دختران فراری در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دختران فراری)
پرش به: ناوبری، جستجو

دختران فراری، به دخترانی گفته می‌شود که به دلایل مختلفی از خانه و خانواده شان فرار می‌کنند و به جامعه پناه می‌برند. به گفتهٔ مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی در ایران حدود ۸۰ درصد دختران در ۲۴ ساعت اول بعد از فرار مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.[۱]

در سال‌های اخیر، پدیده «دختران فراری» به معضلی اجتماعی در ایران تبدیل شده است.

گفتنی است که در کشورهای اروپایی و آمریکا دخترانی که به هر دلیلی از خانه‌هایشان فرار می‌کنند، به طور اتوماتیک[نیازمند منبع] تحت حمایت بنیادهای حمایتی دولتی و نیکوکاری درمیایند[نیازمند منبع] و به مکانهایی امن زیر نظر روانکاوان و متخصصان حمایت از زنان منتقل می‌شوند اما در ایران به خاطر جرم بودن اصل قضیه[نیازمند منبع] دخترانی که جایی برای پناه بردن ندارند[نیازمند منبع]، اکثرا به افراد غریبه متوسل می‌شوند که در اکثر این موارد مورد تجاوزات پی در پی قرار می‌گیرند و نهایتا جذب باندهای فساد داخلی و یا خارجی می‌شوند و با این شرایط در صورت دستگیری این دختران در بعضی موارد به زندان افتاده و در مواردی هم توسط مقامات قضایی به خانواده‌هایی که به دلایلی ازشان فراری شده اند، بازگردانده می‌شوند.

متوسط سن دختران فراری در ایران[ویرایش]

پدیده "دختران فراری" در تهران و شهرستانها رو به افزایش چشمگیری دارد، اما این معضل اجتماعی به ویژه در شهرهای مذهبی و اطراف حرمهای زیارتگاه ها به طرزی چشمگیر خودنمایی می‌کند.[۲] بر اساس گزارش محرمانه ای که چندی پیش از سوی معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش منتشر شد، علاوه بر افزایش بی سابقه تعداد، کاهش متوسط سن دختران فراری در ایران هم اکنون به حداقل نه سال ذکر شده است. [۳] از آنجا که 2 علت مهم فراردختران از خانه: 1-تحمیل عقاید والدین به دخترانی است که سن بلوغ را طی میکنند و 2-اجبار آنان به ازدواج ناخواسته است طبیعتا این امر در سنین 14 تا 20 سالگی بیشتر رخ می دهد.

فیلم و سینمای زیر زمینی[ویرایش]

در مورد خطرات و معضلات فرار دختران از خانه در ایران، فیلمهای سینمایی همچون "دختری با کفشهای کتانی" و "نگین" و ... ساخته شده‌اند که به موضوع فرار دختران از خانه و معضلات و پیامدهای آن می‌پردازند. همچنین فیلمهای مستند مرتبط با همین موضوع را می‌توان در سینمای زیر زمینی جستجو کرد که اکثرا در تلویزیونهای کشورهای خارجی نمایش میابند[نیازمند منبع].

جُستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]