اسدالله عباسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اسدالله عباسی
اسدالله عباسی.jpg
اسدالله عباسی
استاندار گیلان
آغاز به کار
۲۸ مهر ۱۴۰۰
رئیس‌جمهورسید ابراهیم رئیسی
پس ازارسلان زارع
نماینده مجلس شورای اسلامی
دوره‌های هفتم و هشتم و دهم
مشغول به کار
۷ خرداد ۱۳۹۵ – ۶ خرداد ۱۳۹۹
پس ازمحمدمهدی رهبری املشی
پیش ازمحمد صفری ملک‌میان
حوزه انتخاباتیرودسر و املش
مشغول به کار
۷ خرداد ۱۳۸۳ – ۶ خرداد ۱۳۹۱
پس ازداود حسن‌زادگان رودسری
پیش ازمحمدمهدی رهبری املشی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
مشغول به کار
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ – ۲۴ مرداد ۱۳۹۲
سرپرست: ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ – ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲
رئیس‌جمهورمحمود احمدی‌نژاد
پس ازعبدالرضا شیخ‌الاسلامی
پیش ازعلی ربیعی
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۴۰
روستای هلوکله، چابکسر، رودسر
ملیت ایران
حزب سیاسیاصول‌گرا
پیشهسیاستمدار
دیناسلام، شیعه
وبگاهپایگاه اطلاع‌رسانی اسدالله عباسی

اسدالله عباسی (متولد ۱۳۴۰) مدیر اجرایی و سیاستمدار ایرانی است که هم‌اکنون در دولت سیزدهم به‌عنوان استاندار گيلان فعالیت می‌کند.

او وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در سال پایانی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد بود و پیش از آن معاونت توسعه و مدیریت منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگی رودسر و املش را در ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی بر عهده داشت. در سال ۱۳۹۴ او با پیروزی بر نماینده وقت این حوزه انتخابیه، محمدمهدی رهبری املشی، برای سومین بار با اختلاف ۱۶۴ رأی به عنوان نماینده حوزه انتخابیه املش و رودسر در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.[۱] اسدالله عباسی در انتخابات مجلس هشتم نیز با اختلاف ۱۱۷ رأی بیشتر از علی اکبری راهی مجلس شد.[۲] در این دوره او سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بود.

نمایندگی مجلس (ادوار هفتم و هشتم)

عباسی نماینده دوره هفتم و هشتم مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی بود. وی در سال ۱۳۸۲ در انتخابات مجلس هفتم نام‌نویسی کرد و به مجلس شورای اسلامی راه یافت. وی در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، عضو ناظر شورای عالی آموزش و پرورش، رئیس فراکسیون فرهنگیان، رئیس فراکسیون گردشگری، نایب رئیس فراکسیون تعاون و نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار گردید. همچنین نایب رئیس گروه بین المجالس کشورهای جهان در مجلس هشتم، نایب رئیس گروه دوستی ایران و چین، رئیس هیئت اعزامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سمینار اتحادیه بین المجالس در هند و رئیس هیئت اعزامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به کشورهای ژاپن، کره جنوبی، مالزی و سنگاپور از دیگر سمت‌های او در مجلس شورای اسلامی بوده‌است. در سال ۱۳۹۰ بعد از کاندیداتوری مجدد محمدمهدی رهبری املشی برای مجلس نهم، عباسی نتوانست اکثریت آرا را کسب کند و با اختلاف ۳۵۴۰ رأی از مجلس نهم بازماند.[۳]

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وی پس از حمایت گسترده از دولت محمود احمدی‌نژاد در مجلس‌های هفتم و هشتم، ابتدا به عنوان معاون «توسعه و مدیریت منابع» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد. پس از استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی توسط مجلس و رأی عدم اعتماد مجلس به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، اسدالله عباسی سرپرستی این وزارت‌خانه را از ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ بر دوش گرفت.

کسب رأی اعتماد از مجلس

وی در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی دولت وقت به مجلس نهم پیشنهاد شد. در روز ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ خورشیدی، بررسی سوابق وی در دستور کار مجلس قرار گرفت. احمدی‌نژاد با حضور در مجلس و با اشاره به مسئولیت اسدالله عباسی در سمت سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ماه‌های گذشته، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «همه شما آقای عباسی را می‌شناسید. دو دوره نماینده مجلس در کنار شما و همراه شما بودند و در کمیسیون‌ها و مسئولیت‌های مختلف مجلس خدمات و سوابق خوبی داشتند. وی افزود: همچنین در این دوره چند ماهه که در وزارتخانه بودند عملکرد قابل توجهی داشتند.»[۴] مخالفان عباسی، او را وابسته به جریان انحرافی توصیف کردند. عوض حیدرپور نماینده شهرضا، دهاقان، منظریه و گلشن گفت: «مشکلی که ما داشتیم، حلقه انحرافی بود اما آقای عباسی در طول هشت سالی که که نماینده مجلس بود، با حلقه انحرافی دولت همکاری و همیاری داشت و با آن‌ها صمیمی بود.»[۵][۶] در ادامه این جلسه علی مطهری در مخالفت با عباسی گفت: «آقای عباسی در طول مجلس هشتم یک حامی بی‌منطق دولت بود».[۷] یوناتن بت کلیا نماینده ارامنه شمال کشور، در حمایت از عباسی، با استناد به این که عباسی در مجلس، نایب رئیس فراکسیون تعاون بود، گفت: «او با مشکلات تعاونی‌ها و فرهنگ تعاون و کار جمعی آشنا است»[۸] پس از صحبت‌های موافقان و مخالفان، عباسی با کسب ۲۰۰ رأی موافق از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر در مجلس، به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رأی اعتماد گرفت.[۹] پس از تصدی وزارت توسط او، ۵۰۰ نفر بدون طی تشریفات قانونی استخدام جذب سازمان تأمین اجتماعی شدند[۱۰] که با عکس‌العمل تند خبرگزاری‌های داخلی مواجه شد، به گونه‌ای که وی را متهم خواندند.[۱۱]


نمایندگی مجلس (دوره دهم)

دکتر عباسی با غلبه بر رهبری املشی نماینده وقت رودسر نماینده دور دهم مجلس شورای اسلامی مردم رودسر و املش شد.

دوره یازدهم مجلس

وی در انتخابات مجلس شرکت کرد و از شورای نگهبان تایید صلاحیت گرفت، علارغم اینکه وی عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری بود ولی در این دوره به جهت تغییر پیشینه ی سیاسی وی، حزب اعتدال و توسعه از او حمایت کرد به طوری که با توجه به عملکرد دولت، این حمایت باعث ریزش آرای او شد.اسدالله عباسی بعد از پایان انتخابات طی مصاحبه ای بیان کرد که از این حزب به جهت حمایت بدون هماهنگی با وی به دستگاههای ذیربط شکایت خواهد کرد.[۱۲]

پانویس

 1. http://gilnegah.ir/31979/اسدالله-عباسی-نماینده-مردم-رودسر-شد/
 2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹.
 3. «املش نیوز» احزاب وتشکل‌ها احزاب وتشکل‌ها اخبار شهرستان املش انتخابات رودسر نماینده مجلس ویژه املش ویژه گیلان گیلان» پیروزی قاطع محمد مهدی رهبری». املش نیوز. ۲۰۱۱-۱۲-۱۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مه ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۴-۱۳.
 4. «اسدالله عباسی وزیر کار شد». وبگاه الف. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۶.
 5. «عباسی به حلقه انحرافی‌علاقه‌دارد». وبگاه مشرق نیوز. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۶.
 6. «همراهی عباسی با جریان انحرافی غیرقابل اغماض است». وبگاه خانه ملت. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۶.
 7. http://www.farsnews.ir/newstext.php?nn=13920215000202
 8. «احمدی‌نژاد: نمایندگان مته به خشخاش نگذارند». وبگاه الف. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۶.
 9. «اسدالله عباسی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد». خبرگزاری مهر. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۶.
 10. http://www.icana.ir/Fa/News/243615
 11. http://alef.ir/vdcdsj0x9yt0z56.2a2y.html?20txt
 12. https://www.farsnews.ir/gilan/news/13981215000398/پیگیری-کارشکنی-غیر-اخلاقی-برخی-احزاب-از-طریق-مراجع-قانونی-و-قضایی

منابع

پیوند به بیرون