اختلال تجزیه هویت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اختلال تجزیه هویت
Dissociative identity disorder.jpg
An artist's interpretation of one person with multiple "dissociated personality states."
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص روان‌پزشکی، روان‌شناسی، روان‌درمانی
آی‌سی‌دی-۱۰ F44.8
آی‌سی‌دی-9-CM 300.14
ئی‌مدیسین article/۹۱۶۱۸۶
سمپ D009105

اختلال تجزیه هویت[۱] یا هُویت‌پَریشی (که اختلال چند شخصیتی، شخصیت چندگانه، تعدد شخصیت و اسامی نظیر آن هم نامیده می‌شود) یکی از اَشکال اختلالات تجزیه‌ای و گسستگی می‌باشد. عبارت است از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز که به تناوب رفتار را کنترل می‌کنند. معمولاً این شخصیت‌ها نام و سن و مجموعه‌ای از خاطرات و رفتارهای ویژه خود را دارند. در اغلب موارد یک هویت اصلی با نام واقعی شخص وجود دارد که منفعل، وابسته و افسرده‌است. هویتهای جانشین نوعاً دارای ویژگی‌هایی هستند که با هویت اصلی تعارض دارند؛ مثلاً خصمانه، کنترل‌کننده، و خود ویرانگرند. در بعضی موارد این شخصیتها ممکن است حتی در ویژگی‌هایی مثل دست خط، استعدادهای هنری و ورزشی و آشنایی به زبانهای خارجی با هم تفاوت داشته باشند. هویت اصلی معمولاً از تجربه‌های هویت‌های دیگر اطلاعی ندارد. دوره‌هایی از یاد زدودگی بدون علت، از قبیل زوال حافظه برای چند ساعت یا چند روز در هفته، می‌تواند نشانه‌هایی از وجود این اختلال در فرد باشد.

علایم[ویرایش]

 1. سردرد یا درد خفیف در سایر نواحی بدن.
 2. اختلال ضعف حافظه و خارج شدن از دایره زمان و فراموشی لحظه‌ای یا مشکل در به خاطر آوردن برخی اطلاعات فردی که قابل توجیه با فراموشی معمولی نیست.
 3. تغییرات قابل توجه در رفتار بیمار به گزارش یک ناظر.
 4. وجود تضاد در شخصیت و رفتار
 5. گاهی دیگران رفتارها یا خاطراتی را از فرد بازگو می‌کنند که خود بیمار آنها را به خاطر نمی‌آورد.
 6. بیمار ممکن است خود را به نام دیگری بخواند یا خود را به عنوان سوم شخص یا «ما» خطاب کند.
 7. شنیدن صداهایی از شخصیت‌های درون ذهن.
 8. حملات ترس و اضطراب که حاوی ترس‌های غیرقابل توجیه و بیان باشد.
 9. وجود افسردگی در شخصیت اصلی.
 10. پارانویا
 11. مسخ واقعیت
 12. خوددگربینی

درمان[ویرایش]

اگر بیمار دچار بیماری‌های دیگری نشده باشد، احتیاجی به بستری شدن ندارد و طی جلسات روانکاوی و هیپنوتیزم در مطب خاطرات تلخ پاک خواهد شد و چندین شخصیت تبدیل به یک شخصیت خواهد شد.

منابع[ویرایش]

 1. «اختلال تجزیهٔ هویت» [روان‌شناسی] هم‌ارزِ «dissociative identity disorder, multiple-personality disorder, MPD»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر نهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۱۸-۷ (ذیل سرواژهٔ اختلال تجزیهٔ هویت)