ماهی کفال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهی کفال
Mugil cephalus.jpg
کفال راه‌راه Mugil cephalus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: کفال‌سانان
تیره: Mugilidae

خانواده کفال ماهی شکلان (نام علمی: Mugilidae) ماهیانی طویل هستند که معمولاً سر پهن و پوزهای کند دارند. بدن به شکل استوانه‌ای بوده یا کمی از دو پهلو فشرده شده‌است. چشم‌ها تا حدی به وسیله بافت چربی پوشیده شده‌است و دارای دهانی کوچک، انتهایی و کمی تحتانی می‌باشند. دندان‌ها در این خانواده کوچک، ضعیف و پنهان بوده یا اینکه اصلاً وجود ندارد. کفال ماهیان دارای دو باله پشتی جدا از هم هستند که شعاع‌های سخت اولین باله پشتی آن‌ها ۴ عدد می‌باشد. سطح پشتی بدن اینها به رنگ آبی یا سبز زیتونی و پهلوها و شکم نقره‌ای می‌باشد و غالباً ۹–۳ رگه طولی بر روی پشت، پهلو و شکم آن‌ها دیده می‌شود.

شرایط فیزیکو شیمیایی[ویرایش]

این ماهی‌ها تحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری دارند و به عبارتی یوری هالین می‌باشند. بچه این ماهیان گاهی به آب‌های شیرین رودخانه‌ها وارد شده و مدت کوتاهی را در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند. اما نسبت به تغییرات درجه حرارت حساس بوده و همچنین قادر به تحمل میزان اکسیژن کمتراز ۲ میلی‌گرم در لیتر نیستند.

زیستگاه[ویرایش]

کفال ماهیان اندازه متوسط تا بزرگ دارند و در آب‌های کرانه‌ای دریاها، خلیج‌ها و آبهای شیرین زندگی می‌کنند.

گونه‌های مهم[ویرایش]

کفال ماهیان دارای ۱۰۰ گونه‌اند که از آن‌ها می‌توان به گونه‌های زیر اشاره نمود:

ماهی کفال:Mugil cephalus Linnaeus

کفال طلایی: Liza auratus

کفال پشت سبز: Liza dussumieri

کفال پوزه باریک: Liza saliens

کفال راه راه: Mugil cephalus

کفال لکه ابی: Valamugilseheli

تغذیه[ویرایش]

ماهی کفال صدف خوار می‌باشد و نیز از دتریت هاف کرم‌ها، حلزون‌ها، دو کفه‌ای‌ها، جلبک‌ها و مواد گیاهی و مواد پوسیده کف بستر تغذیه می‌کند. کفال ماهیان دارای یک جگر بسیار عضلانی و یک روده طویل بوده و جانوران و گیاهان را در آن خرد می‌کنند، که اشتباهاً بسیاری آن را با سنگدان اشتباه می‌گیرند.

تولید مثل[ویرایش]

بیشتر گونه‌های کفال در دریا تخم ریزی می‌کنند اما گونه کفال سیاه به آب شیرین سازگاری پیدا کرده‌است. تخم ماهی کفال پلاژیک بوده و در آب شناور می‌باشد. تخم ریزی آن‌ها در ماه‌های خرداد تا شهریور انجام می‌گیرد. تعداد تخم‌ها از ۱۰۰ تا ۷۰۰ هزار عدد متغیر است. دوره انکوباسیون تخم‌ها نیز ۲–۵روز به طول می‌انجامد.

منابع[ویرایش]

- ستاری، م. شاهسونی، و. ماهی‌شناسی ۲. انتشارات حق‌شناس. ص ۴۴۴–۴۴۲.

- کیوانی، ی. ۱۳۸۳. جزوه ماهی‌شناسی سیستماتیک. دانشگاه صنعتی اصفهان.

- عسگری، ر. ۱۳۸۴. مروری بر ماهی‌شناسی سیستماتیک. نقش مهر.

www.shilat.com

www.sparsfish.com