پتاسیم بی‌کربنات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پتاسیم بی‌کربنات
Potassium bicarbonate
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۲۹۸-۱۴-۶ ✔Y
پاب‌کم ۵۱۶۸۹۳
کم‌اسپایدر ۵۵۰۵۳ ✔Y
شمارهٔ ئی‌سی 206-059-0
کد اِی‌تی‌سی A12BA04
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
  • [K+].[O-]C(=O)O

  • InChI=1S/CH2O3.K/c2-1(3)4;/h(H2,2,3,4);/q;+1/p-۱ ✔Y
    Key: TYJJADVDDVDEDZ-UHFFFAOYSA-M ✔Y


    InChI=1/CH2O3.K/c2-1(3)4;/h(H2,2,3,4);/q;+1/p-۱
    Key: TYJJADVDDVDEDZ-REWHXWOFAA

خصوصیات
فرمول مولکولی KHCO3
جرم مولی 100.115 g/mol
شکل ظاهری white crystals
بوی odorless
چگالی 2.17 g/cm3
دمای ذوب Decomposes
انحلال‌پذیری در آب 33.7 g/100 mL (20 °C)
60 g/100 mL (60 °C)
انحلال‌پذیری practically insoluble in الکل
اسیدی (pKa) 10.329[۱]

6.351 (carbonic acid)[۱]

خطرات
MSDS MSDS
شاخص ئی‌یو Not listed
کدهای ایمنی R۳۶ R۳۷ R۳۸
لوزی آتش
NFPA 704 four-colored diamondFlammability (red): no hazard codeReactivity (yellow): no hazard codeSpecial hazards (white): no code
نقطه اشتعال
ترکیبات مرتبط
دیگر آنیون‌ها کربنات پتاسیم
دیگر کاتیون‌ها جوش شیرین
بی‌کربنات آمونیوم
ترکیبات مرتبط بی‌سولفات پتاسیم
Potassium hydrogen phosphate
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

پتاسیم بی‌کربنات (به انگلیسی: Potassium bicarbonate) با فرمول شیمیایی KHCO۳ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۵۱۶۸۹۳ است؛ که جرم مولی آن 100.115 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است.

کالیسینیت = سنگ بی کربنات پتاسیم

بی کربنات پتاسیم که با نام‌های پتاسیم هیدروژن کربنات یا اسید کربنات پتاسیم نیز خوانده می‌شود ماده‌ای بیرنگ، بدون بو و نمکی است. بر اساس سازمان (FDA) آمریکار بی کربنات پتاسیم عموماً یک ماده امن و بی‌خطر است. هیچ شواهدی از سرطان در انسان نبوده و هیچ تأثیرات مضر مصرف زیاد. معمولاً پتاسیم بی کربنات به صورت سفید کریستالی و یا گرانول‌های سفید رنگ وجود دارد. بی کربنات پتاسیم به ندرت به‌طور طبیعی یافت می‌شود و سنگ معدن آن را کالیسینیت می‌نامند.

این ساختار معمولاً به منظور آزاد سازی کربن دی‌اکسید در پختن غذاها استفاده می‌شود، جهت خاموش کردن آتش در صنعت مواد خاموش‌کننده آتش در شیمی خشک، به عنوان یک معرف و به عنوان یک بافر قوی در داروسازی مصرف می‌شود.


افزودنی خوراکی[ویرایش]

بی کربنات پتاسیم به عنوان افزودنی در شراب سازی و مبنا در غذا به دلیل مقدار اسیدیته متعادل مصرف می‌شود. پتاسیم بی کربنات یک جز معمول در نوشابه سازی به منظور ملایم ساختن تأثیرات گازی نوشابه مصرف می‌شود.

آتش‌نشانی[ویرایش]

بی کربنات پتاسیم به عنوان عامل فرونشانی آتش در شیمی خشک مصرف می‌شود. این ماده تنها عامل خاموش‌کننده در روش شیمی خشک است که توسط سازمان آتشنشانی بین‌المللی برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های حاصل از سقوط هواپیماها در فرودگاه‌ها مورد تأیید واقع شده‌است. تأثیر بی کربنات پتاسیم در فرونشانی آتش نسبت به سدیم بی کربنات دوبرابر بیشتر می‌باشد.

ضد کپک و قارچ[ویرایش]

پتاسیم بی‌کربنات به صورت پودری یک ماده تأثیرگذار جهت از بین بردن و ممانعت از کپک زدگی و قارچ و پوسته پوسته شدن سیب و همچنین برای کشاورزی طبیعی نیز قابل مصرف است.

افزودنی جهت طعم دهنده[ویرایش]

پتاسیم بی‌کربنات معمولاً در آب‌های معدنی نیز جهت طعم دهندگی استفاده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Goldberg, Robert N.; Kishore, Nand; Lennen, Rebecca M. (2003). "Thermodynamic quantities for the ionization reactions of buffers in water". In David R. Lide (ed.). CRC handbook of chemistry and physics (84th ed.). Boca Raton, FL: CRC Press. pp. 7–13. ISBN 978-0-8493-0595-5. Retrieved 6 March 2011.
  • «IUPAC GOLD BOOK». دریافت‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.