بیماری کروتزفلد جاکوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بیماری کروتزفلد یاکوب
VCJD Tonsil.jpg
Tonsil biopsy in variant CJD. Prion protein immunostaining.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصعصب‌شناسی
آی‌سی‌دی-۱۰A81.0, F02.1
آی‌سی‌دی-9-CM046.1
اُمیم123400
دادگان بیماری‌ها3166
مدلاین پلاس000788
ئی‌مدیسینneuro/725
پیشنت پلاسبیماری کروتزفلد جاکوب
سمپD007562

بیماری کروتزفلد جاکوب (CJD) یا جنون گاوی یک بیماری عصبی و کشنده تحلیل برنده مغز در انسان است که در اثر پریون‌ها ایجاد می‌شود. این بیماری در دهه ۱۹۲۰ توسط دو عصب‌شناس آلمانی به نام هانس گرهارد کروتزفلد و آلفونس ماریا جاکوب توصیف شد.

این بیماری مردان و زنان را به نسبت مساوی در حدود ۶۰ سالگی گرفتار می‌کند. بیماران دچار علائم روانی و رفتاری مبهمی می‌شوند که پس از هفته‌ها و ماه‌ها به زوال عقل پیش رونده منتهی می‌شود و اغلب با حرکات غیرطبیعی بدن و اختلال دید همراه بود.[۱]

در حال حاضر این بیماری درمان پذیر نیست و در کمتر از یک سال از شروع علائم به مرگ منتهی می‌شود. گاهی اوقات بیماران مقاوم تر تا دو سال نیز زنده می‌مانند. کالبدشکافی این بیماران، ایجاد حفرات در مغز و اسفنجی شدن آن را نشان می‌دهد.

واگیر دار بودن بیماری[ویرایش]

در سال ۱۹۸۰ بیش از ۱۰۰ کودک فرانسوی در اثر بیماری نامشخصی که شباهت زیادی به جنون گاوی داشت درگذشتند. این بیماری پس از تزریق هورمون رشد استخراج شده از غده هیپوفیز عده‌ای که به دلیل بیماری‌های عفونی و روانی فوت کرده بودند، به این کودکان گسترش یافته و منجر به مرگ آن‌ها شد. تحقیقات بیشتر نشان داد که این اجساد به بیماری کروتزفلد جاکوب(CJD) که متغیر انسانی جنون گاوی است مبتلا بوده‌اند که با تزریق هورمون هیپوفیز به کودکان منجر به مرگ آن‌ها شده‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. CDC Classic CJD بازیابی‌شده در ۴اسفند ۱۳۸۷.
  • "بنیاد بیماری کروتزفلد جاکوب". 1 فروردین 1387. Retrieved ۳ اسفند ۱۳۸۷. Check date values in: |تاریخ بازدید=, |تاریخ= (help)