هیپرهیدروز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Hyperhidrosis
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰ R61
آی‌سی‌دی-9-CM 780.8
اُمیم ۱۴۴۱۱۰ 144100
دادگان بیماری‌ها 6239
مدلاین پلاس 007259
ئی‌مدیسین topic list
پیشنت پلاس هیپرهیدروز
سمپ D006945

هایپرهیدروز (به انگلیسی: Hyperhidrosis) یا تعریق بیش از حدو غیرطبیعی، وضعیتی است که عرق کردن به طورغیر طبیعی افزایش یافته‌است[۱] که این موضوع بیش از مقدار مورد نیاز برای تنظیم دمای بدن است.

هیپرهیدروز به دو گروه اصلی هیپرهیدروز اولیه (ایدیوپاتیک) و هایپرهیدروز ثانویه (پاتولوزیک) تقسیم می‌شود.

بیماریزایی[ویرایش]

هایپرهیدروز ثانویه در بزرگسالی تظاهر می‌یابد و برخلاف هیپرهیدروز اولیه (ایدیوپاتیک یا اساسی) هم در طی بیداری و هم در حین خواب رخ می‌دهد. ورزش و استرس هیجانی شایعترین علل هیپر هیدروز ثانویه هستند. البته این بیماری می‌تواند ارثی باشد. برخی بیماریهای دیگر (مانند تب و عفونت، پرکاری تیروئید) و مصرف بعضی داروها هم ممکن است باعث فعالیت بیش از حد غدد عرق شوند. تعریق در طول شب می‌تواند به دلیل تعدادی از بیماریهای سیستمیک زمینه‌ای باشد مثل بیماری لنفوم هوجکین و سل. فیبرهای سود و موتور سمپاتیک غدد عرق بیشتر کولینژریک هستند.

هیپرهیدروز هیجانی در حوالی زمان بلوغ شروع می‌شود و بتدریج با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کند. پسرها و دخترها به یک اندازه مبتلا می‌شوند ولی دخترها زودتر و بیشتر برای درمان طبی مراجعه می‌کنند.

تظاهرات بالینی[ویرایش]

هیپرهیدروز شایع است و می‌تواند نواحی موضعی یا وسیعی از پوست را درگیر کند، معمولاً دست‌ها، پاها و زیر بغل را گرفتار می‌کند. اثرات مزمن رطوبت بیش از حد پوست، خشکی و پوسته پوسته شدن همراه با ایجاد شقاق و ترک خوردگی است. بیمارانی که پوست بسیار مرطوبی دارند مستعد رشد بیش از حد باکتریها و عفونت قارچی هستند.

تقسیم‌بندی[ویرایش]

هیپر هیدروز را می‌توان براساس این موارد طبقه‌بندی کرد:

۱)موقعیت آناتومیک:زیربغل، کف دست، کف پا.

۲)محرک زمینه‌ای: هیجانی، حرارتی، دارو، سم.

۳)منشأ عصبی: هیپوتالاموس، بصل النخاع، نخاع، کورتکس.

درمان[ویرایش]

هیپرهیدروز را می‌توان با روشهای زیر کنترل کرد درمان بیماریهای زمینه استفاده از دئودرانت‌های قوی، استعمال موضعی کلرید آلومینیوم، املاح زیرکونیوم، مصرف داروهایی که ترشح عرق را مهار می‌کنند(آنتی کولینرژیکهایی مانند پروپانتلین گلیکوپیرولات، اکسی بوتینین و بنزوتروپین)؛ در نهایت روش‌های بایوفیدبک و سمپاتکتومی (جراحی) و تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) و یونتوفورز و لیزر لیپولیز.

یونتوفورز:یک شیوه درمانی دیگر مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)است. سیستم‌های یونتوفورز (Iontophoresis) جهت رفع تعریق بیش از حد موضعی مثلاً در کف دست و پا یا زیر بغل‌ها استفاده می‌شود. اساس آن گذراندن یک جریان الکتریکی ضعیف از دست‌ها و پاها برای غیرفعال کردن غدد عرقی بیش از حد فعال است. با گذاردن دست و پا در آب درون این سیستم ویا قرار دادن پدهای مرطوب این دستگاه در زیر بغل‌ها به مدت ۵ تا۱۰ دقیقه هفته‌ای دو بار بدون درد و سوزش با جریان الکتریکی ۱۲ ولت می‌توان نتایج بسیار خوبی از اینگونه درمان به مدت طولانی بدست آورد.

  • البته به یاد داشته باشیم که هیچ‌یک از فراورده‌هایی که امروزه با عنوان ضدعرق استفاده می‌شود، جریان عرق را به طور کامل متوقف نمی‌سازد و اصولاً همچنین چیزی مطلوب نیست؛ چرا که ترشح عرق از عملکردهای ضروری پوست جهت کنترل دمای بدن و متابولیسم آب و دفع مواد زاید از بدن است. فراورده‌های ضدعرق تا ۲۰ تا ۴۰ درصد ترشح غدد عرق را کاهش می‌دهند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. James, William; Berger, Timothy; Elston, Dirk (2006). Andrews' Diseases of the Skin: Clinical Dermatology (10th ed.). Saunders. pp. 777–8. ISBN 978-0-7216-2921-6. 

ویکی‌پدیای انگلیسی