قارچ سیلوسایبین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قارچ سیلوسایبین کوبنسیس
Psilocybe semilanceata 6514.jpg

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم (به انگلیسی: Magic mushroom) با نام علمی سیلوسایبین ماشروم (Psilocybin mushroom)، قارچ‌هایی چتری حاوی مادهٔ توهم‌زای سیلوسایبین و سیلوسین هستند و خاصیت روان‌گردان دارند.

تاریخچه[ویرایش]

آزتک‌ها این قارچ‌ها را teonanácatl (به معنای «گوشت خدایان») می‌نامیدند. که ترکیبی از دو واژهٔ teó به معنای خدا و nanácatl به معنای قارچ در زبان ناهواتل بود. آن‌ها به ویژه در مراسم تاج‌گذاری پادشاه، موکتزومای دوم در سال ۱۵۰۲ میلادی نیز از این قارچ‌ها استفاده نمودند. محققان اسپانیایی که پس از ارنان کورتس به آمریکای مرکزی سفر کردند استفاده آیینی از این قارچ‌ها توسط آزتک‌ها را گزارش کرده‌اند.[۱][۲]

نشانه‌ها[ویرایش]

نشانه‌ها ۳۰ دقیقه پس از مصرف آغاز و مواد روان‌گردان قارچ به مدت ۴ تا ۶ ساعت، باعث تحریک سیستم عصبی سمپاتیک می‌شوند. در این حالت ضربان قلب و فشار خون افزایش می‌یابد، مردمک چشم گشاد می‌شود، گرگرفتگی و انقباض رگ‌ها به وجود می‌آید، عضلات بدن سفت می‌شود و دمای بدن افزایش پیدا می‌کند.

اثرها بر بدن انسان[ویرایش]

قارچ‌های جادو دارنده دو ماده سیلوسایبین و سیلوسین هستند. از نظر ساختار سیلوسایبین و سیلوسین دو شکل قابل‌تبدیل به هم هستند و پس از ورود به بدن به‌صورت سیلوسین جذب می‌شوند. مصرف این نوع قارچ سبب بروز نشاط و سرخوشی موقت در مصرف‌کننده می‌شود. این ماده با تقلید عملکرد سروتونین در مغز در خودآگاهی مصرف‌کننده تغییر ایجاد می‌کند و با توجه به شرایط می‌تواند در نهایت به یک تغییر خوب یا بد منجر شود. بعد از مصرف در زمانی که حال مصرف‌کننده خوب است، بدون اختیار می‌خندد و یکی از عجیب‌ترین دقایق را تجربه می‌کند و همه چیز در حال حرکت می‌بیند. ذهن در چنین حالتی در بی‌قیدی کامل به‌صورتی غیرعادی فعالیت می‌کند و این دقیقاً همان اتفاقی است که در یک تغییر بد هم می‌افتد. تغییر خوب و بد دو روی یک سکه هستند که با توجه به شرایط محیطی و اطرافیان اتفاق می افتد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]