عدالت (۱۳۹۴)، انتشارات دانشگاه امام صادق[۲۱]
 • رشد اقتصادی شتابان در ایران (۱۳۹۵)، نشر چالش[۲۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «رهبر انقلاب اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب کردند». خبرگزاری فارس. ۲۹ شهریور ۱۴۰۱.
 2. «محمد مخبر معاول اول رئیس‌جمهور شد». تسنیم. ۱۷ مرداد ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۰۸.
 3. «محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) شد». خبرگزاری مهر. ۲۶ تیر ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۸.
 4. «نشست اعضای هیئت مدیره شرکت مالی و اعتباری سینا». sinabank. ۳ آذر ۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۸.
 5. «مراسم معارفه مدیرعامل بانک سینا برگزار شد». ۱۲ اسفند ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۸.
 6. کریم بیگی، آرش (۲۵ تیر ۱۳۸۶). «مخبر به ستاد اجرایی فرمان امام می‌رود». ایستنا. دریافت‌شده در ۱۲ آذر ۱۳۹۸.
 7. «مخبر به ستاد اجرایی فرمان امام می‌رود». ایستنا. ۲۵ تیر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۰۸.
 8. «محمد مخبر معاول اول رئیس‌جمهور شد». تسنیم. ۱۷ مرداد ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۰۸.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ «اسامی کامل ۳ فرد و نهاد جمهوری اسلامی که توسط آمریکا تحریم شد؛ آستان قدس رضوی و نهادهای وابسته | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۶.
 10. «ماجراهای بانک پاسارگاد، فساد اقتصادی و پسر آقای مخبر؛ عجیب ولی واقعی». ایران‌وایر. ۱۷ تیر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱۷ تیر ۱۴۰۱.
 11. «اختصاصی: افشای فساد در فروش نفت از طریق دو دلال نفتی کارتل‌های اقتصادی علی خامنه‌ای». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۴-۰۳-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۳-۱۸.
 12. «محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) شد». خبرگزاری مهر. ۲۶ تیر ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۸.
 13. «اموال تحت کنترل رهبری» (PDF). رویترز. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۰۸.
 14. «Suspect Entity: Mohammad Mokhber». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۵ فوریه ۲۰۱۱.
 15. Babak Dehghanpisheh, Steve Stecklow (2013). "Special Report: Khamenei's conglomerate thrived as sanctions squeezed Iran". reuters.com (به انگلیسی).
 16. Pamuk, Humeyra (2021-01-13). "U.S. imposes new sanctions on Iranian foundations in last days of Trump term" (به انگلیسی). Retrieved 2021-01-16.
 17. «Iran-related Designations and Designations Updates; Counter Terrorism Designation | U.S. Department of the Treasury». home.treasury.gov. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۶.
 18. Welle (www.dw.com)، Deutsche. «آمریکا آستان قدس و ستاد اجرایی فرمان امام را تحریم کرد | DW | 13.01.2021». DW.COM. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۰۷.
 19. «کتاب اقتصاد دانان برتر جهان (دوره دو جلدی)». انتشارات چالش.
 20. «معاذیر معاف‌کننده مجازاتها دراساسنامه دیوان بینالمللی کیفری» (PDF). notary. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱.
 21. «رهیافتی به توسعه اقتصادی توأم با عدالت». کتابخانه و فناوری اطلاعات دانشگاه امام صادق. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ مه ۲۰۱۷.
 22. «کتاب رشد اقتصادی شتابان در ایران». چالش.

پیوند به بیرون[ویرایش]