ترک اعتیاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ترک اعتیاد به مواد مخدر به روند درمان روانی یا پزشکی اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان مانند تریاک، هروئین، کوکائین، برخی داروها و الکل اطلاق می‌شود.[۱] بنا بر تعریف اداره خدمات مواد مخدر و بهداشت روانی آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی، که بر اساس تجربیات کسانی که خود را از چنگال اعتیاد رها کرده‌اند بنا شده است، تعریف ترک اعتیاد (بهبودی از اعتیاد) به شرح زیر است: "بهبودی یک فرایند تغییر است که از طریق آن افراد برای به دست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و به دست گرفتن اختیار زندگی تلاش کرده و سعی می‌کنند تا همه امکانات و قابلیت‌های بالقوهٔ خود را مجدداً به دست آورند."

بهبودی با برنامه‌های ۱۲ قدم[ویرایش]

برنامه‌های دوازده قدم مجموعه‌ای از اصول هستند که اقدام‌های لازم برای بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر، اجبار به مصرف، و اعتیادهای رفتاری را در اختیار ما قرار می‌دهد. برنامهٔ ۱۲ قدم معالجهٔ پزشکی نیست بلکه بهبودی از این طریق بر اساس تجربیات افرادی است که مبتلا به بیماری اعتیاد بوده و موفق به یافتن راه حلی در جهت بهبودی شده‌اند. تعداد برنامه های دوازده قدمی رو به فزونی است اما تمامی آنها از اصول اولیه الکلی های گمنان (AA)نشات می گیرد. به برنامه دوازده قدمی جهت ترک اعتیاد به مواد مخدر (NA)و یا انجمن معتادان گمنام گفته می شود.

انجمن روان پزشکان آمریکا کارکرد ۱۲ قدم را چنین خلاصه کرده است:

 • اقرار به اینکه یک معتاد توانایی کنترل اعتیاد و اجبار به مصرف خود را ندارد
 • باور اینکه تنها یک نیروی برتر می‌تواند توانایی لازم را برای آنها فراهم کند
 • مرور خطاهای گذشته به کمک یک راهنما یا یک عضو با تجربه
 • جبران خسارت اشتباهات گذشته
 • یادگیری روش زندگی جدید با استفاده از الگوهای رفتاری جدید
 • کمک به معتادان درحال عذاب دیگر که از همان اعتیاد و اجبار به مصرف رنج می‌کشند

درمان های دارویی[ویرایش]

درمان های دارویی شامل درمان های کوتاه مدت و سم زدایی و درمانهای بلند مدت یا درمان نگهدارنده می باشد در درمان های کوتاه مدت مثل سم زدایی فوق سریع در طول بیهوشی عمیق در بیمارستان کلیه مواد مرفینی خون ,سم زدایی می شود اين عمل 6 ساعت به طول می انجامد و بعد از آن فرد تمايل شديدي به مصرف مواد خواهد داشت كه براي اين مسئله كپسول نالتروكسان تجويز می شود اما در عمل درصد بالایی از بیماران به دليل عدم همكاري دچار بازگشت اعتياد مي شوند . سم زدایی سریع نیز جز روشهای درمانی کوتاه مدت است که در طول 2 تا 3 روز بدن بيمار سم زدایی می شود و نتیجه آن مانند سم زدایی فوق سریع است . در حال حاضر طبق توصیه وزارت بهداشت و درمان اولویت درمانی با درمان های بلند مدت می باشد که درمان های نگه دارنده نیز اطلاق می شود . در این روش فرد به مدت طولانی تحت درمان دارویی قرار گرفته و این داروها در هفته اول درمان فرد را سم زدایی نموده و به مرور که استفاده می شود باعث کاهش و از بین رفتن وسوسه شده و فرد با مصرف دارو به زندگی فعال و طبیعی خود بر می گردد در این روشها بیشتر از داروهایی مثل متادون و بوپروکسین استفاده می شود اما مسئله اصلی در این روشها تنظیم دوز مناسب دارو توسط پزشک مجرب می باشد و افرادی که ندانسته و بدون نظارت پزشک این داروها را تهیه می کنند به هیچ وجه درمان موفقی نخواهند داشت باز تاکید می شود که مصرف این داروها حتما زیر نظر کلینیک و پزشکان مجرب باشد و آزمایش های روتین انجام گیرد در غیر اینصورت بیمار نمی تواند موفق به درمان اعتیاد شود .[۲]

درمان های غیر دارویی[ویرایش]

در درمان های غیر دارویی انواع روان درمانیها مصاحبه انگیزشی جهت ایجاد مشوق و انگیزه برای درمان و دادن امتیاز و پاداش جهت ارائه درمان و نیز آموزشهای مهارتهای زندگی و حل مشکل جهت سازگاری با جامعه به فرد آموزش داده می شود روان درمانهای دیگر مثل درمان های شناختی و رفتاری و گروه درمانی نیز انجام می گردد و گروه درمانی فرد با افراد مثل خود آشنا شده و روشهای مناسب ترک را تحت نظر رهبر گروه تجربه کرده و تجارب خود را جهت آموزش و استفاده دیگران عنوان می کند. از دیگر موارد روان درمانی اعتیاد که نقش کلیدی در درمان دارد روش های درمان اعتیاد به شیشه و محرک ها است . در این روش که ماتریکس نام دارد به بیمار کمک می شود که بتواند شیشه را ترک کند . همچنین جهت ترک سیگار و الکل روان درمان های مخصوص ترک سیگار و الکل در کنار ویزیت و درمان های دارویی توسط تیم درمانی ( متخصص روانپزشکی و روانشناسی بالینی ) در کلینیک انجام می شود .

روزهای اولیه ترک[ویرایش]

اغلب معتادان در روزهای اولیه ترک اعتیاد دچار ترس و وحشت شده و دچار بی قراری می‌شوند. توصیه می‌شود جهت غلبه بر حالات و بیقراری‌های عذاب آور جسمی و روانی در روزهای اول بهبودی این اقدامات انجام شود:

 • پذیرش بیماری اعتیاد
 • تحمل کردن عوارض خماری
 • سازش کردن با نوسانات اخلاقی
 • مبارزه با افکار معتاد گونه
 • استفاده کردن از حمایت‌های انجمن‌های گمنام
 • اعتماد کردن به فرایند بهبودی

داروهای ترک اعتیاد به مواد مخدر[ویرایش]

 • بوپرنورفین (به عنوان ضددرد، مسکن قوی و جایگزین مواد مخدر و اعتیاد آور)
 • شربت تریاک (یک ماده مخدر و مسکن درد و اعتیاد آور)
 • متادون ( از خانواده مواد شبه افيونى است و بيشتر در درمان وابستگى به ساير شبه‌افيونى‌ها نظير هروئين، كدئين و مورفين كاربرد دارد)
 • حب جدوار (داروی ترک اعتیاد، مسکن قوی و ضد درد با اثرات تقویتی بدون ایجاد وابستگی و اعتیاد)
 • نالوکسان (برای تشخیص و درمان مسمومیت‌ها با مواد مخدر یا کومای ناشی از آن مصرف می‌شود)
 • نالتروکسان (به عنوان داروی کمکی برای درمان اعتیاد به کار می‌رود)
 • حب الشفاء (داروی ترک اعتیاد گیاهی است که سبب کاهش علائم سندرم ترک اعتیاد و قطع مصرف مواد مخدر می شود)
 • کلونیدین (کاهش فشار خون و رفع عوارض ناشی از سندرم قطع مصرف مواد مخدر)

منابع[ویرایش]

 1. Schaler, Jeffrey Alfred (1997). "Addiction Beliefs of Treatment michael vick Providers: Factors Explaining Variance". Addiction Research & Theory 4 (4): 367–384.
 2. درمان اعتیاد با هیپنوتیزم http://www.drnajafitavana.com/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%AF/