تاکی‌کاردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تندتپشی
Tachycardia ECG paper.svg
ECG showing تاکی‌کاردی سینوسی with a rate of about 100 beats per minute.
تخصصکاردیولوژی ویرایش این در ویکی‌داده
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰I47-I49, R00.0
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام427, 785.0
سمپD013610
Electrocardiogram of Ventricular Tachycardia.png

بیشتر شدن تعداد ضربان قلب به بیش‌ازحد بهنجار را که عموماً بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه است تُندتپشی یا تاکی‌کاردی (به انگلیسی: Tachycardia) می‌گویند. در برابر این واژه کلمهٔ کندتپشی (به انگلیسی: bradycardia) قرار دارد و منظور از آن تعداد ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار در دقیقه‌است. البته تندتپشی همیشه بیماری نیست بلکه گاه به صورت فیزیولوژیک در پاسخ به افزایش نیاز بدن به اکسیژن در مواقعی مانند ورزش یا به علت ترشح آدرنالین در هیجانها ایجاد می‌شود.

تندتپشی می‌تواند دارای انواع مختلفی باشد. بر فرض مثال تندتپشی فوق بطنی که نوعی ضربان سریع و غیرطبیعی قلب ناشی از فعالیت الکتریکی نامناسب در دهلیزهاست.[۱] خودش به تنهایی شامل چند نوع اصلی و جداگانه است که عبارت هستند از فیبریلاسیون دهلیزی، تندتپشی فوق بطنی پاروکسیسمال یا حمله‌ای که به اختصار (PSVT) نامیده می‌شود، فلوتر دهلیزی و سندرم ولف پارکینسون وایت که به اختصار(WPW) نامیده می‌شود.[۲]

فیبریلاسیون دهلیزی نیز یکی دیگر از انواع تندتپشی است که گاه در پزشکی ای فیب (AFib) نیز نامیده می‌شود، شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است که در آن، تحریک الکتریکی، مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند. فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می‌دهد که در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد.[۳]

انواع[ویرایش]

  1. تاکی‌کاردی سینوسی (به انگلیسی: Sinus tachycardia)
  2. تاکی‌کاردی بطنی (به انگلیسی: Ventricular tachycardia): ضرب‌آهنگ تند نابهنجار بیش از ۱۵۰ ضربان در دقیقه که از بطن سرچشمه می‌گیرد و عموماً با گسستگی دهلیزی ـ بطنی (به انگلیسی: atrioventricular dissociation) همراه است.
  3. تاکی‌کاردی فوق بطنی حمله‌ای (به انگلیسی: Paroxysmal atrial tachycardia) معمولاً به علت تغییرمسیر گذر پالسهای الکتریکی به علت بیماری wpw یا مصرف بالای کافئین ممکن است رخ بدهد.
  4. تاکی‌کاردی دهلیزی (به انگلیسی: atrial tachycardia): ضربان بسیار تند قلب، معمولاً بین ۱۶۰ و ۱۹۰ ضربان در دقیقه که از یک کانون دهلیزی ناشی می‌شود.

علائم[۴][ویرایش]

نفس کم آوردن

سرگیجه

سنکوپ (غش کردن یا نزدیک غش رفتن)

احساس لرزش در قفسه سینه

درد در قفسه سینه

منگی و گیجی

ضعف ناگهانی

علائم برادی کاردی (کند تپشی)

خطرات تاکی کاردی[ویرایش]

میزان خطرات این بیماری به شدت ضربان قلب، نوع بیماری و مدت زمان آن بستگی دارد اما می‌تواند برای بیمار خطرات زیر را به همراه داشته باشد:

لخته شدن خون

حمله های غش و از دست دادن هوشیاری

نارسایی قلبی

مرگ ناگهانی

علت های ایجاد تاکی کاردی[ویرایش]

تاکی کاردی میتواند به علت های مختلفی در فرد ایجاد شود این علت ها میتواند ناشی از واکنش استرسی باشد یا حتی کم خونی. برخی از این علت ها عبارتند از: تب بالا و طولانی

مصرف بیش از حد الکل یا ترک یکباره آن

مصرف زیاد کافئین

فشار خون بالا یا فشار خون پایین

عدم تعادل الکترولیت‌هایی مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم

عوارض جانبی مصرف برخی از داروها

تیروئید پرکار

کم خونی ناشی از کاهش حجم گلبول‌های قرمز خون و یا خونریزی


درمان[ویرایش]

درمان تاکی کاردی بستگی به شدت و نوع آن دارد. در حضور تاکی‌کاردی سینوسی ، درمان معمولا شامل استفاده از بتا بلاکر هایی مانند پروپرانولول و یا متوپرولول است. اما در صورتی که همراه با آریتمی های دهلیزی و بطنی باشد و یا ضربان قلبی بسیار بالا باشد از داروهایی مانند دیگوکسین و یا آتروپین استفاده میشود. در صورتی که دارو در دسترس نباشد و تاکی کاردی خفیف باشد میتوان از ماساژ شریان کاروتید برای کاهش تعداد ضربان قلب استفاده کرد. در برخی از اوقات که منشا تُندتپشی استرس و اضطراب باشد میتوان از داروهای ضد اضطراب و ضد جنون استفاده کرد.

تاکی کاردی های شدید ( ضربان قلبی بیشتر از 160) معمولا همراه با آریتمی قلب همراه هستند. در صورت ظهور تاکی آریتمی های قلبی خطرناک از شک قلبی برای درمان تندتپشی و اصلاح تاکی کاردی استفاده میشود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Types of Arrhythmia". NHLBI. July 1, 2011. Archived from the original on 7 June 2015. Retrieved 22 May 2017.
  2. "What Are the Signs and Symptoms of an Arrhythmia?". NHLBI. July 1, 2011. Archived from the original on 19 February 2015. Retrieved 27 September 2016.
  3. "Atrial Fibrillation". The Lecturio Medical Concept Library. Retrieved 3 July 2021.
  4. https://www.tabnak.ir/fa/news/877336

DoctorNext Medical Association