مهرگیاه رسمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مهر گیاه (گیاه))

مهرگیاه
مندراگورا آفیسیناروم، Mandragora officinarum
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
راسته: بادنجان‌سانان
تیره: بادنجانیان
سرده: مهرگیاه
گونه: M. officinarum
نام دوبخشی
Mandragora officinarum

مهرگیاه رسمی یا مردم‌گیاه رسمی (نام علمی: Mandragora officinarum) نام گونه‌ای از سرده مهرگیاه و از خانواده گل شب‌زیان یا شبگرد است اغلب به عنوان ترنجبین (mandrake) شناخته می‌شود، اگرچه این نام برای گیاهان دیگر نیز استفاده می‌شود. از سال ۲۰۱۵، منابع به‌طور قابل توجهی در گونه‌های بومی منطقه مدیترانه، متفاوت بوده و گونه اصلی موجود در پیرامون دریای مدیترانه به نام ترنجک پاییزی (Mandragora autumnalis) نام دارد. از آنجایی که دارای تروپان آلکالوئیدهای توهم‌زا (آتروپین، اسکوپولامین و هیوسیامین) است که باعث هذیان و توهم می‌شود[۱] و شکل ریشه‌های آن اغلب شبیه به چهره‌های انسانی است، در طول تاریخ با انواع اعمال مذهبی و معنوی مرتبط بوده‌است. آنها برای مدت طولانی در مراسم جادویی استفاده می‌شده‌است، امروزه نیز در مراسم بت‌پرستان معاصر مانند ویکا استفاده می‌شود[۲]

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Kennedy 2014 وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. John Gerard (1597). "Herball, Generall Historie of Plants". Claude Moore Health Sciences Library. Archived from the original on 2012-09-01. Retrieved 2012-02-22.

پیوند به بیرون[ویرایش]