نشانگان آسپرگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سندرم آسپرگر
Seated boy facing 3/4 away from camera, looking at a ball-and-stick model of a molecular structure. The model is made of colored magnets and steel balls.
افراد مبتلا به این اختلال معمولاً شیفتگی شدیدی دارند برای مثال شیدایی این کودک در یک ساختار مولکولی.
آی‌سی‌دی-۱۰ F84.5
آی‌سی‌دی-۹ 299.80
اُمیم 608638
دادگان بیماری‌ها 31268
مدلاین پلاس 001549
ای‌مدیسین ped/147
پیشنت پلاس نشانگان آسپرگر
سمپ F03.550.325.100

سندرم آسپرگر (به انگلیسی: Asperger syndrome) یا اختلال آسپرگر نوعی اختلال زیستی- عصبی است که با تاخیر در انجام مهارت‌های حرکتی تظاهر می‌یابد. اولین بار در سال ۱۹۴۴ دکتر اتریشی به نام هانس آسپرگر با انتشار مقاله‌ای آن را توصیف کرد.[۱] وجه تمایز این سندرم از مبتلایان به اوتیسم کلاسیک حفظ مهارت‌های تکلمی و هوش طبیعی است. با این وجود این بیماری جزو بیماری‌های طیف اوتیسم (به انگلیسی: ASD) شمرده می‌شود: توانایی‌ها و روابط اجتماعی ضعیف، رفتارهای وسواسی و تکراری، و خویشتن-محوری در آنها دیده می‌شود. ممکن است توانایی‌های حرکتی به طور محدودی کامل نشود و در طرز راه رفتن یا انجام فعالیت‌های حرکتی پیچیده تر مثل راندن دوچرخه یا توپ بازی مشخص شود.[۲] افرادی که دچار این اختلال هستند داری مشکلات فراوان در تعاملات اجتماعی هستند و دارای خصوصیات رفتاری کلیشه‌ای در رفتارها و علایق هستند. افراد مبتلا به این سندرم، در روابط اجتماعی بسیار ضعیف هستند اما ﻣﻌﻤﻮﻻ اﺧﺘﻼل یادگیری ﻧﺪارﻧﺪ.[۳] کودکان مبتلا به آسپرگر تنها به یک موضوع علاقه نشان می‌دهند و تمایل دارند همه چیز را در ارتباط با آن موضوع واحد بدانند و راجع به دیگر مباحث کمتر صحبت می‌کنند. بنابراین این کودکان بدلیل مهارت‌های اجتماعی ضعیف و دامنه محدود علایق از دیگران جدا می‌شوند و برقراری ارتباط با سایرین را با رفتار غیر متعارف و نامناسب خود و یا در خواست صحبت کردن، تنها راجع به یک موضوع خاص، غیرممکن می‌سازند.[۴] سندرم آسپرگر معمولاً دیرتر از اوتیسم دیده می‌شود و معمولاً بعدتر مشخص می‌گردد.[۵]

سینما[ویرایش]

فیلم‌های زیر در رابطه با نشانگان آسپرگر است.

منابع[ویرایش]

  1. آشنایی با اختلال‌های رفتاری سندرم آسپرگر. . وبگاه همشهری آنلاین، سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۴.  بازیابی‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۸۷.
  2. «وبگاه انستیتو ملی بیماریهای اعصاب و سکته مغزی آمریکا(NINDS)». 
  3. [http://autism.emedtv.com/autism/asperger's-disease.html http://www.autism.org.uk/content/1/c6/01/57/05/Autism%20and%20the%20ways%20you%20can%20help%20-%20Farsi.pdf «وبگاه اوتیسم و راه‌های کمک»] ‎(فارسی)‎. The National Autistic Society، ۲۸ اسفند ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در اسفند ۱۳۸۷. 
  4. «Asperger's Disease». بازبینی‌شده در ۲۲ اوت ۲۰۱۱. 
  5. «کرایتریای تشخیصی اختلال فروپاشنده کودکی»(فارسی)‎. جامعه پزشکان ایران، ۲۸ اسفند ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در اسفند ۱۳۸۷. 

فیلم موتزارت و وال

اولین آزمون آنلاین تعیین ضریب "طیف" اتیسم مخصوص بزرگسالان (16+سال) به زبان فارسی