سالویا دیوینوروم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سالویا دیوینوروم
Salvia divinorum - Herba de Maria.jpg
Salvia divinorum plants.
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
شاخه: نهان‌دانگان
رده: دولپه‌ای‌های نو[۱]
راسته: نعناسانان[۲]
تیره: نعناعیان[۳]
سرده: مریم‌گلی
گونه: S. divinorum
نام علمی
Salvia divinorum
Epling & Játiva
وضعیت قانونی سالویا دیوینورومغیرقانونی قانونی

سالویا دیوینوروم یا اسکا ماریا پاستورا یا مریم‌گلی فالگیران یا سالویا (نام علمی: Salvia divinorum) گونه‌ای از سردهٔ مریم‌گلی از تیره نعناعیان است. سالوینورین (Salvinorin A) مادهٔ توهم‌زا (روان‌گردان) اصلی در این گیاه است. سالویا دیوینوروم بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و شمن‌ها از آن استفاده می‌کرده‌اند. این گیاه در بسیاری کشورها به سبب ویژگی توهم‌زایش غیرقانونی است.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

نام Salvia، برای اولین بار توسط پلینی برای گیاهی مورد استفاده قرار گرفت که به احتمال زیاد salvia (حکیم عمومی) بود و از لاتین salvere مشتق شده‌است. کُنیه خاص دیوینوروم به دلیل استفاده سنتی گیاه در طالع‌بینی به او داده شد.[۴] اغلب به طور بی‌ربط به صورت "diviner's sage" یا "seer's sage" ترجمه می‌شود. آلبرت هافمن که اولین کارخانه را با Wasson جمع‌آوری کرد، به این گیاه جدید که به نام divinorum داده شده‌بود اعتراض کرد و گفت:"من از این نام خوشحال نبودم چون salvia divinorum یعنی" سلویای ارواح"، در حالی که سالویا دیوینوروم، نام صحیح، به معنای" سلویا کشیش‌ها " بود. هم اکنون این کتاب در ادبیات گیاه‌شناسی تحت نام salvia divinorum قرار دارد.[۵]

نام‌های عامیانه[ویرایش]

  • sage of the diviners
  • ska maría pastora
  • seer's sage
  • yerba de la pastora
  • salvia

تاثیر[ویرایش]

گذشته از تجارب گزارش‌شده فرد، مقدار محدودی از آثار منتشر شده برای خلاصه کردن تاثیرات salvia وجود داشته‌است. یک نظرسنجی از کاربران salvia نشان داد که ۳۸ درصد اثرات را در مقایسه با روش‌های دیگر تغییر آگاهی توصیف کرده‌اند. ۲۳% گفتند که این اثرات شبیه یوگا، مدیتیشن یا خلسه بودند. کاربران نثر درباره تجربیات خود نوشته‌اند؛ برخی از visions their را توصیف می‌کنند، و نمونه‌هایی از هنر رویایی وجود دارند که "الهام بخشی" هستند. برخی دیگر ادعا می‌کنند که از این کارخانه الهام‌گرفته است.

پانویس[ویرایش]

  1. Eudicots
  2. Lamiales
  3. Lamiaceae
  4. «THE BOTANY OF SALVIA DIVINORUM (LABIATAE)». www.sagewisdom.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۹.
  5. «Stanislav Grof interviews Dr. Albert Hofmann». maps.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۰۹.