کلسیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
پتاسیمکلسیماسکاندیم
Mg

Ca

Sr
ظاهر
Dull gray, silver

Spectral lines of Calcium
ویژگی‌های کلی
نام، نماد، عدد کلسیم، Ca،‏ 20
تلفظ به انگلیسی ‎/ˈkælsiəm/‎ KAL-see-əm
نام گروهی برای عناصر مشابه فلزات قلیایی خاک
گروه، دوره، بلوک ۲، ۴، s
جرم اتمی استاندارد 40.078 گرم بر مول
آرایش الکترونی [Ar] 4s2
الکترون به لایه 2, 8, 8, 2
ویژگی‌های فیزیکی
حالت جامد
چگالی (نزدیک به دمای اتاق) 1.55 g·cm−۳
چگالی مایع در نقطه ذوب 1.378 g·cm−۳
نقطه ذوب 1115 K،‎ 842 °C،‎ 1548 °F
نقطه جوش 1757 K،‎ 1484 °C،‎ 2703 °F
گرمای هم‌جوشی 8.54 کیلوژول بر مول
گرمای تبخیر 154.7 کیلوژول بر مول
ظرفیت گرمایی 25.929 کیلوژول بر مول
فشار بخار
فشار (پاسکال) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱k ۱۰k ۱۰۰k
دما (کلوین) 864 956 1071 1227 1443 1755
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن +2, +1[۱]
(strongly basic oxide)
الکترونگاتیوی 1.00 (مقیاس پاولینگ)
انرژی‌های یونش
(more)
نخستین: 589.8 کیلوژول بر مول
دومین: 1145.4 کیلوژول بر مول
سومین: 4912.4 کیلوژول بر مول
شعاع اتمی 197 pm
شعاع کووالانسی 176±10 pm
شعاع واندروالانسی 231 pm
متفرقه
ساختار کریستالی face-centered cubic
مغناطیس diamagnetic
مقاومت ویژه الکتریکی (20 °C) 33.6 nΩ·m
رسانایی گرمایی (300 K) 201 W·m−1·K−1
انبساط گرمایی (25 °C) 22.3 µm·m−1·K−1
سرعت صوت (سیم نازک) (20 °C) 3810 m/s
مدول یانگ 20 GPa
مدول برشی 7.4 GPa
مدول حجمی 17 GPa
نسبت پواسون 0.31
سختی موس 1.75
سختی برینل 167 MPa
عدد کاس 7440-70-2
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های کلسیم
ایزوتوپ NA نیمه‌عمر DM DE (MeV) DP
40Ca 96.941% 40Ca ایزوتوپ پایدار است که 20 نوترون دارد
41Ca ایزوتوپ پرتوزای ناچیز 1.03×105 y ε - 41K
42Ca 0.647% 42Ca ایزوتوپ پایدار است که 22 نوترون دارد
43Ca 0.135% 43Ca ایزوتوپ پایدار است که 23 نوترون دارد
44Ca 2.086% 44Ca ایزوتوپ پایدار است که 24 نوترون دارد
45Ca syn 162.7 d β 0.258 45Sc
46Ca 0.004% >2.8×1015 y ββ ? 46Ti
47Ca syn 4.536 d β 0.694, 1.99 47Sc
γ 1.297 -
48Ca 0.187% >4×1019 y ββ ? 48Ti

کلسیم (به انگلیسی: Calcium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Ca و عدد اتمی آن ۲۰ است.

در طبیعت و بدن انسان[ویرایش]

طبیعت: به لحاظ فراوانی، کلسیم موجود در پوسته زمین بین کلیه عناصر دارای مقام پنجم و در میان فلزات دارای مقام سوم است. ترکیبات کلسیم ۶۴/۳ ٪ از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. بلورهای سفید کلسیم، در دمای C˚۸۱۰ ذوب می‌شوند و فلز کلسیم در آب و اسید محلول بوده و هیدروکسید و نمک تولید می‌نماید. بدن انسان: این عنصر فراوان‌ترین ماده کانی موجود در بدن است. بدن انسان تقریباً۱ kg کلسیم دارد. البته در افراد مختلف بااستخوان بندی متفاوت این میزان متفاوت است. بیشتر کلسیم در استخوان‌ها و دندانها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می‌شود. تنها ۱ ٪ آن در بقیه بدن موجود است که همین ۱٪ اعمال زیادی انجام می‌دهد مثلاً انقباض ماهیچه‌های ما بسته به وجود کلسیم است.

جذب و انتقال[ویرایش]

جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می‌گیرد. عامل افزایش جذب کلسیم ویتامین D است، به همین دلیل قرصهای مکمل کلسیم معمولاً دارای ویتامین D نیز می‌باشد؛ بنابراین اگر منابعی را که دارای این ۲ ماده‌ است مصرف کنید کلسیم موجود در آن‌ها بهتر جذب می‌شود. در صورتی که در غذا ماده‌ای به نام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی‌شود. اسید فیتیک موجود درسبوس گندم نیز جذب کلسیم را کاهش می‌دهد ولی این مسئله زمانی اثرگذار است که مصرف آن بسیار زیاد باشد، مثل گیاهخواران مطلق. دریافت کلسیم کافی، آثار مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون دارد. تنظیم میزان کلسیم بدن، برعهده هورمونهایی است که از غده تیروئید ترشح می‌شوند.

عملکرد کلسیم در بدن[ویرایش]

کلسیم: خوب برای استخوان ها و دندانها

احتمالا کلسیم برای تقویت استخوان ها و دندانها شناخته شده است. در واقع، اکثر کلسیم بدن ما در استخوانها و دندان ها ذخیره می شود. همانطور که استخوان ها تحت فرآیند عادی خود را از بین برده و بازسازی می کنند، کلسیم به ایجاد استخوان جدید کمک می کند، به ویژه در طی رشد و توسعه.

دریافت کلسیم کافی برای حفظ استخوان ها در تمام طول عمر مفید است، اما مخصوصا در دوران کودکی، در حالی که استخوان ها هنوز در حال رشد هستند. این نیز در طول سال های اولیه، زمانی که استخوان ها شروع به شکستن سریع تر از آنها می توانند بازسازی. استخوان های قدیمی تر شکننده تر می شوند و به راحتی شکست می خورند - یک بیماری پوکی استخوان است.

کلسیم فعالیت‌های زیادی را در بدن برعهده دارد از جمله:

 • ضربان قلب را تنظیم می‌نماید.
 • در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن به خصوص درانتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد.
 • کلسیم عامل استحکام استخوان هااست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوان‌ها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.
 • کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌پذیر نیست.
 • بی خوابی را کاهش می‌دهد.
 • در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.
 • کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

تأثیر کلسیم بر سلول‌های چربی[ویرایش]

مصرف کلسیم با کاهش چاقی و کاهش خطرات و عوارض ناشی از آن در انواع مطالعات اپیدمیولوژیک در ارتباط است. علاوه بر این، مصرف مکمل کلسیم نشان داده شده که برای کمک به کاهش وزن در افراد چاق مؤثر است. در واقع، مصرف حاد کلسیم گزارش شده‌است که با اکسیداسیون چربی در انسان ارتباط دارد. افزایش مصرف کلسیم در رژیم غذایی مانع از ترشح هورمون پاراتیروئید (PTH) و به دنبال آن، فعال شدن آلفا هیدروکسی به dihydroxycalciferol (ویتامین D3؛ VD3) می‌شود. PTH باعث تحریک افزایش دوز در سطح کلسیم داخل سلولی چربی می‌شود. ویتامین D3 نیز نشان داده شده‌است که در بیرون آوردن کلسیم داخل سلولی مؤثر است. افزایش کلسیم داخل سلولی در سلول‌های چربی فرد را در مهار تجزیه و تحلیل چربی تحریک شده توسط مسیر β آدرنرژیک یاری می‌کند و در نتیجه سطح فسفریلاسیون HSL کاهش پیدا می‌کند. این اثرات به نظر می‌رسد عمدتاً از طریق فعال‌سازی 3B فسفودی استراز سبب شوند. پایین بودن سطح کلسیم در رژیم غذایی و افزایش گردش ویتامین D3 نیز ممکن است اثرات مهاری غیر مستقیم بر روی تجزیه و تحلیل سلول‌های چربی از بسترهای لیپولیتیک برای سوخت و ساز بوده و بر انرژی آزاد شده در بدن مؤثر باشد.[۲]

میزان مناسب کلسیم برای هر فرد[ویرایش]

متوسط میزان مناسب کلسیم به میلی‌گرم

 • نوزادان تا سن ۳ سال = ۴۰۰
 • کودکان ۴ تا ۶ سال سن =۷۰۰
 • کودکان ۷ تا ۱۰ سال سن = ۸۰۰
 • مردان نوجوان و بالغ = ۸۶۰ الی ۱۲۰۰
 • زنان نوجوان و بالغ = ۱۰۰۰
 • زنان حامله= ۱۳۰۰
 • زنان شیرده = ۱۳۰۰

در صورت وجود بیماری‌های همراه مانند بیماری روماتیسمی یا مصرف بعضی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها نیاز به کلسیم و ویتامین D افزایش میابد که دوز مورد نیاز باید با نظر پزشک معالج تعیین شود.

500 mg calcium supplements with vitamin D.jpg

مصرف میزان مناسب کلسیم در رژیم روزانه غذایی و همچنین انجام ورزش‌هایی مانند قدم زدن و دویدن و آئروبیک مخصوصاً در سنین جوانی بهترین روش برای افزایش تراکم و استحکام استخوان‌ها می‌شود و از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

عوارض کمبود کلسیم[ویرایش]

عوارض کمبود کلسیم در کودکان بیماری راشیتیسم، در میانسالان استئومالاسی، و در بزرگسالان استئوپروز است. این بیماری‌ها دراثر کمبود ویتامین D بروز می‌کنند، پس اگر خواستار استخوان‌های محکمی هستید، بهتر است مراقب مصرف ویتامین D هم باشید. کمبود شدید کلسیم، انقباض شدید عضلات به حالت کزاز را به دنبال دارد که ابتدا به صورت گرفتگی عضلات دیده می‌شود. البته این حالت کمتر رخ می‌دهد و آنچه ما بیشتر از کمبود کلسیم دیده‌ایم، پوک شدن استخوان‌ها در سنین بالا است که برای جلوگیری ازآن باید از نوجوانی به فکر خود باشیم.
کلسیم از راه پوست هم به هدر می‌رود و فعالیت زیاد در حرارت بالا و تعرق زیاد، دفع پوستی کلسیم را افزایش می‌دهد. چرا که دراثر بالا رفتن سن، درد استخوان، راحت شکسته شدن و دیر جوش خوردن استخوان‌ها گریبان گیرمان می‌شود. میزان مورد نیاز کلسیم روزانه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم است.
برای جلوگیری از ابتلاء به استئوپروز، باید دریافت کلسیم و ویتامین D درحد استاندارد باشد. نباید سیگار بکشیم، نباید چای و قهوه بیش از حد مصرف کنیم، نباید دیورتیک (داروهای مدر) بیش از حد مصرف کنیم، باید بیشتر خود را در معرض نور خورشید قرار دهیم تا ویتامین D در زیر پوستمان تولید شود. در هر سنی که هستیم ورزش کنیم، چراکه کم‌تحرکی موجب پوکی استخوان‌ها می‌شود. مصرف کافی منابع ویتامین D را نیز فراموش نکنیم.

منابع کلسیم[ویرایش]

مواد غذایی سرشار از کلسیم :

منابع کلسیم در پهنه زمین گسترده بوده و در هر یک از سرزمین‌ها بوفور یافت می‌شود. این عنصر در حیات گیاهی و جانوری دارای نقش حیاتی بوده و در استخوان‌ها و دندانها و پوسته تخم مرغ، انواع

مرجانها و بسیاری از خاکها وجود دارد.

راه ایده آل برای دریافت کلسیم، مانند هر ماده مغذی، از مواد غذایی است. محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست بهترین و واضح ترین منابع هستند. یک فنجان 8 اونس از ماست ساده با چربی کم حاوی 415 میلی گرم کلسیم است که بیش از یک سوم توصیه روزانه برای اکثر گروه های سنی است. یک لیوان 8 اونسی شیر بدون چربی را به شما نزدیک به 300 میلی گرم کلسیم را فراهم کند.

همچنین کلرید کلسیم در حدی به گستردگی ۱۵/۰٪ در آب دریا وجود دارد. ذکر این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که آهک (اکسید کلسیم) ماده شناخته شده‌ای است که از قدیم‌الایام در مورد یونان باستان از آن به عنوان ملات در ساختمان‌ها استفاده می‌شده‌است. کلسیم در ترکیب پوسته زمین به مقدار ۳۶۳۰۰ گرم در تن وجود دارد این عنصر به حالت آزاد یافت نمی‌شود، بلکه به شکل ترکیب‌های مختلف در کانی‌ها و به صورت محلول در ساختمان جانوران و گیاهان شرکت می‌کند. کانی‌های حائز اهمیت کلسیم عبارتند از: دولومیت، گیبس و آپاتیت.

تهیه و استخراج[ویرایش]

در صنعت، فلز کلسیم را می‌توان از الکترولیز کلسیم کلرید و مخلوط فلوئورید و پتاسیم کلرید تهیه نمود. در این روش، از صفحه‌های زغالی به عنوان آند و از میله‌های آهن به عنوان کاتد استفاده می‌شود. در مقیاسی کوچکتر می‌توان آهک را با فلز آلومینیوم در خلأ احیا نموده و متعاقب آن، عمل را بوسیله منظور بازیافت فلز کلسیم ادامه داد. به‌علاوه کلسیم کلرید که عبارت از یک ماده اولیه‌است را می‌توان یا بوسیله اثر اسیدکلریدریک پر ماده معدنی کربناته یا به عنوان ضایعات در فرایند solvay تهیه کرد.

تجربه و شناسایی[ویرایش]

از نظر کیفی، وجود کلسیم را می‌توان بوسیله تشکیل کربنات نامحلول آن، یا بوسیله مشتعل نمودن آن شعله یک مشعل که ایجاد رنگ قرمز درخشان می‌نماید، تشخیص داد. از نظر کمی، کلسیم را بعد از جداکردن از سایر فلزهای قلیایی خاکی، به روش‌های کرومات- سولفات یا اتر- الکل، از آمونیوم، اگزالات استفاده می‌کنند که کلسیم به شکل کلسیم اگزالات رسوب نموده و سپس این رسوب را توزین می‌نمایند. اگزالات مورد نظر را نیز یا می‌توان بوسیله اشتعال به اکسید یا با استفاده از محلولهای استاندارد شده پرمنگنات پتاسیم اکسیده نمود.

خواص شیمیایی[ویرایش]

کلسیم به صورت جامد

کلسیم عنصری است که نسبت به فلزات قلیایی و سایر فلزات قلیایی خاکی از قدرت فعالیت کمتری برخوردار است. مانند بریلیم و آلومینیوم، و برخلاف فلزات قلیایی، این عنصر موجب سوختگی پوست نمی‌گردد. باید توجه داشت که در هوا لایه نازکی از اکسید و نیترید بر روی کلسیم تشکیل می‌شود که می‌تواند آن را از اثرات بعدی هوا مصون نگاه دارد، لکن در درجه حرارت بالا این عنصر در هوا سوخته و تشکیل مقدار زیادی نیترید می‌دهد. کلسیم تجارتی به آسانی با آب و اسیدها واکنش نموده تولید هیدروژنی می‌نماید که حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای از گاز آمونیاک و هیدروکربنها، به عنوان ناخالصی می‌باشد. از کلسیم، می‌توان به عنوان یک عامل آلیاژکننده برای فلزات حاوی آلومینیوم به منظور حذف بیسموت از سرب و به عنوان کنترل‌کننده کربن گرافیتی، در چدن استفاده کرد. از طرف دیگر می‌توان از این فلز به عنوان عاملی برای حذف اکسیژن در کارخانجات فولاد و به عنوان عامل احیاکننده در تهیه فلزاتی مانند کروم، زیرکونیم و اورانیم و به عنوان یک ماده جداکننده برای مخلوط گازهای نیتروژن و آرگون استفاده نمود. ضمناً زمانی‌که کلسیم، به آلیاژهای منیزیم افزوده شود (۲۵/۰٪)، ساختمان آن‌ها را تصفیه و موجب کاهش تمایل آتش گیریهای آن‌ها می‌شود.

کلسیم در بیوسفر (زیست کره)[ویرایش]

کلسیم جزء ساختمانی و ثابت کلیه گیاهان بوده و بصورتهای جزء ساختمانی و یون فیزیولوژیکی توامان یافت می‌شود. مضافاً یون کلسیم قادر است اثرات سمی یونهای پتاسیم، سدیم و منیزیم را بلا اثر نماید. کلسیم به دلیل وجود در خاک قادر است بر قلیائی کردن آن اثر و متعاقب آن در رویش گیاهان تأثیر داشته باشد. این عنصر در ساختمان بدن حیوانات (در بافتهای نرم)، مایعات میان بافتی و اسکلت‌بندی یافت می‌شود. استخوان‌های مهره داران حاوی کلسیم، به صورت فلوئورید کلسیم، کربنات کلسیم و فسفات کلسیم می‌باشد همچنین کلسیم ذاتاً در بسیاری از وظائف بیولوژیکی مهره داران، سهیم است.

شناخت محیط رشد کلسیم[ویرایش]

درون گیاه، کلسیم بیشتر به صورت پکتات کلسیم، در دیواره یاخته‌ها، یافت می‌شود؛ و کارش متصل ساختن یاخته‌ها به هم است. این ماده، به علت غیرقابل انتقال بودنش درون بافت‌ها، باید پیوسته دردسترس گیاه قرار گیرد، کمبود کلسیم باعث کمبود رشد و همچنین لوله شدن برگ‌ها و قهوه‌ای رنگ شدن ریشه‌ها می‌گردد. در گوجه فرنگی، کمبود کلسیم باعث گندیدگی ته میوه می‌شود. در سیب، وجود آن مایه سختی بافت‌های میوه شده، به عمر پس از برداشت آن می‌افزاید و کمبودش باعث آسیب پوستی می‌گردد. گرچه میزان کلسیم، اغلب در خاک‌ها به مراتب از پتاسیم کمتر است ولی بر عکس پتاسیم، قابلیت جذب آن برای گیاه خیلی زیادتر می‌باشد. کمبود کلسیم را می‌توان با اضافه کردن آهک به خاک بر طرف ساخت، البته باید در نظر داشت که آهک واکنش خاک را نیز بالا می‌برد. سوپر فسفات نیز حاوی مقدار زیادی کلسیم است. همچنین برای رفع کمبود کلسیم می‌توان گیاهان را با کلرور کلسیم یا نیترات کلسیم محلول پاشی کرد.

کلسیم در پزشکی[ویرایش]

چون کلسیم یکی از عناصر ضروری بدن است برای جبران کمبود آن ترکیبات دارویی مختلفی ساخته شده‌است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

Film Coated Tablet:Calcium (as Corbonate) 500 mg + Vitamin D 200 IU

Coated Tablet: Calcium (as Carbonate) 500 mg

Tablet: Calcium (as Gluconate) 45 mg

Tablet: Calcium Dobesilate 250 mg

Effervescent Tablet: 500 mg

(Calcium Forte)(Calcium Lactate Gluconate 2.94g +Calcium Carbonate 0.3 g)

کاربرد کلسیم در کشاورزی(نقش در تغذیه گیاهی)[ویرایش]

نقش کلسیم در گیاه[ویرایش]

کلسیم به عنوان رابط بین سلول‌های گیاهی می‌باشد .کلسیم در ساختمان تیغه میانی سلول‌ها و بافت گیاهی در ترکیبی به نام پکتات کلسیم وجود دارد و تا زمانی که مقدار آن به اندازه کافی باشد از تخریب دیواره پکتینی جلوگیری می‌شود این عنصر در فعل و انفعالات آنزیمی نیز شرکت می‌کند . کلسیم در توازن آنیون‌ها و کاتیون‌ها نقش دارد. و در نفوذ پذیری غشای سلول‌ها تأثیر دارد. مقدار جذب کلسیم به نفوذپذیری غشای سلولی گونه‌های گیاهی بستگی دارد. میوه‌هایی که کلسیم بالایی دارند بهتر می توانند حمل و نقل شوند. حداقل ۶۰ درصد کلسیم در گیاهان در دیواره سلولی قرار دارد. کلسیم موجود در دیواره سلولی از سلول‌ها در مقابل میکروب‌هایی که تلاش دارند با شگستن دیواره وارد سلول شوند را ممانعت می‌کند. همچنین کلسیم باعث انقباض سطوح غشاء سلولی می‌شود که در نتیجه سلول آب کمتری از دست می‌دهد.

انتقال و جذب کلسیم در گیاه[ویرایش]

کلسیم، یک عنصر غیر متحرک است که باحرکت آب در فرایند تعرق جا به جا می‌شود. به این خاطر که این ماده در درون بافت‌ها انتقالش به کندی است بنابراین باید به صورت پیوسته در دسترس گیاه قرار بگیرد. کلسیم از برگ‌های پیر به برگ‌های جدید و نوک ساقه انتقال نمی یابد و مقدار آن در آوندهای آبکش کمتر بوده و علت این هم احتمالا به دلیل رسوب کلسیم به صورت فسفات کلسیم می‌باشد ، کلسیم به صورت یون دوظرفیتی در خاک جذب می‌شود.

علائم کمبود عنصر کلسیم در گیاهان[ویرایش]

کمبود کلسیم موجب کاهش رشد و همچنین لوله شدن برگ‌ها و قهوه ای شدن ریشه‌ها می‌شود. در گوجه فرنگی، کمبود کلسیم موجب پوسیدگی ته میوه می‌شود.

در سیب کمبود کلسیم باعث کاهش استحکام میوه‌ها و عمر انبار داری کاهش می یابد.

در صورتی که گیاه با کمبود کلسیم مواجه شود برگ‌ها بد شکل و پیچیده می‌شوند و به طرف پایین خم و به رنگ زرد و همچنین این گیاهان اندازه کوچیکی داشته و گل‌ها و گلبرگ‌های آن‌ها ریزش می‌کند[۳][۴]

کلسیم در ارتباط با کیفیت محصولات[ویرایش]

کلسیم باعث بهبود صفات فیزیکی و شیمیایی میوه در محصولات باغبانی می‌شود. باعث حفظ ثبات غشای سلولی می‌شود، باعث استحکام بخشدن به استحکام ارتباط بین سلولی از طریق استحکام تیغه میانی می‌شود. در محصولاتی که کمبود کلسیم داشته باشند تنفس به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند که باعث کاهش ذخیره کربوهیدرات می‌شود و عمر محصول برداشت شده کاهش می یابد. میوه‌هایی که ترکیبات کلسیمی محلول پاشی می‌شوند از کیفیت و عمر انبار داری بالاتری برخودارند.

زمان مصرف کود های کلسیمی[ویرایش]

در مزارع گوجه رنگی، هندوانه، توت فرنگی و در باغات درختان میوه برای افزایش کیفیت محصولات از محلول پاشی کودهای کلسیمی استفاده می‌کنند، کودهایی از جمله کلرور کلسیم و نیترات کلسیم از بهترین کودهایی می‌باشند که برای محلول پاشی استفاده می‌شوند.کلرور کلسیم نسبت به نیترات کلسیم کاربرد و مزیت بیشتری دارد چون با مصرف نیرات کلسیم نسبت نیتروژن به کلسیم N/Ca افزایش می یابد در میوه‌ها و در این حالت ماندگاری میوه‌هایی همچون سیب کاهش می یابد.[۵]

ترکیبات مهم حاوی کلسیم[ویرایش]

کلرور کلسیم، نیترات کلسیم، کلسیم آسکوربات، کلسیم کلرید، سولفات کلسیم،نیرات آمونیوم کلسیم،کربنات کلسیم،کلسیم گلوتانات،کلسیم لاکتات.

پانویس[ویرایش]

 1. Krieck, Sven; Görls, Helmar; Westerhausen, Matthias (2010). "Mechanistic Elucidation of the Formation of the Inverse Ca(I) Sandwich Complex [(thf)3Ca(μ-C6H3-1,3,5-Ph3)Ca(thf)3] and Stability of Aryl-Substituted Phenylcalcium Complexes". Journal of the آمریکاn Chemical Society. 132 (35): 100818110534020. doi:10.1021/ja105534w. PMID 20718434.
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2885771/
 3. خوشخوی، مرتضی (۱۳۹۱). اصول نوین باغبانی۹۷۸. شیراز: دانشگاه شیراز. صص. ۱۷۳. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۶۲-۴۵۴-۴.
 4. جلیل مرندی، رسول (۱۳۹۴). میوه کاری. دانشگاه ارومیه: جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان غربی. صص. ۱۰۱. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۶۰۳۲-۲۳-۱.
 5. ملکوتی، محمد جعفر (۱۳۹۴). توصیه بهینه مصرف کود برای محصولات کشاورزی در ایران. تهران: انتشارات مبلغان. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۲۶۱۴-۹۵-۰.

منابع[ویرایش]

Calcium, 20Ca
Calcium unter Argon Schutzgasatmosphäre.jpg
Calcium
Appearancedull gray, silver; with a pale yellow tint[1]
Standard atomic weight Ar, std(Ca)40.078(4)[2]
Calcium in the periodic table
Hydrogen Helium
Lithium Beryllium Boron Carbon Nitrogen Oxygen Fluorine Neon
Sodium Magnesium Aluminium Silicon Phosphorus Sulfur Chlorine Argon
Potassium Calcium Scandium Titanium Vanadium Chromium Manganese Iron Cobalt Nickel Copper Zinc Gallium Germanium Arsenic Selenium Bromine Krypton
Rubidium Strontium Yttrium Zirconium Niobium Molybdenum Technetium Ruthenium Rhodium Palladium Silver Cadmium Indium Tin Antimony Tellurium Iodine Xenon
Caesium Barium Lanthanum Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Gadolinium Terbium Dysprosium Holmium Erbium Thulium Ytterbium Lutetium Hafnium Tantalum Tungsten Rhenium Osmium Iridium Platinum Gold Mercury (element) Thallium Lead Bismuth Polonium Astatine Radon
Francium Radium Actinium Thorium Protactinium Uranium Neptunium Plutonium Americium Curium Berkelium Californium Einsteinium Fermium Mendelevium Nobelium Lawrencium Rutherfordium Dubnium Seaborgium Bohrium Hassium Meitnerium Darmstadtium Roentgenium Copernicium Nihonium Flerovium Moscovium Livermorium Tennessine Oganesson
Mg

Ca

Sr
potassiumcalciumscandium
Atomic number (Z)20
Groupgroup 2 (alkaline earth metals)
Periodperiod 4
Blocks-block
Element category  Alkaline earth metal
Electron configuration[Ar] 4s2
Electrons per shell2, 8, 8, 2
Physical properties
Phase at STPsolid
Melting point1115 K ​(842 °C, ​1548 °F)
Boiling point1757 K ​(1484 °C, ​2703 °F)
Density (near r.t.)1.55 g/cm3
when liquid (at m.p.)1.378 g/cm3
Heat of fusion8.54 kJ/mol
Heat of vaporisation154.7 kJ/mol
Molar heat capacity25.929 J/(mol·K)
Vapour pressure
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) 864 956 1071 1227 1443 1755
Atomic properties
Oxidation states+1,[3] +2 (a strongly basic oxide)
ElectronegativityPauling scale: 1.00
Ionisation energies
 • 1st: 589.8 kJ/mol
 • 2nd: 1145.4 kJ/mol
 • 3rd: 4912.4 kJ/mol
 • (more)
Atomic radiusempirical: 197 pm
Covalent radius176±10 pm
Van der Waals radius231 pm
Color lines in a spectral range
Spectral lines of calcium
Other properties
Natural occurrenceprimordial
Crystal structureface-centred cubic (fcc)
Face-centered cubic crystal structure for calcium
Speed of sound thin rod3810 m/s (at 20 °C)
Thermal expansion22.3 µm/(m·K) (at 25 °C)
Thermal conductivity201 W/(m·K)
Electrical resistivity33.6 nΩ·m (at 20 °C)
Magnetic orderingdiamagnetic
Magnetic susceptibility+40.0·10−6 cm3/mol[4]
Young's modulus20 GPa
Shear modulus7.4 GPa
Bulk modulus17 GPa
Poisson ratio0.31
Mohs hardness1.75
Brinell hardness170–416 MPa
CAS Number7440-70-2
History
Discovery and first isolationHumphry Davy (1808)
Main isotopes of calcium
Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
40Ca 96.941% stable
41Ca trace 9.94×104 y ε 41K
42Ca 0.647% stable
43Ca 0.135% stable
44Ca 2.086% stable
45Ca syn 162.6 d β 45Sc
46Ca 0.004% stable
47Ca syn 4.5 d β 47Sc
γ
48Ca 0.187% 6.4×1019 y ββ 48Ti
| references

Calcium is a chemical element with the symbol Ca and atomic number 20. As an alkaline earth metal, calcium is a reactive metal that forms a dark oxide-nitride layer when exposed to air. Its physical and chemical properties are most similar to its heavier homologues strontium and barium. It is the fifth most abundant element in Earth's crust and the third most abundant metal, after iron and aluminium. The most common calcium compound on Earth is calcium carbonate, found in limestone and the fossilised remnants of early sea life; gypsum, anhydrite, fluorite, and apatite are also sources of calcium. The name derives from Latin calx "lime", which was obtained from heating limestone.

Some calcium compounds were known to the ancients, though their chemistry was unknown until the seventeenth century. Pure calcium was isolated in 1808 via electrolysis of its oxide by Humphry Davy, who named the element. Calcium compounds are widely used in many industries: in foods and pharmaceuticals for calcium supplementation, in the paper industry as bleaches, as components in cement and electrical insulators, and in the manufacture of soaps. On the other hand, the metal in pure form has few applications due to its high reactivity; still, in small quantities it is often used as an alloying component in steelmaking, and sometimes, as a calcium–lead alloy, in making automotive batteries.

Calcium is the most abundant metal and the fifth-most abundant element in the human body.[5] As electrolytes, calcium ions play a vital role in the physiological and biochemical processes of organisms and cells: in signal transduction pathways where they act as a second messenger; in neurotransmitter release from neurons; in contraction of all muscle cell types; as cofactors in many enzymes; and in fertilization.[5] Calcium ions outside cells are important for maintaining the potential difference across excitable cell membranes, protein synthesis, and bone formation.[5][6]

Characteristics

Classification

Calcium is a very ductile silvery metal (sometimes described as pale yellow) whose properties are very similar to the heavier elements in its group, strontium, barium, and radium. A calcium atom has twenty electrons, arranged in the electron configuration [Ar]4s2. Like the other elements placed in group 2 of the periodic table, calcium has two valence electrons in the outermost s-orbital, which are very easily lost in chemical reactions to form a dipositive ion with the stable electron configuration of a noble gas, in this case argon. Hence, calcium is almost always divalent in its compounds, which are usually ionic. Hypothetical univalent salts of calcium would be stable with respect to their elements, but not to disproportionation to the divalent salts and calcium metal, because the enthalpy of formation of MX2 is much higher than those of the hypothetical MX. This occurs because of the much greater lattice energy afforded by the more highly charged Ca2+ cation compared to the hypothetical Ca+ cation.[7]

Calcium, strontium, barium, and radium are always considered to be alkaline earth metals; the lighter beryllium and magnesium, also in group 2 of the periodic table, are often included as well. Nevertheless, beryllium and magnesium differ significantly from the other members of the group in their physical and chemical behaviour: they behave more like aluminium and zinc respectively and have some of the weaker metallic character of the post-transition metals, which is why the traditional definition of the term "alkaline earth metal" excludes them.[8] This classification is mostly obsolete in English-language sources, but is still used in other countries such as Japan.[9] As a result, comparisons with strontium and barium are more germane to calcium chemistry than comparisons with magnesium.[7]

Physical

Calcium metal melts at 842 °C and boils at 1494 °C; these values are higher than those for magnesium and strontium, the neighbouring group 2 metals. It crystallises in the face-centered cubic arrangement like strontium; above 450 °C, it changes to an anisotropic hexagonal close-packed arrangement like magnesium. Its density of 1.55 g/cm3 is the lowest in its group.[7] Calcium is harder than lead but can be cut with a knife with effort. While calcium is a poorer conductor of electricity than copper or aluminium by volume, it is a better conductor by mass than both due to its very low density.[10] While calcium is infeasible as a conductor for most terrestrial applications as it reacts quickly with atmospheric oxygen, its use as such in space has been considered.[11]

Chemical

Structure of the polymeric [Ca(H2O)6]2+ center in hydrated calcium chloride, illustrating the high coordination number typical for calcium complexes.

The chemistry of calcium is that of a typical heavy alkaline earth metal. For example, calcium spontaneously reacts with water more quickly than magnesium and less quickly than strontium to produce calcium hydroxide and hydrogen gas. It also reacts with the oxygen and nitrogen in the air to form a mixture of calcium oxide and calcium nitride.[12] When finely divided, it spontaneously burns in air to produce the nitride. In bulk, calcium is less reactive: it quickly forms a hydration coating in moist air, but below 30% relative humidity it may be stored indefinitely at room temperature.[13]

Besides the simple oxide CaO, the peroxide CaO2 can be made by direct oxidation of calcium metal under a high pressure of oxygen, and there is some evidence for a yellow superoxide Ca(O2)2.[14] Calcium hydroxide, Ca(OH)2, is a strong base, though it is not as strong as the hydroxides of strontium, barium or the alkali metals.[15] All four dihalides of calcium are known.[16] Calcium carbonate (CaCO3) and calcium sulfate (CaSO4) are particularly abundant minerals.[17] Like strontium and barium, as well as the alkali metals and the divalent lanthanides europium and ytterbium, calcium metal dissolves directly in liquid ammonia to give a dark blue solution.[7]

Due to the large size of the Ca2+ ion, high coordination numbers are common, up to 24 in some intermetallic compounds such as CaZn13.[18] Calcium is readily complexed by oxygen chelates such as EDTA and polyphosphates, which are useful in analytic chemistry and removing calcium ions from hard water. In the absence of steric hindrance, smaller group 2 cations tend to form stronger complexes, but when large polydentate macrocycles are involved the trend is reversed.[17]

Although calcium is in the same group as magnesium and organomagnesium compounds are very commonly used throughout chemistry, organocalcium compounds are not similarly widespread because they are more difficult to make and more reactive, although they have recently been investigated as possible catalysts.[19][20][21][22][23] Organocalcium compounds tend to be more similar to organoytterbium compounds due to the similar ionic radii of Yb2+ (102 pm) and Ca2+ (100 pm). Most of these compounds can only be prepared at low temperatures; bulky ligands tend to favor stability. For example, calcium dicyclopentadienyl, Ca(C5H5)2, must be made by directly reacting calcium metal with mercurocene or cyclopentadiene itself; replacing the C5H5 ligand with the bulkier C5(CH3)5 ligand on the other hand increases the compound's solubility, volatility, and kinetic stability.[24]

Isotopes

Natural calcium is a mixture of five stable isotopes (40Ca, 42Ca, 43Ca, 44Ca, and 46Ca) and one isotope with a half-life so long that it can be considered stable for all practical purposes (48Ca, with a half-life of about 4.3 × 1019 years). Calcium is the first (lightest) element to have six naturally occurring isotopes.[12]

By far the most common isotope of calcium in nature is 40Ca, which makes up 96.941% of all natural calcium. It is produced in the silicon-burning process from fusion of alpha particles and is the heaviest stable nuclide with equal proton and neutron numbers; its occurrence is also supplemented slowly by the decay of primordial 40K. Adding another alpha particle would lead to unstable 44Ti, which quickly decays via two successive electron captures to stable 44Ca; this makes up 2.806% of all natural calcium and is the second-most common isotope. The other four natural isotopes, 42Ca, 43Ca, 46Ca, and 48Ca, are significantly rarer, each comprising less than 1% of all natural calcium. The four lighter isotopes are mainly products of the oxygen-burning and silicon-burning processes, leaving the two heavier ones to be produced via neutron-capturing processes. 46Ca is mostly produced in a "hot" s-process, as its formation requires a rather high neutron flux to allow short-lived 45Ca to capture a neutron. 48Ca is produced by electron capture in the r-process in type Ia supernovae, where high neutron excess and low enough entropy ensures its survival.[25][26]

46Ca and 48Ca are the first "classically stable" nuclides with a six-neutron or eight-neutron excess respectively. Although extremely neutron-rich for such a light element, 48Ca is very stable because it is a doubly magic nucleus, having 20 protons and 28 neutrons arranged in closed shells. Its beta decay to 48Sc is very hindered because of the gross mismatch of nuclear spin: 48Ca has zero nuclear spin, being even–even, while 48Sc has spin 6+, so the decay is forbidden by the conservation of angular momentum. While two excited states of 48Sc are available for decay as well, they are also forbidden due to their high spins. As a result, when 48Ca does decay, it does so by double beta decay to 48Ti instead, being the lightest nuclide known to undergo double beta decay.[27][28] The heavy isotope 46Ca can also theoretically undergo double beta decay to 46Ti as well, but this has never been observed; the lightest and most common isotope 40Ca is also doubly magic and could undergo double electron capture to 40Ar, but this has likewise never been observed. Calcium is the only element to have two primordial doubly magic isotopes. The experimental lower limits for the half-lives of 40Ca and 46Ca are 5.9 × 1021 years and 2.8 × 1015 years respectively.[27]

Apart from the practically stable 48Ca, the longest lived radioisotope of calcium is 41Ca. It decays by electron capture to stable 41K with a half-life of about a hundred thousand years. Its existence in the early Solar System as an extinct radionuclide has been inferred from excesses of 41K: traces of 41Ca also still exist today, as it is a cosmogenic nuclide, continuously reformed through neutron activation of natural 40Ca.[26] Many other calcium radioisotopes are known, ranging from 35Ca to 60Ca. They are all much shorter-lived than 41Ca, the most stable among them being 45Ca (half-life 163 days) and 47Ca (half-life 4.54 days). The isotopes lighter than 42Ca usually undergo beta plus decay to isotopes of potassium, and those heavier than 44Ca usually undergo beta minus decay to isotopes of scandium, although near the nuclear drip lines, proton emission and neutron emission begin to be significant decay modes as well.[27]

Like other elements, a variety of processes alter the relative abundance of calcium isotopes.[29] The best studied of these processes is the mass-dependent fractionation of calcium isotopes that accompanies the precipitation of calcium minerals such as calcite, aragonite and apatite from solution. Lighter isotopes are preferentially incorporated into these minerals, leaving the surrounding solution enriched in heavier isotopes at a magnitude of roughly 0.025% per atomic mass unit (amu) at room temperature. Mass-dependent differences in calcium isotope composition are conventionally expressed by the ratio of two isotopes (usually 44Ca/40Ca) in a sample compared to the same ratio in a standard reference material. 44Ca/40Ca varies by about 1% among common earth materials.[30]

History

One of the 'Ain Ghazal Statues, made from lime plaster

Calcium compounds were known for millennia, although their chemical makeup was not understood until the 17th century.[31] Lime as a building material[32] and as plaster for statues was used as far back as around 7000 BC.[33] The first dated lime kiln dates back to 2500 BC and was found in Khafajah, Mesopotamia.[34][35] At about the same time, dehydrated gypsum (CaSO4·2H2O) was being used in the Great Pyramid of Giza; this material would later be used for the plaster in the tomb of Tutankhamun. The ancient Romans instead used lime mortars made by heating limestone (CaCO3); the name "calcium" itself derives from the Latin word calx "lime".[31] Vitruvius noted that the lime that resulted was lighter than the original limestone, attributing this to the boiling of the water; in 1755, Joseph Black proved that this was due to the loss of carbon dioxide, which as a gas had not been recognised by the ancient Romans.[36]

In 1787, Antoine Lavoisier suspected that lime might be an oxide of a fundamental chemical element. In his table of the elements, Lavoisier listed five "salifiable earths" (i.e., ores that could be made to react with acids to produce salts (salis = salt, in Latin): chaux (calcium oxide), magnésie (magnesia, magnesium oxide), baryte (barium sulfate), alumine (alumina, aluminium oxide), and silice (silica, silicon dioxide)). About these "elements", Lavoisier speculated:

We are probably only acquainted as yet with a part of the metallic substances existing in nature, as all those which have a stronger affinity to oxygen than carbon possesses, are incapable, hitherto, of being reduced to a metallic state, and consequently, being only presented to our observation under the form of oxyds, are confounded with earths. It is extremely probable that barytes, which we have just now arranged with earths, is in this situation; for in many experiments it exhibits properties nearly approaching to those of metallic bodies. It is even possible that all the substances we call earths may be only metallic oxyds, irreducible by any hitherto known process.[37]

Calcium, along with its congeners magnesium, strontium, and barium, was first isolated by Humphry Davy in 1808. Following the work of Jöns Jakob Berzelius and Magnus Martin af Pontin on electrolysis, Davy isolated calcium and magnesium by putting a mixture of the respective metal oxides with mercury(II) oxide on a platinum plate which was used as the anode, the cathode being a platinum wire partially submerged into mercury. Electrolysis then gave calcium–mercury and magnesium–mercury amalgams, and distilling off the mercury gave the metal.[31][38] However, pure calcium cannot be prepared in bulk by this method and a workable commercial process for its production was not found until over a century later.[36]

Occurrence and production

At 3%, calcium is the fifth most abundant element in the Earth's crust, and the third most abundant metal behind aluminium and iron.[31] It is also the fourth most abundant element in the lunar highlands.[13] Sedimentary calcium carbonate deposits pervade the Earth's surface as fossilized remains of past marine life; they occur in two forms, the rhombohedral calcite (more common) and the orthorhombic aragonite (forming in more temperate seas). Minerals of the first type include limestone, dolomite, marble, chalk, and iceland spar; aragonite beds make up the Bahamas, the Florida Keys, and the Red Sea basins. Corals, sea shells, and pearls are mostly made up of calcium carbonate. Among the other important minerals of calcium are gypsum (CaSO4·2H2O), anhydrite (CaSO4), fluorite (CaF2), and apatite ([Ca5(PO4)3F]).[31]

The major producers of calcium are China (about 10000 to 12000 tonnes per year), Russia (about 6000 to 8000 tonnes per year), and the United States (about 2000 to 4000 tonnes per year). Canada and France are also among the minor producers. In 2005, about 24000 tonnes of calcium were produced; about half of the world's extracted calcium is used by the United States, with about 80% of the output used each year.[11] In Russia and China, Davy's method of electrolysis is still used, but is instead applied to molten calcium chloride.[11] Since calcium is less reactive than strontium or barium, the oxide–nitride coating that results in air is stable and lathe machining and other standard metallurgical techniques are suitable for calcium.[39] In the United States and Canada, calcium is instead produced by reducing lime with aluminium at high temperatures.[11]

Geochemical cycling

Calcium cycling provides a link between tectonics, climate, and the carbon cycle. In the simplest terms, uplift of mountains exposes calcium-bearing rocks to chemical weathering and releases Ca2+ into surface water. These ions are transported to the ocean where they react with dissolved CO2 to form limestone (CaCO
3
), which in turn settles to the sea floor where it is incorporated into new rocks. Dissolved CO2, along with carbonate and bicarbonate ions, are termed "dissolved inorganic carbon" (DIC).[40]

The actual reaction is more complicated and involves the bicarbonate ion (HCO
3
) that forms when CO2 reacts with water at seawater pH:

Ca2+
+ 2HCO
3
CaCO
3
(s) + CO
2
+ H
2
O

At seawater pH, most of the CO2 is immediately converted back into HCO
3
. The reaction results in a net transport of one molecule of CO2 from the ocean/atmosphere into the lithosphere.[41] The result is that each Ca2+ ion released by chemical weathering ultimately removes one CO2 molecule from the surficial system (atmosphere, ocean, soils and living organisms), storing it in carbonate rocks where it is likely to stay for hundreds of millions of years. The weathering of calcium from rocks thus scrubs CO2 from the ocean and atmosphere, exerting a strong long-term effect on climate.[40][42]

Uses

The largest use of metallic calcium is in steelmaking, due to its strong chemical affinity for oxygen and sulfur. Its oxides and sulfides, once formed, give liquid lime aluminate and sulfide inclusions in steel which float out; on treatment, these inclusions disperse throughout the steel and became small and spherical, improving castability, cleanliness and general mechanical properties. Calcium is also used in maintenance-free automotive batteries, in which the use of 0.1% calcium–lead alloys instead of the usual antimony–lead alloys leads to lower water loss and lower self-discharging. Due to the risk of expansion and cracking, aluminium is sometimes also incorporated into these alloys. These lead–calcium alloys are also used in casting, replacing lead–antimony alloys.[43] Calcium is also used to strengthen aluminium alloys used for bearings, for the control of graphitic carbon in cast iron, and to remove bismuth impurities from lead.[39] Calcium metal is found in some drain cleaners, where it functions to generate heat and calcium hydroxide that saponifies the fats and liquefies the proteins (for example, those in hair) that block drains.[44] Besides metallurgy, the reactivity of calcium is exploited to remove nitrogen from high-purity argon gas and as a getter for oxygen and nitrogen. It is also used as a reducing agent in the production of chromium, zirconium, thorium, and uranium. It can also be used to store hydrogen gas, as it reacts with hydrogen to form solid calcium hydride, from which the hydrogen can easily be re-extracted.[39]

Calcium isotope fractionation during mineral formation has led to several applications of calcium isotopes. In particular, the 1997 observation by Skulan and DePaolo[45] that calcium minerals are isotopically lighter than the solutions from which the minerals precipitate is the basis of analogous applications in medicine and in paleooceanography. In animals with skeletons mineralized with calcium, the calcium isotopic composition of soft tissues reflects the relative rate of formation and dissolution of skeletal mineral. In humans, changes in the calcium isotopic composition of urine have been shown to be related to changes in bone mineral balance. When the rate of bone formation exceeds the rate of bone resorption, the 44Ca/40Ca ratio in soft tissue rises and vice versa. Because of this relationship, calcium isotopic measurements of urine or blood may be useful in the early detection of metabolic bone diseases like osteoporosis.[46] A similar system exists in seawater, where 44Ca/40Ca tends to rise when the rate of removal of Ca2+ by mineral precipitation exceeds the input of new calcium into the ocean. In 1997, Skulan and DePaolo presented the first evidence of change in seawater 44Ca/40Ca over geologic time, along with a theoretical explanation of these changes. More recent papers have confirmed this observation, demonstrating that seawater Ca2+ concentration is not constant, and that the ocean is never in a "steady state" with respect to calcium input and output. This has important climatological implications, as the marine calcium cycle is closely tied to the carbon cycle.[47][48]

Many calcium compounds are used in food, as pharmaceuticals, and in medicine, among others. For example, calcium and phosphorus are supplemented in foods through the addition of calcium lactate, calcium diphosphate, and tricalcium phosphate. The last is also used as a polishing agent in toothpaste and in antacids. Calcium lactobionate is a white powder that is used as a suspending agent for pharmaceuticals. In baking, calcium monophosphate is used as a leavening agent. Calcium sulfite is used as a bleach in papermaking and as a disinfectant, calcium silicate is used as a reinforcing agent in rubber, and calcium acetate is a component of liming rosin and is used to make metallic soaps and synthetic resins.[43]

Food sources

Foods rich in calcium include dairy products, such as yogurt and cheese, sardines, salmon, soy products, kale, and fortified breakfast cereals.[6]

Because of concerns for long-term adverse side effects, including calcification of arteries and kidney stones, both the U.S. Institute of Medicine (IOM) and the European Food Safety Authority (EFSA) set Tolerable Upper Intake Levels (ULs) for combined dietary and supplemental calcium. From the IOM, people of ages 9–18 years are not to exceed 3 g/day combined intake; for ages 19–50, not to exceed 2.5 g/day; for ages 51 and older, not to exceed 2 g/day.[49] EFSA set the UL for all adults at 2.5 g/day, but decided the information for children and adolescents was not sufficient to determine ULs.[50]

Biological and pathological role

Age-adjusted daily calcium recommendations (from U.S. Institute of Medicine RDAs)[51]
Age Calcium (mg/day)
1–3 years 700
4–8 years 1000
9–18 years 1300
19–50 years 1000
>51 years 1000
Pregnancy 1000
Lactation 1000
Global dietary calcium intake among adults (mg/day).[52]
  <400
  400–500
  500–600
  600–700
  700–800
  800–900
  900–1000
  >1000

Function

Calcium is an essential element needed in large quantities.[5][6] The Ca2+ ion acts as an electrolyte and is vital to the health of the muscular, circulatory, and digestive systems; is indispensable to the building of bone; and supports synthesis and function of blood cells. For example, it regulates the contraction of muscles, nerve conduction, and the clotting of blood. As a result, intra- and extracellular calcium levels are tightly regulated by the body. Calcium can play this role because the Ca2+ ion forms stable coordination complexes with many organic compounds, especially proteins; it also forms compounds with a wide range of solubilities, enabling the formation of the skeleton.[5][53]

Binding

Calcium ions may be complexed by proteins through binding the carboxyl groups of glutamic acid or aspartic acid residues; through interacting with phosphorylated serine, tyrosine, or threonine residues; or by being chelated by γ-carboxylated amino acid residues. Trypsin, a digestive enzyme, uses the first method; osteocalcin, a bone matrix protein, uses the third. Some other bone matrix proteins such as osteopontin and bone sialoprotein use both the first and the second. Direct activation of enzymes by binding calcium is common; some other enzymes are activated by noncovalent association with direct calcium-binding enzymes. Calcium also binds to the phospholipid layer of the cell membrane, anchoring proteins associated with the cell surface.[53]

Solubility

As an example of the wide range of solubility of calcium compounds, monocalcium phosphate is very soluble in water, 85% of extracellular calcium is as dicalcium phosphate with a solubility of 2.0 mM and the hydroxyapatite of bones in an organic matrix is tricalcium phosphate at 100 μM.[53]

Nutrition

Calcium is a common constituent of multivitamin dietary supplements,[5] but the composition of calcium complexes in supplements may affect its bioavailability which varies by solubility of the salt involved: calcium citrate, malate, and lactate are highly bioavailable, while the oxalate is less. Other calcium preparations include calcium carbonate, calcium citrate malate, and calcium gluconate.[5] The intestine absorbs about one-third of calcium eaten as the free ion, and plasma calcium level is then regulated by the kidneys.[5]

Hormonal regulation of bone formation and serum levels

Parathyroid hormone and vitamin D promote the formation of bone by allowing and enhancing the deposition of calcium ions there, allowing rapid bone turnover without affecting bone mass or mineral content.[5] When plasma calcium levels fall, cell surface receptors are activated and the secretion of parathyroid hormone occurs; it then proceeds to stimulate the entry of calcium into the plasma pool by taking it from targeted kidney, gut, and bone cells, with the bone-forming action of parathyroid hormone being antagonised by calcitonin, whose secretion increases with increasing plasma calcium levels.[53]

Abnormal serum levels

Excess intake of calcium may cause hypercalcemia. However, because calcium is absorbed rather inefficiently by the intestines, high serum calcium is more likely caused by excessive secretion of parathyroid hormone (PTH) or possibly by excessive intake of vitamin D, both which facilitate calcium absorption. All these conditions result in excess calcium salts being deposited in the heart, blood vessels, or kidneys. Symptoms include anorexia, nausea, vomiting, memory loss, confusion, muscle weakness, increased urination, dehydration, and metabolic bone disease. Chronic hypercalcaemia typically leads to calcification of soft tissue and its serious consequences: for example, calcification can cause loss of elasticity of vascular walls and disruption of laminar blood flow—and thence to plaque rupture and thrombosis. Conversely, inadequate calcium or vitamin D intakes may result in hypocalcemia, often caused also by inadequate secretion of parathyroid hormone or defective PTH receptors in cells. Symptoms include neuromuscular excitability, which potentially causes tetany and disruption of conductivity in cardiac tissue.[53]

Kidney stones

Excessive dietary calcium intake increases the risk of kidney stones, a painful condition resulting from formation of calcium oxalate crystals lodging in the urinary tract.[5][6]

Bone disease

As calcium is required for bone development, many bone diseases can be traced to the organic matrix or the hydroxyapatite in molecular structure or organization of bone. Osteoporosis is a reduction in mineral content of bone per unit volume, and can be treated by supplementation of calcium, vitamin D, and bisphosphonates.[5][6] Inadequate amounts of calcium, vitamin D, or phosphates can lead to softening of bones, called osteomalacia.[53]

Safety

Metallic calcium

Calcium
Hazards
GHS pictograms GHS02: Flammable
GHS Signal word Danger
H261
P231+232, P422[54]
NFPA 704 (fire diamond)
Flammability code 3: Liquids and solids that can be ignited under almost all ambient temperature conditions. Flash point between 23 and 38 °C (73 and 100 °F). E.g. gasolineHealth code 0: Exposure under fire conditions would offer no hazard beyond that of ordinary combustible material. E.g. sodium chlorideReactivity code 1: Normally stable, but can become unstable at elevated temperatures and pressures. E.g. calciumSpecial hazard W: Reacts with water in an unusual or dangerous manner. E.g. sodium, sulfuric acidNFPA 704 four-colored diamond
3
0
1

Because calcium reacts exothermically with water and acids, calcium metal coming into contact with bodily moisture results in severe corrosive irritation.[55] When swallowed, calcium metal has the same effect on the mouth, oesophagus, and stomach, and can be fatal.[44] However, long-term exposure is not known to have distinct adverse effects.[55]

See also

References

 1. ^ Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan (1997). Chemistry of the Elements (2nd ed.). Butterworth-Heinemann. p. 112. ISBN 978-0-08-037941-8.
 2. ^ Meija, Juris; et al. (2016). "Atomic weights of the elements 2013 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry. 88 (3): 265–91. doi:10.1515/pac-2015-0305.
 3. ^ Krieck, Sven; Görls, Helmar; Westerhausen, Matthias (2010). "Mechanistic Elucidation of the Formation of the Inverse Ca(I) Sandwich Complex [(thf)3Ca(μ-C6H3-1,3,5-Ph3)Ca(thf)3] and Stability of Aryl-Substituted Phenylcalcium Complexes". Journal of the American Chemical Society. 132 (35): 12492–12501. doi:10.1021/ja105534w. PMID 20718434.
 4. ^ Weast, Robert (1984). CRC, Handbook of Chemistry and Physics. Boca Raton, Florida: Chemical Rubber Company Publishing. pp. E110. ISBN 0-8493-0464-4.
 5. ^ a b c d e f g h i j k "Calcium". Linus Pauling Institute, Oregon State University, Corvallis, Oregon. 1 September 2017. Retrieved 31 August 2019.
 6. ^ a b c d e "Calcium: Fact Sheet for Health Professionals". Office of Dietary Supplements, US National Institutes of Health. 9 July 2019. Retrieved 31 August 2019.
 7. ^ a b c d Greenwood and Earnshaw, pp. 112–3
 8. ^ Parish, R. V. (1977). The Metallic Elements. London: Longman. p. 34. ISBN 978-0-582-44278-8.
 9. ^ Fukuma, Chihito (2013). 福間の無機化学の講義 三訂版 (in Japanese). 株式会社 旺文社. p. 126. ISBN 9784010340172.
 10. ^ Ropp, Richard C. (31 December 2012). Encyclopedia of the Alkaline Earth Compounds. pp. 12–5. ISBN 978-0-444-59553-9.
 11. ^ a b c d Hluchan and Pomerantz, p. 484
 12. ^ a b C. R. Hammond The elements (p. 4–35) in Lide, D. R., ed. (2005). CRC Handbook of Chemistry and Physics (86th ed.). Boca Raton (FL): CRC Press. ISBN 0-8493-0486-5.
 13. ^ a b Hluchan and Pomerantz, p. 483
 14. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 119
 15. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 121
 16. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 117
 17. ^ a b Greenwood and Earnshaw, pp. 122–5
 18. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 115
 19. ^ Harder, S.; Feil, F.; Knoll, K. (2001). "Novel Calcium Half-Sandwich Complexes for the Living and Stereoselective Polymerization of Styrene". Angew. Chem. Int. Ed. 40: 4261–4264. doi:10.1002/1521-3773(20011119)40 (inactive 2019-08-20).
 20. ^ Crimmin, Mark R.; Casely, Ian J.; Hill, Michael S. (2005). "Calcium-Mediated Intramolecular Hydroamination Catalysis". Journal of the American Chemical Society. 127 (7): 2042–2043. doi:10.1021/ja043576n. PMID 15713071.
 21. ^ Jenter, Jelena; Köppe, Ralf; Roesky, Peter W. (2011). "2,5-Bis{N-(2,6-diisopropylphenyl)iminomethyl}pyrrolyl Complexes of the Heavy Alkaline Earth Metals: Synthesis, Structures, and Hydroamination Catalysis". Organometallics. 30 (6): 1404–1413. doi:10.1021/om100937c.
 22. ^ Arrowsmith, Merle; Crimmin, Mark R.; Barrett, Anthony G. M.; Hill, Michael S.; Kociok-Köhn, Gabriele; Procopiou, Panayiotis A. (2011). "Cation Charge Density and Precatalyst Selection in Group 2-Catalyzed Aminoalkene Hydroamination". Organometallics. 30 (6): 1493–1506. doi:10.1021/om101063m.
 23. ^ Penafiel, J.; Maron, L.; Harder, S. (2014). "Early Main Group Metal Catalysis: How Important is the Metal?". Angew. Chem. Int. Ed. 54 (1): 201–206. doi:10.1002/anie.201408814. PMID 25376952.
 24. ^ Greenwood and Earnshaw, pp. 136–7
 25. ^ Cameron, A. G. W. (1973). "Abundance of the Elements in the Solar System" (PDF). Space Science Reviews. 15 (1): 121–146. Bibcode:1973SSRv...15..121C. doi:10.1007/BF00172440.
 26. ^ a b Clayton, Donald (2003). Handbook of Isotopes in the Cosmos: Hydrogen to Gallium. Cambridge University Press. pp. 184–198. ISBN 9780521530835.
 27. ^ a b c Audi, G.; Kondev, F. G.; Wang, M.; Huang, W. J.; Naimi, S. (2017). "The NUBASE2016 evaluation of nuclear properties" (PDF). Chinese Physics C. 41 (3): 030001. Bibcode:2017ChPhC..41c0001A. doi:10.1088/1674-1137/41/3/030001.
 28. ^ Arnold, R.; et al. (NEMO-3 Collaboration) (2016). "Measurement of the double-beta decay half-life and search for the neutrinoless double-beta decay of 48Ca with the NEMO-3 detector". Physical Review D. 93 (11): 112008. arXiv:1604.01710. Bibcode:2016PhRvD..93k2008A. doi:10.1103/PhysRevD.93.112008.
 29. ^ Russell, W. A.; Papanastassiou, D. A.; Tombrello, T. A. (1978). "Ca isotope fractionation on the earth and other solar system materials". Geochim Cosmochim Acta. 42 (8): 1075–90. Bibcode:1978GeCoA..42.1075R. doi:10.1016/0016-7037(78)90105-9.
 30. ^ Skulan, J.; Depaolo, D. J. (1999). "Calcium isotope fractionation between soft and mineralized tissues as a monitor of calcium use in vertebrates". Proc Natl Acad Sci USA. 96 (24): 13709–13. Bibcode:1999PNAS...9613709S. doi:10.1073/pnas.96.24.13709. PMC 24129. PMID 10570137.
 31. ^ a b c d e Greenwood and Earnshaw, p. 108
 32. ^ Miller, M. Michael. "Commodity report:Lime" (PDF). United States Geological Survey. Retrieved 2012-03-06.
 33. ^ Garfinkel, Yosef (1987). "Burnt Lime Products and Social Implications in the Pre-Pottery Neolithic B Villages of the Near East". Paléorient. 13 (1): 69–76. doi:10.3406/paleo.1987.4417. JSTOR 41492234.
 34. ^ Williams, Richard (2004). Lime Kilns and Lime Burning. p. 4. ISBN 978-0-7478-0596-0.
 35. ^ Oates, J. A. H (2008-07-01). Lime and Limestone: Chemistry and Technology, Production and Uses. ISBN 978-3-527-61201-7.
 36. ^ a b Weeks, Mary Elvira; Leichester, Henry M. (1968). Discovery of the Elements. Easton, PA: Journal of Chemical Education. pp. 505–10. ISBN 978-0-7661-3872-8. LCCN 68-15217.
 37. ^ page 218 of: Lavoisier with Robert Kerr, trans., Elements of Chemistry, 4th ed. (Edinburgh, Scotland: William Creech, 1799). (The original passage appears in: Lavoisier, Traité Élémentaire de Chimie, (Paris, France: Cuchet, 1789), vol. 1, p. 174.)
 38. ^ Davy, H. (1808). "Electro-chemical researches on the decomposition of the earths; with observations on the metals obtained from the alkaline earths, and on the amalgam procured from ammonia". Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 98: 333–70. doi:10.1098/rstl.1808.0023.
 39. ^ a b c Greenwood and Earnshaw, p. 110
 40. ^ a b Berner, Robert (2003). "The long-term carbon cycle, fossil fuels and atmospheric composition". Nature. 426 (6964): 323–326. Bibcode:2003Natur.426..323B. doi:10.1038/nature02131. PMID 14628061.
 41. ^ Zeebe (2006). "Marine carbonate chemistry". National Council for Science and the Environment. Retrieved 2010-03-13.
 42. ^ Walker, James C. G.; Hays, P. B.; Kasting, J. F. (1981-10-20). "A negative feedback mechanism for the long-term stabilization of Earth's surface temperature". Journal of Geophysical Research: Oceans. 86 (C10): 9776–9782. Bibcode:1981JGR....86.9776W. doi:10.1029/JC086iC10p09776. ISSN 2156-2202.
 43. ^ a b Hluchan and Pomerantz, pp. 485–7
 44. ^ a b Rumack BH. POISINDEX. Information System Micromedex, Inc., Englewood, CO, 2010; CCIS Volume 143. Hall AH and Rumack BH (Eds)
 45. ^ Skulan, J.; Depaolo, D. J.; Owens, T. L. (June 1997). "Biological control of calcium isotopic abundances in the global calcium cycle". Geochimica et Cosmochimica Acta. 61 (12): 2505–10. Bibcode:1997GeCoA..61.2505S. doi:10.1016/S0016-7037(97)00047-1.
 46. ^ Skulan, J.; Bullen, T.; Anbar, A. D.; Puzas, J. E.; Shackelford, L.; Leblanc, A.; Smith, S. M. (2007). "Natural calcium isotopic composition of urine as a marker of bone mineral balance" (PDF). Clinical Chemistry. 53 (6): 1155–1158. doi:10.1373/clinchem.2006.080143. PMID 17463176.
 47. ^ Fantle, M.; Depaolo, D. (2007). "Ca isotopes in carbonate sediment and pore fluid from ODP Site 807A: The Ca2+(aq)–calcite equilibrium fractionation factor and calcite recrystallization rates in Pleistocene sediments". Geochim Cosmochim Acta. 71 (10): 2524–2546. Bibcode:2007GeCoA..71.2524F. doi:10.1016/j.gca.2007.03.006.
 48. ^ Griffith, Elizabeth M.; Paytan, Adina; Caldeira, Ken; Bullen, Thomas; Thomas, Ellen (2008). "A Dynamic marine calcium cycle during the past 28 million years". Science. 322 (12): 1671–1674. Bibcode:2008Sci...322.1671G. doi:10.1126/science.1163614. PMID 19074345.
 49. ^ Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D Calcium; Ross, A. C.; Taylor, C. L.; Yaktine, A. L.; Del Valle, H. B. (2011). Dietary Reference Intakes for Calcium and Vitamin D, Chapter 6 Tolerable Upper Intake Levels pages 403–456. Washington, D.C: National Academies Press. doi:10.17226/13050. ISBN 978-0-309-16394-1. PMID 21796828.
 50. ^ Tolerable Upper Intake Levels For Vitamins And Minerals (PDF), European Food Safety Authority, 2006
 51. ^ Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D Calcium; Ross, A. C.; Taylor, C. L.; Yaktine, A. L.; Del Valle, H. B. (2011). Dietary Reference Intakes for Calcium and Vitamin D, Chapter 5 Dietary Reference Intakes pages 345-402. Washington, D.C: National Academies Press. doi:10.17226/13050. ISBN 978-0-309-16394-1. PMID 21796828.
 52. ^ Balk EM, Adam GP, Langberg VN, Earley A, Clark P, Ebeling PR, Mithal A, Rizzoli R, Zerbini CA, Pierroz DD, Dawson-Hughes B (December 2017). "Global dietary calcium intake among adults: a systematic review". Osteoporosis International. 28 (12): 3315–3324. doi:10.1007/s00198-017-4230-x. PMC 5684325. PMID 29026938.
 53. ^ a b c d e f Hluchan and Pomerantz, pp. 489–94
 54. ^ "Calcium turnings, 99% trace metals basis". Sigma-Aldrich. Retrieved 2019-01-11.
 55. ^ a b Hluchan and Pomerantz, pp. 487–9

Bibliography