قارچ سیلوسایبین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قارچ سایلوسایبین کوبنسیس
Psilocybe semilanceata 6514.jpg

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم (به انگلیسی: Magic mushroom) با نام علمی سایلوسایبین ماشروم (به انگلیسی: Psilocybin mushroomقارچ‌هایی چتری حاوی مادهٔ توهم‌زای سایلوسایبین و سایلوسین هستند و خاصیت روان‌گردان دارند. [۱] بیولوژیکی سرده حاوی قارچ سایلوسین و شامل Copelandia ،Gymnopilus ،Inocybe ،Panaeolus ، Pholiotina ،Pluteus و سربرهنه ها هستند. قارچ‌های سایلوسین در فرهنگ های بومی دنیای جدید در زمینه های مذهبی، طالع بینی یا معنوی نیز مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرند. ممکن است آنها در هنرهای عصر سنگی عصر حجر در آفریقا و اروپا به تصویر کشیده شده باشند، اما مشهورترین آنها در مجسمه‌ها و حروف شکاری پیش کلمبیایی است که در آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی دیده می‌شوند.

تاریخ[ویرایش]

هنر صخره ای ماقبل تاریخ در نزدیکی ویلار دل هومو در اسپانیا، این فرضیه را ارائه می‌دهد كه سایلوسابین هیسپانیا در مراسم مذهبی 6000 سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است. [۲]

گونه های توهم زا [۳] از تیره Psilocybe دارای سابقه استفاده در میان مردم بومی Mesoamerica برای ارتباط مذهبی، ظالع بینی و شفابخشی، از دوران پیش از کلمبیا تا به امروز بوده است. [۴] سنگ ها و نقوش قارچ های نیز در گواتمالا پیدا شده است. [۵] یک تندیس قدیمی از حدود سال 200 سال قبل از میلاد به تصویر کشیدن یک قارچ که کاملاً شبیه Psilocybe mexicana است در ایالت کولیما در غرب مکزیک در یک مقبره چاه و حجره پیدا شده است. گفته می شود که یک گونه Psilocybe که در آزتک ها به نام teōnanācatl (به معنای واقعی کلمه "قارچ الهی" - شکل جمع کننده teōtl (خدا، مقدس) و nanācatl (قارچ) در Náhuatl) شناخته می شود، در زمان تاجگذاری حاکم آزتک، موکتزوما دوم در سال 1502 مورد استفاده قرار می‌گرفته است. آزتک ها و مازاتک ها هنگام ترجمه به انگلیسی از قارچ های psilocybin به عنوان قارچ‌های نابغه، قارچ های پیشگویی و قارچ های شگفت انگیز یاد می‌کنند. [۶] برناردینو دو ساهاگن گزارش استفاده آزمایشی از teonanácatl توسط آزتك ها را هنگام سفر به آمریكای میانه پس از لشكركشی هرنان كورتس ارائه داد .


پس از فتح اسپانیا، مبلغین کاتولیک علیه سنت فرهنگی آزتک ها مبارزه کردند، آزتک ها را به عنوان بت پرست کنار گذاشته و استفاده از گیاهان و قارچ های توهم زا، همراه با دیگر سنت های پیش از مسیحیت، به سرعت سرکوب شد. [۷] اسپانیایی ها معتقد بودند که این قارچ به آزتک ها و دیگران اجازه می دهد با شیاطین ارتباط برقرار کنند. علی رغم این تاریخچه، استفاده از teonanácatl در برخی مناطق دورافتاده همچنان ادامه داشته است.

عصر نوین[ویرایش]

اولین اشاره به قارچ توهم زا در ادبیات دارویی اروپا در مجله پزشکی و فیزیکی لندن در سال 1799 بود: مردی قارچ های Psilocybe semilanceata را که برای صبحانه در گرین پارک لندن چیده بود، برای خانواده اش سرو کرد. دكتر كه آنها را معالجه كرد بعداً توصيف كرد كه چگونه كوچك ترين كودك "با خنده هاي ناشايست مورد حمله قرار می‌گرفت و تهديدات پدر يا مادرش نيز نمي توانست مانع او شود."

در سال 1955 ، Valentina Pavlovna Wasson و R. Gordon Wasson اولین افراد مشهور اروپایی آمریکایی بودند که به طور فعال در یک مراسم قارچ بومی شرکت می کردند. واسون ها بر روی تبلیغات تجربیات خود بسیار کار کردند، حتی در 13 مه 1957 مقاله ای در مورد تجربیات خود در زندگی منتشر کردند. در سال 1956 راجر هایم، قارچ روان گردانی را که واسونها از مکزیک به آنجا آورده بودند با نام Psilocybe شناسایی کرد و در سال 1958، آلبرت هافمن اولین بار psilocybin و psilocin را به عنوان ترکیبات فعال این قارچها شناسایی کرد.  

تیموتی لیری با الهام از مقاله زندگی واسون، به مکزیک سفر کرد تا خودش قارچ پسیلوسیبین را تجربه کند. هنگامی که وی در سال 1960 به هاروارد بازگشت، وی و ریچارد آلپرت پروژه روان پریشی سایبین هاروارد را آغاز کردند و مطالعه روانشناختی و مذهبی روانپریشی و سایر داروهای روانگردان را ترویج دادند. پس از برکناری لیری و آلپرت توسط هاروارد در سال 1963، آنها توجه خود را به سمت ارتقا تجربه روانگردان به ضد فرهنگ نوپای هیپی معطوف ساختند.

رواج آنتی ژن ها توسط واسون ها، لیری، ترنس مک کنا، رابرت آنتون ویلسون و بسیاری دیگر منجر به انفجار در استفاده از قارچ های psilocybin در سراسر جهان شد. در اوایل دهه 1970، بسیاری از گونه های قارچ psilocybin از مناطق معتدل آمریکای شمالی، اروپا و آسیا توقیف و به طور گسترده ای جمع آوری شد. کتابهایی که روشهای کشت مقادیر زیادی از Psilocybe cubensis را توصیف می کنند نیز منتشر شدند. در دسترس بودن قارچ پسیلوسیبین از منابع وحشی و کشت شده، آنها را به یکی از پرمصرف ترین داروهای روانگردان تبدیل کرده است.

در حال حاضر، استفاده از قارچ psilocybin است در میان برخی از گروه های پوشا از مکزیک مرکزی تا اوآخاکا از جمله گروه هایNahua ،Mixtecs، Mixed Mazatecs ،Zapotecs، و دیگران گزارش شده است. چهره‌ی مهم استفاده از قارچ در مکزیک، ماریا سابینا بود که از قارچ های بومی مانند Psilocybe mexicana در تجربیاتش استفاده می کرد.

رخداد[ویرایش]

حدود 10 تا 20 میلیون سال پیش، پسیلوسیبین که در غلظت های مختلفی در حدود 200 گونه قارچ Basidiomycota وجود دارد ، از جد خود، موسکارین تکامل یافته است. [۸] در 2000 نظرخواهی در مورد پراکندگی قارچ سایلیوسایبن در سراسر جهان، به گفته‌ی Gastón گازمن و همکارانش زیر توزیع جنس: سربرهنه (116 گونه)، Gymnopilus (14) ، Panaeolus (13) ، Copelandia (12) ، Pluteus (6) Inocybe (6) ، Pholiotina (4) و Galerina (1) گونه بوده است. گوزمان در یک بررسی در سال 2005 میلادی، تخمین خود از تعداد Psilocybe حاوی psilocybin را به 144 گونه افزایش داد.

سنگ های قارچ پیش کلمبیایی
سنگ های قارچ پیش کلمبیایی

نشانه‌ها[ویرایش]

نشانه‌های اثر گذاری ماده‌ی سایلوسایبین با توجه به متغیرهای متعدد از جمله نوع ماده موجود در قارچ، تنوع ژنتیکی و همچنین شرایط فیزیکی مصرف‌کننده، از 15 تا 60 دقیقه پس از مصرف شروع می‌شود. نیمه‌ی عمر ماده‌ی سایلوسایبین نیز با توجه به متغیرهای متعدد از 2 تا بیش از ۶ ساعت، در طول تحریک سیستم عصبی سمپاتیک دارای نشانه‌های مختلف فیزیکی و روانی‌ست.

نشانه‌های فیزیکی موقت هستند و ممکن است همراه با افزایش ضربان قلب و فشار خون، گشادگی مردمک چشم، کرختی عضلات مختلف بدن از جمله صورت، عدم تکلم، تغییر در رفتار سیستم گوارش، نیاز به ادار، احساس گرما در پیشانی، قسمت پس سری و مخچه و همچنین اندانهای داخلی، عدم کنترل رفتارهای حرکتی و همچنین عدم عملکرد دقیق سیستم تعادل در انسان باشند.

تأثیرات[ویرایش]

مجیک ماشروم‌ها دارای دو ماده سیلوسایبین و سیلوسین هستند. از نظر ساختار سیلوسایبین و سیلوسین دو شکل قابل تبدیل به هم هستند و پس از ورود به بدن به‌صورت سیلوسین جذب می‌شوند. مصرف این نوع قارچ سبب بروز سرخوشی و توهم در مصرف‌کننده می‌شود البته ممکن است حس‌ها و افکار آزار دهنده نیز فرد مصرف‌کننده را درگیر کند و مثل سایر روان‌گردان‌ها مانند سکه‌ای است که دو رو دارد. همه این‌ها به شرایط فرد بستگی دارد که در چه وضعیت مغزی باشد. این ماده با تقلید عملکرد سروتونین در مغز در خودآگاهی مصرف‌کننده تغییر ایجاد می‌کند و با توجه به شرایط می‌تواند در نهایت به یک تجربه خوب یا بد منجر شود. بعد از مصرف در زمانی که حال مصرف‌کننده خوب است، ممکن است بدون اختیار دچار خنده‌های غیرقابل کنترل شود و دقایق عجیبی را تجربه می‌کند و همه چیز در حال حرکت ببیند. ذهن در چنین حالتی عملکرد عادی خود را ندارد و این دقیقاً همان اتفاقی است که در یک تغییر بد هم می‌افتد. تغییر خوب و بد، دو روی یک سکه هستند که با توجه به شرایط محیطی و اطرافیان اتفاق می‌افتد. از تأثیرات بصری آن می‌توان به تصور حرکت کردن اجسام و داشتن حالت جاری آن‌ها اشاره کرد و همچنین رنگ‌ها درخشان‌تر و جذاب‌تر به نظر فرد می‌رسد. شدت تمام این توهم‌های بصری بستگی به دوز مصرفی دارند و از سبک‌ترین حالات تا توهم‌های بسیار خطرناک و وحشتناک ممکن است متغیر باشد.

وابستگی[ویرایش]

وابستگی به سیلوسایبین مطرح نمی‌باشد ولی به دلیل اینکه می‌تواند برای برخی افراد اثرات خوشایند داشته باشند ممکن است مورد استفاده دوره‌ای قرار گیرد. تا کنون گزارشی از مرگ بخاطر اوردوز سیلوسایبین ارائه نشده‌است و به تنهایی ماده سمی و اعتیادآور محسوب نمی‌شود، هرچند ممکن است فرد تحت تأثیر این ماده دست به اقدامات خطرناک بزند و بر اثر حوادث صدمه ببیند. همچنین این موضوع مطرح است که روانگردان‌ها تأثیر مستقیم بر افکار دارند و حتی در موارد نادر ممکن است فرد را به سمت پوچ‌گرایی، مسخ واقعیت یا حتی خودکشی سوق دهند. در نهایت باید این موضوع را در نظر گرفت که قارچ‌های زیادی هستند که اثرات سمی خطرناک و مرگبار دارند و اگر فرد مصرف‌کننده اشتباهاً آنها را مصرف کند حتی خطر مرگ وجود دارد.

روش استفاده[ویرایش]

قارچ‌های سیلوسایبین به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. اگر چه به دلیل ترکیبات موجود اغلب باعث به وجود آمدن دل دردهای خفیف در ابتدای مصرف می‌شوند، به همین دلیل مصرف‌کنندگان این ماده با پودر کردن آنها و ترکیب با آبلیمو یا زنجبیل به هضم آسان‌تر آن کمک می‌کنند. البته به دلایلی نامعلوم مصرف این قارچ با آبلیمو باعث تشدید اثرات آن شده و بهتر است نصف دوز مصرفی هنگام ترکیب با آبلیمو مصرف شود.

طعم قارچ‌های سیلوسایبین برای اغلب مصرف‌کنندگان آزاردهنده است لذا مصرف‌کنندگان برای بلع راحتتر از عسل یا شکلات هنگام مصرف استفاده می‌کنند.

روش‌های دیگری همچون گرفتن عصارهٔ سیلوسایبین یا دم کردن همراه با چای نیز وجود دارد که باعث هضم و بلع آسان‌تر این ماده می‌شود.

کاربردهای درمانی[ویرایش]

به گفته دانشمندان، مادهٔ توهم‌زای موجود در قارچ جادویی (مجیک ماشروم) قابلیت «دوباره تنظیم کردن» مغز افراد مبتلا به افسردگی غیرقابل درمان را دارد.[۹] در دسامبر ۲۰۱۶، گزارشی در مجله روان شناختی منتشر شد که به تفصیل به دو مطالعه کوچک که نشان دادند عنصر موجود در «ماشروم» یعنی سیلوسایبین می‌تواند احساس «پریشانی وجودی» را که بیماران اغلب پس از درمان سرطان احساس می‌کنند، را تغییر دهد، پرداخت.[۱۰] همچنین محققان دریافته‌اند که این دارو سلول‌های عصبی را بازنشانی می‌کنند و باعث افزایش ثبات در شبکه‌های مغز می‌شود که با افسردگی ارتباط دارند.[۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Canada, Health (2012-01-12). "Magic mushrooms - Canada.ca". www.canada.ca. Archived from the original on 2017-12-22. Retrieved 2017-12-20.
 2. Akers, Brian P.; Ruiz, Juan Francisco; Piper, Alan; Ruck, Carl A. P. (2011-02-17). "A Prehistoric Mural in Spain Depicting Neurotropic Psilocybe Mushrooms?1". Economic Botany. 65 (2): 121–128. doi:10.1007/s12231-011-9152-5. ISSN 0013-0001.
 3. Abuse, National Institute on Drug (2019-04-22). "Hallucinogens DrugFacts". National Institute on Drug Abuse. Retrieved 2020-12-27.
 4. F.J. Carod-Artal (2015-01-01). "Hallucinogenic drugs in pre-Columbian Mesoamerican cultures". Neurología (English Edition). 30 (1): 42–49. doi:10.1016/j.nrleng.2011.07.010. ISSN 2173-5808.
 5. Stamets (1996), p. 11.
 6. Stamets (1996), p. 7.
 7. Stamets (1996), p. 11.
 8. Kosentka, P; Sprague, S. L; Ryberg, M; Gartz, J; May, A. L; Campagna, S. R; Matheny, P. B (2013). "Evolution of the Toxins Muscarine and Psilocybin in a Family of Mushroom-Forming Fungi". PLOS ONE. 8 (5): e64646. Bibcode:2013PLoSO...864646K. doi:10.1371/journal.pone.0064646. PMC 3662758. PMID 23717644.
 9. بی‌بی‌سی فارسی https://www.bbc.com/persian/science-41621047
 10. سایت پزشکی راستینه https://rastineh.com/psilocybin-magic-mushrooms/
 11. روزنامه دنیای اقتصاد https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-62/3299969-برای-درمان-افسردگی-قارچ-جادویی-بخورید

منابع[ویرایش]