حسین نیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حسین نیلی احمدآبادی (مرداد ۱۳۲۵–۸ تیر ۱۳۶۸[۱]) از ۱۶ آذر ۱۳۶۲ تا ۶ آبان ۱۳۶۴ وزیر معادن و فلزات ایران در کابینه میرحسین موسوی بود.[۲][۲][۳]

نیلی متولد اصفهان بود. او پس از اخذ مدرک کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه شیراز به زادگاه خود بازگشت و در کارخانه ذوب آهن اصفهان استخدام شد. پس از انقلاب او در حزب جمهوری اسلامی عضو شد و در شاخه مهندسین آن فعالیت کرد. در سال ۱۳۶۰ مدیریت کارخانه ذوب آهن را عهده‌دار شد. در آذر ۱۳۶۲ به عنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس معرفی شد و رای اعتماد گرفت. در سال ۱۳۶۴، با معرفی کابینه جدید نیلی موفق به کسب رای اعتماد نشد. او سپس مسئولیت صنایع الکترونیک سازمان صنایع دفاع را پذیرفت. او در یک ماموریت کاری درگذشت.[۴]

او فرزندانی از جمله میثم، مدیر مسئول رجانیوز، و مقداد دارد.[۵] مقداد داماد سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، است.[۶]

پانویس

  1. «شهید حسین نیلی». یادکد - یادبود مجازی رایگان، بارکد سنگ مزار و ختم آنلاین فاتحه و صلوات. ۱۹۸۹-۰۶-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۲۹.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی دوره ۲ جلسه ۱۸۶» (PDF). کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی. ۶ آبان ۱۳۶۴. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۷ مارس ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۰ تیر ۱۳۹۷. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)
  3. «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی دوره ۱ جلسه ۵۳۹» (PDF). کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی. ۱۶ آذر ۱۳۶۲. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱ ژوئیه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۰ تیر ۱۳۹۷. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)
  4. اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد (۲۰۲۱-۰۶-۱۰). «ره پویان وصال (شهدای مهندسین فاوا)». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۲۹.
  5. «آیا نیلی‌ها از نامزدی محمود راضی هستند؟ / نگاهی به خاندان نیلی احمدی آبادی». پایگاه خبری تحلیلی نما. ۲۰۰۵-۱۲-۰۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۲۹.
  6. «روزنامه قانون: الیگارشی در رسانه ملی!». پیشخوان روزنامه‌ها - عناوین روزنامه‌های پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ (به عربی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۲۹.