اختلال ترس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اختلال ترس
قوت قلب دادن به یک بیمار دچار حملهٔ هراس.
تخصصروان‌پزشکی
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰F41.0
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام300.01
دادگان بیماری‌ها30913
پیشنت پلاساختلال ترس
سمپD016584

اختلال ترس یا اختلال هراس (به انگلیسی: Panic disorder) نوعی اختلال اضطرابی است که توسط وحشت زدگی ناگهانی ایجاد می‌شود.[۱] این حملات معمولاً به همراه علایمی همچون تپش قلب، عرق کردن، تکان خوردن، تنگی نفس و بی‌حسی رخ می‌دهند.[۱][۲] شدیدترین حملات تا چند دقیقه ممکن است طول بکشند. البته ترس ناشی از این حملات ممکن است تا مدت‌ها همراه بیمار باشد.

درمان[ویرایش]

در بیمارانی که نسبت به درمان دارویی پاسخ مثبت نداشته اند ، می توان از روش تحریک مغناطیسی مغز «TMS» استفاده کرد. تحریک الکترومغناطیسی مغز توسط دستگاه تی ام اس میتواند به عنوان یک‌ عامل خارجی فعل و‌ انفعالات نورون ها را به حالت طبیعی برگرداند و بیماری هایی همچون اختلال ترس ، سکته مغزی، وزوزگوش ، افسردگی، وسواس ،اضطراب و اختلال دوقطبی را درمان کند.

در این روش، یک مولد میدان مغناطیسی یا «سیم‌پیچ» را در نزدیکی سر بیمار قرار می‌دهند. این سیم‌پیچ، از طریقِ القای الکترومغناطیسی، یک جریان الکتریکی خفیف در ناحیهٔ زیرین خود در مغز ایجاد می‌کند. سیم‌پیچ مذکور در عین‌حال به یک دستگاه ضربان‌ساز یا محرک متصل است که جریان برق را به آن هدایت می‌کند.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Anxiety Disorders". NIMH. March 2016. Retrieved 1 October 2016.
  2. American Psychiatric Association (2013), Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (5th ed.), Arlington: American Psychiatric Publishing, pp. 208–217, 938, ISBN 0-89042-555-8