پلاناریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پلاناریا
Planaria torva.jpg
پلاناریا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: کرم‌های پهن
راسته: Tricladida
زیرراسته: کانتینتیکولا
تیره: پلاناریدیائه
سرده: پلاناریا
Müller OF, 1776
گونه‌ها

متن را بخوانید

پلاناریا(به انگلیسی: Planaria) در تقسیم‌بندی‌های جانورشناسی سرده‌ای از تیره‌‌‌ پلاناریدیائه است که با استفاده از تکه‌تکه شدن یا تخم‌گذاری زاد و ولد می‌کند. پلاناریا از گروه کرم‌ها محسوب می‌شود. پلاناریا تنفس پوستی دارد. بیشترین ماده دفعی نیتروژن‌دار آن آمونیاک است؛ و از همه سلول‌های سطح پوست با انتشار دفع می‌شود بسیار هم سمی است.

دستگاه عصبی[ویرایش]

دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز با ۲یا۳ گره عصبی که شامل جسم سلولی چندین نورون است می‌باشد از مغز پلاناریا ۲ طناب عصبی که رشته‌های آکسون ودندریت همان جسم سلول‌های مغز هستند به وجود می‌آیند پس در طناب‌های عصبی جسم سلولی وجود نداردواز طناب‌های عصبی هم رشته‌هایی خارج می‌شوند که دستگاه عصبی محیطی پلاناریا را می‌سازند پس منشأ دستگاه عصبی محیطی پلاناریا، فقط طناب‌های عصبی است یعنی مغز پلاناریا در تشکیل دستگاه عصبی محیطی نقشی ندارد. ۲طناب عصبی پلاناریا از طریق رشته‌های دستگاه عصبی محیطی به هم متصل اند و در پاسخهای عصبی باهم هماهنگ عمل می‌کنند و همچنین منظره نردبانی دارند. در کل در مقایسه با شبکه عصبی هیدر، دستگاه عصبی پلاناریا از شبکه عصبی هیدر پیشرفته تر است. یکی دیگر از خصوصیات کرم‌های پلاناریا چشم جامی شکل در پلاناریاها است. کرم پلاناریا از این چشم نه برای دیدن بلکه برای تشخیص جهت نور استفاده می‌کند. برای مثال در یک چشم جامی شکل اگر نور به صورت مایل از سمت چپ بتابد، گیرنده‌های نوری سمت راست هر دو چشم جامی شکل تحریک می‌شوند و پیامی را به مغز پلاناریا ارسال می‌کنند و مغز در جواب پیام‌های عصبی ای را به عضلات مربوطه ارسال می‌کند.

پلاناریا در آکواریوم[ویرایش]

این کرم‌ها هم در آب شور و هم در آب شیرین می‌توانند زندگی کنند و به صورت کرم‌هایی نازک و پهن، سفید و شیری رنگ یا قهوه‌ای هستند و اندازه این کرم‌ها هم از ۲ میلی‌متر تا ۵/۲ سانتی‌متر متغیر است. معمولاً از مواد غذایی باقی‌مانده در آب تغذیه کرده و ضرری برای ماهی‌ها و سایر موجودات آکواریوم ندارند.

گونه ها[۱][ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Tyler S, Schilling S, Hooge M, and Bush LF (comp.) (2006-2012) Turbellarian taxonomic database. Version 1.7 Database بایگانی‌شده در ۴ فوریه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Planaria». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ می ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]