ماهی کفال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماهی کفال
Mugil cephalus.jpg
کفال راه‌راه Mugil cephalus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: کفال‌سانان
تیره: Mugilidae

خانواده کفال ماهی شکلان (نام علمی: Mugilidae) ماهیانی طویل هستند که معمولاً سر پهن و پوزهای کند دارند. بدن به شکل استوانه‌ای بوده یا کمی از دو پهلو فشرده شده‌است. چشم‌ها تا حدی به وسیله بافت چربی پوشیده شده‌است و دارای دهانی کوچک، انتهایی و کمی تحتانی می‌باشند. دندان‌ها در این خانواده کوچک، ضعیف و پنهان بوده یا اینکه اصلاً وجود ندارد. کفال ماهیان دارای دو باله پشتی جدا از هم هستند که شعاع‌های سخت اولین باله پشتی آن‌ها ۴ عدد می‌باشد. سطح پشتی بدن اینها به رنگ آبی یا سبز زیتونی و پهلوها و شکم نقره‌ای می‌باشد و غالباً ۹-۳ رگه طولی بر روی پشت، پهلو و شکم آن‌ها دیده می‌شود.

شرایط فیزیکو شیمیایی[ویرایش]

این ماهی‌ها تحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری دارند و به عبارتی یوری هالین می‌باشند. بچه این ماهیان گاهی به آب‌های شیرین رود خانه‌ها وارد شده و مدت کوتاهی را در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند. اما نسبت به تغییرات درجه حرارت حساس بوده و همچنین قادر به تحمل میزان اکسیژن کمتراز ۲ میلی گرم در لیتر نیستند.

زیستگاه[ویرایش]

کفال ماهیان اندازه متوسط تا بزرگ دارند و در آب‌های کرانه‌ای دریاها، خلیج‌ها و ابهای شیرین زندگی می‌کنند.

گونه‌های مهم[ویرایش]

کفال ماهیان دارای ۱۰۰ گونه‌اند که از آن‌ها می‌توان به گونه‌های زیر اشاره نمود:

ماهی کفال:Mugil cephalus Linnaeus

کفال طلایی: Liza auratus

کفال پشت سبز: Liza dussumieri

کفال پوزه باریک: Liza saliens

کفال راه راه: Mugil cephalus

کفال لکه ابی: Valamugilseheli

تغذیه[ویرایش]

ماهی کفال صدف خوار می‌باشد و نیز از دتریت هاف کرم‌ها، حلزون‌ها، دو کفه‌ای‌ها، جلبک‌ها و مواد گیاهی و مواد پوسیده کف بستر تغذیه می‌کند. کفال ماهیان دارای یک جگر بسیار عضلانی و یک روده طویل بوده و جانوران و گیاهان را در آن خرد می‌کنند،که اشتباها بسیاری آن را با سنگدان اشتباه می‌گیرند.

تولید مثل[ویرایش]

بیشتر گونه‌های کفال در دریا تخم ریزی می‌کنند اما گونه کفال سیاه به آب شیرین سازگاری پیدا کرده‌است. تخم ماهی کفال پلاژیک بوده و در آب شناور می‌باشد. تخم ریزی آن‌ها در ماههای خرداد تا شهریور انجام می‌گیرد. تعداد تخم‌ها از ۱۰۰ تا ۷۰۰ هزار عدد متغیر است. دوره انکوباسیون تخم‌ها نیز ۲-۵روز به طول می‌انجامد.

منابع[ویرایش]

- ستاری، م. شاهسونی، و. ماهی‌شناسی ۲. انتشارات حق شناس. ص ۴۴۴-۴۴۲.

- کیوانی، ی. ۱۳۸۳. جزوه ماهی‌شناسی سیستماتیک. دانشگاه صنعتی اصفهان.

- عسگری، ر.۱۳۸۴. مروری بر ماهی‌شناسی سیستماتیک. نقش مهر.

www.shilat.com

www.sparsfish.com