روان‌درمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روان درمانی یا درمان روانشناختی درمان اختلالات روحی، احساسی، شخصیتی و رفتاری با استفاده از روش‌هایی مانند گفتگو کردن با شخص بیمار، گوش دادن به حرف‌های بیمار و راهنمایی کردن او است. روان درمانی روشی است که توسط درمانگری آموزش دیده به شکل حرفه‌ای، با توجه به خاستگاه «اختلال تحت درمان»، انجام گیرد. روان درمانگری بر دوپایه «رابطه» و «ارتباطات» به شکل کلامی و غیرکلامی استوار است. رابطه‌ای حرفه‌ای بین بیمار و درمانگر است که مبتنی بر اصالت، جدیت، صمیمیت و آزادی است.

روان درمانی کاربرد آگاهانهٔ روشهای بالینی و «مواضع میان فردی»[۱] است که از اصول روانشناسی رایج حاصل شده و هدف آن کمک به درمانگیران است که رفتارها، شناختها، هیجانها، و دیگر ویژگی‌های فردی خود را، در جهت درمان مطلوب تغییر دهند. روان درمانی دارای سبکهای گوناگونی است به صورت نمونه برای درمان ترس مرضی[۲]) روان درمانی به «سبک رفتاری» از چهار شیوهٔ حساسیت زدایی منظم غرقه سازی، سرمشق گیری و تنش کاربردی کمک می‌گیرد. در درمان اختلالهای شخصیت، روان درمانی تحلیلی یا روانکاوانه کاربرد دارد.

نکات بسیار مهم[۳][ویرایش]

اول) هرگز از طريق چت با هيچ فردي وارد ارتباط درماني نشيد، هرگز چنين روشي در دنياي رواندرماني روش حرفه اي محسوب نميشه.

دوم) در هيچ روش رواندرماني لمس بدن(جز دست دادن در موقع سلام و احوالپرسي كه اون هم بايستي در بستر فرهنگي متناسب با خودش رخ بده) به هر شكل و فرمي قابل قبول نيست حتي بين دو جنس موافق.

سوم) هيچ روانشناسي بيرون از جلسه درمان حق نداره كه با مراجع در ارتباط قرار بگيره، جز در صورت لزوم پيگيري وضعيت مراجع در شرايط بغرنج يا با هدف درمان از سوي متخصص رفتار درمانگر.

چهارم) هرگز يك روانشناس حرفه اي، بيرون از مطب حق “قرار گذاشتن” و ملاقات با مراجع كننده اش رو نداره.

پنج) ازدواج و برقراي دوستي با مراجع كننده، رفتار منع شده است.

شش) حفظ اطلاعات بصورت محرمانه مهمترين فاكتور محسوب ميشه، مگر وقتي از سيستم قضايي براي شهادت در دادگاه احضار بشه يا احساس كنه خطر خودكشي يا دگركشي وجود داشته باشه مي تونه بخشي از اطلاعات رو فاش كنه.

هفت) لطفا تا وقتي از صلاحيت شخصيتي و حرفه اي متخصصي مطمئن نشديد راز زندگيتون رو بر ملا نكنيد.

هشت) درمانگر حق فيلمبرداري از جلسه رو نداره مگر اينكه از شما بصورت مكتوب اجازه رسمي گرفته باشه و دلايل فيلمبرداري رو براي شما ذكر كرده باشه.

نه) روانشناس حق تجويز دارو براي مراجعينش رو نداره و قطعا بايستي توسط روانپزشك در صورت نياز،دارويي تجويز بشه.

پانویس[ویرایش]

  1. تعریف: خط فرضی مبان دو نفر که عبور از آن تجاوز به قلمرو طرفین محسوب می‌شود . [۱]
  2. phobia
  3. «باید ها و نباید های روان درمانی». به کوشش گل من و تو. 

منابع[ویرایش]

  • محمدپور احمدرضا(۱۳۸۸). رواندرمانی چیست؟ تهران: نشر قطره[۲]