ال‌اس‌دی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از LSD)
پرش به: ناوبری، جستجو
ال‌اس‌دی
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
(6aR,9R)- N,N- diethyl- 7-methyl- 4,6,6a,7,8,9- hexahydroindolo- [4,3-fg] quinoline- 9-carboxamide
داده‌های بالینی
رده بارداری C(US)
تجویز Oral, سرم درمانی، Ocular, تزریق ماهیچه‌ای
داده‌های فارماکوکینتیکی
متابولیسم Hepatic
نیمه‌عمر 3–5 hours Papac
دفع گرده (کالبدشناسی) کلیوی
شناسه
شماره سی‌ای‌اس ۵۰-۳۷-۳ YesY
کد ATC  ?
پاب‌کم CID ۵۷۶۱
IUPHAR ligand ۱۷
بانک‌دارو DB04829
کم‌اسپایدر ۵۵۵۸ YesY
UNII 8NA5SWF92O YesY
ChEBI CHEBI:۶۶۰۵ N
ChEMBL CHEMBL۲۶۳۸۸۱ YesY
مترادفها LSD, LSD-25,
lysergide,
D-lysergic acid diethyl amide,
N,N- diethyl- D- lysergamide
داده‌های شیمی
فرمول C۲۰H۲۵N۳O۱ 
وزن مولکولی 323.43 g/mol
SMILES eMolecules & PubChem
Physical data
دمای ذوب ۸۰–۸۵ °C (176–185 °F)
 N(what is this?)  (verify)

ال‌اس‌دی (LSD) با نام شیمیایی اسید لیزرجیک دی اتیل آمید (به انگلیسی: Lysergic acid diethylamide) داروی روان‌گردانی است که از قارچی انگلیسی به نام ارگوت که بر روی گیاه چاودار زندگی می‌کند، به دست می‌آید. اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوئیسی به نام آلبرت هوفمن که به امید دست یافتن به دارویی جدید، انواع ترکیبات ارگوت را آزمایش می‌کرد، ساخته شد. اما خواص آن تا زمانی که دکتر مذکور خود شخصاً آن را مصرف نکرده بود، کشف نشد. تجربیات دکتر هوفمان هنگام مصرف این ماده در دفترچه یادداشت او به ثبت رسیده‌است. دهه ۱۹۶۰ زمان افول مصرف این ماده بود. اما بعدها گروه هیپی در آمریکا مصرف آن را باب کردند. امروزه ال‌اس‌دی مصرف پزشکی ندارد. تا به امروز ال‌اس‌دی تنها مواد مخدری بوده‌است که مصرف آن مستقیماً باعث مرگ شخص نشده و کشته نداده‌است.

ال‌اس‌دی به شکل قرص، و یا کپسول‌های ژلاتینی به صورت غیرقانونی تولید شده و با نام‌های مستعار زیادی از جمله ” اسید ” در خیابان‌ها فروخته می‌شود. ال‌اس‌دی مایع معمولاً به ندرت فروخته می‌شود اما گاهی نوع مایع ال‌اس‌دی را در کاغذهای جذب کننده مایع ریخته و سپس این کاغذها را به مربع‌های کوچک تقسیم می‌کنند. در مواردی این تکه‌های کاغذی را با تصاویر کارتونی و یا نوشته‌هایی نیز تزئین می‌کنند. مصرف‌کنندگان تکه‌های کاغذ را در دهان خود گذاشته و بدین ترتیب ال‌اس‌دی وارد بدن آنها می‌شود. صرفنطر از شکل ماده مخدر ال‌اس‌دی، مصرف آن یک نتیجه یکسان دارد که آن قطع ارتباط مصرف‌کننده با دنیای واقعی و اسیر شدن در اوهام و خیالات می‌باشد.

آثار و عوارض مصرف[ویرایش]

اثرات مصرف ال‌اس‌دی می‌تواند غیرقابل پیش بینی باشد. این اثرات به میزان مصرف، شخصیت مصرف‌کننده و در موارد اندکی به محیط و محل مصرف ال‌اس‌دی بستگی دارد. معمولاً تأثیرات آن ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر می‌شود و ۱۲ تا ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد. ۴ ساعت اول که بیشترین تأثیر ال‌اس‌دی وجود دارد؛ یک تریپ نامیده می‌شود. مقدار معمول خیابانی ال‌اس‌دی از ۵۰ تا ۳۰۰ میکروگرم است که به همین علت می‌توان ال‌اس‌دی را بر روی کاغذ خشک کن یا پشت تمبرهای پستی نیز قرار داد. یکی از اثرات ال‌اس‌دی ایجاد تغییرات هیجانی و حسی در مصرف‌کننده است. این تغییرات بیشتر از علایم فیزیکی مصرف است. معمولاً شخص مصرف‌کننده ابتدا دچار هیجان‌ها و احساسات شدید و متفاوتی می‌شود و یا احساسات و هیجانات او به سرعت تغییر می‌کند. اگر مصرف ال‌اس‌دی بیشتر شود؛ مصرف‌کننده دچار توهمات بصری لذت بخشی می‌شود. درک مصرف‌کننده از زمان و از خودش تغییر می‌کند. گاه ممکن است به نظر برسد حواس پنج‌گانه با هم مخلوط شده‌اند. حس لامسه بیشتر می‌شود. مصرف‌کننده ممکن است حس کند رنگ‌ها را می‌شنود و یا صداها را می‌بیند. به این حالت حس آمیزی می‌گویند. در بسیاری افراد، این تغییرات حواس باعث ایجاد ترس و وحشت می‌شوند. اگر مصرف ال‌اس‌دی یک «سفر خوب» باشد مصرف‌کننده احساس سرخوشی و پرواز می‌کند و اگر یک «سفر بد» باشد، مصرف‌کننده دچار حس بدی می‌شود. معمولاً اثرات مصرف ال‌اس‌دی پس از ۲۴ ساعت رو به تحلیل می‌رود. تأثیرات فیزیکی اولیه انگشت شمارند و شامل سرگیجه، بی‌حسی، خستگی، ضعف عضلات و لرزش، رفلکس‌های سریع، افزایش فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن، آسیب دیدن مهارت‌های حرکتی (اختلال تعادل)، تهوع و تشنج می‌شوند. مهم‌ترین علایم فیزیکی آن قهقهه‌های ناگهانی است. این قهقهه‌ها ممکن است در برابر اتفاقاتی که معمولاً خنده دار نیستند؛ پیش بیاید و اغلب هم قابل کنترل نیستند. تغییرات مهم در قوه درک، فکر و خلق با فاصله زمانی اندکی پس از اثرات فیزیکی ظاهر می‌شوند:

- توهمات دیداری و شنیداری واضح که مصرف‌کننده از غیر واقعی بودن آن آگاه است. - دچار نقصان شدن درک زمان، فواصل و وزن (احساس معلق بودن با تحت فشار بودن) و فاصله بین اشیای محیط. این مسئله به برخی از افراد نوعی احساس یگانگی با محیط (uniqamystica) می‌بخشد؛ در حالی که برخی دیگر را دچار وحشت می‌کند. - درآمیختگی احساسات که اغلب به صورت شنیدن رنگ‌ها و دیدن صداها توصیف می‌شود. - کاهش کنترل بر روی روند افکار که باعث ترکیب خاطرات با واقعیت می‌شود یا به چیزهای کم‌اهمیت معناهای بزرگی می‌بخشد. - احساس پیشرفت و موفقیت در موضوع‌های واقعی شایع است. جدا کردن یک موضوع از دیگری و خود از دیگران مشکل می‌شود و زوال شخصیت پیشرفت می‌کند. - ال‌اس‌دی به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و به همه بافت‌ها از جمله مغز می‌رسد. پس به طور کلی تأثیرات ادراکی آن، تغییرات حواس به خصوص بینایی و شنوایی بوده و تأثیرات روانی هم شامل تغییر خلق، احساسات خیال گونه، تغییر در تشخیص زمان و زوال شخصیت می‌شود. با مصرف ال‌اس‌دی ابتدا تأثیرات جسمی‌و سپس تغییرات بینایی و تقویت صداها ایجاد شده و اجسام به شکل دیگری دیده می‌شوند. در میان این تأثیرات توهم‌ها نادر بوده ولی تصورات خیال گونه وقتی که چشم‌ها بسته هستند تقویت می‌شوند.

اولین آزمایش اتفاقی بیانگر آثار ال.اس. دی[ویرایش]

«وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هذیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌دادند. به نظرم می‌آمد که ستارگان آبی رنگ آسمان روی سقف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی‌گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی‌اختیار قهقههٔ خنده سر دادم. جثهٔ کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از ۶ ساعت وضع عادی خود را بازیافتم.» خلاصه...

تحمل وابستگی و ترک[ویرایش]

اثرات جانبی مصرف ال‌اس‌دی اثرات جانبی مصرف ال‌اس‌دی عبارتند از: گشادی مردمک چشم‌ها، بالا رفتن دمای بدن، افزایش فشار خون و ضربان قلب، عرق کردن، کم اشتهایی، بی خوابی، خشکی دهان و لرزش. تجربه‌های نا خوشایندی که اغلب مصرف‌کنندگان ال‌اس‌دی آنها را تجربه می‌کنند جدی بوده و عبارت اند از: احساسات و افکار وحشت‌انگیز، ترس از دست دادن کنترل خود، ترس از دیوانگی و مرگ، ناامیدی. بازگشت‌ها یک ناهنجاری عادی مصرف ال‌اس‌دی است که هنگام عدم مصرف شخص مصرف‌کننده پدید می‌آیند. بازگشت‌ها ممکن است ناگهانی و اغلب بدون هیچ پیش درآمدی باشند و ممکن است چند روز یا حتی چند سال پس از مصرف به وجود بیاید. بازگشت‌ها تصاویری خیالی هستند که از رنگ‌های بی شکل تا توهمات وحشت‌انگیز را در بر می‌گیرند. اگر در مصرف ال‌اس‌دی زیاده روی شود، باعث بروز سایکوز درازمدت مانند اسکیزوفرنی شده و گاهی تولید افسردگی شدید هم می‌کند.

نکاتی دیگر دربارهٔ ال‌اس‌دی برخی گمان می‌کنند ال‌اس‌دی به ان دلیل که مانند دیگر مواد (مثل کوکایین، آمفتامین، هرویین، الکل و نیکوتین) در ابتدا ایجاد وسوسه مصرف خیلی زیادی نمی‌کند، یک ماده اعتیاد آور نیست و مصرف‌کننده‌ها بیشتر اوقات می‌توانند هر موقع که بخواهند مصرف خود را کم یا قطع کنند؛ در حالیکه ال‌اس‌دی نیز مانند دیگر مواد اعتیاد آور به مرور ایجاد تحمل کرده و وسوسه مصرف نیز ایجاد می‌کند و در نتیجه مصرف‌کننده‌ها مجبورند میزان مصرف خود را افزایش دهند تا به حالت خلسه‌ای که قبلاً تجربه کرده‌اند، دست یابند. برای بعضی مصرف‌کننده‌ها، ال‌اس‌دی عواقب خطرناکتری نیز می‌تواند در پی داشته باشد. افزایش تحمل در مصرف ال‌اس‌دی، و اثرات جانبی حاصل از مصرف آن، دلایل خوبی هستند که باید از آنها پرهیز نمود. سمیت مرگ آور ال‌اس‌دی خیلی کم است؛ به طوری که مقدار مرگ آور آن برای انسان احتمالاً ۲۰۰ تا ۳۰۰ برابر دوز مؤثر ۳۰ تا 100 mcg (1993 Goble). گزارش‌های مرگ در اثر مصرف بیش از حد بسیار نادر است. تعدادی گزارش از افرادی وجود دارد که مقدار بسیار زیادی ال‌اس‌دی (مثلاً mg 40.000) مصرف کرده‌اند و زنده مانده‌اند.

ممکن است از ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از تریپ، کمی‌دمغی و خستگی احساس شود و تا از بین رفتن این بی حوصلگی، هوس فوری ایجاد نمی‌شود. معمولاً یک تریپ فرد را تا مدتی سیر و اشباع می‌کند. عملکرد شغلی و اجتماعی فرد نیز با مصرف ال‌اس‌دی افت پیدا خواهد کرد. خاطرات وقایع افتاده در طول مدت تریپ کاملاً روشن است.

منابع[ویرایش]