نافلزها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نافلز، گروهی در عناصر شیمیایی است.در جدول تناوبی عناصر یا فلز هستند یا نافلز و یا شبه فلز

نا فلزات عبارتند از:

خصوصیات اصلی آنها عبارتند از:

تقسیم بندی نافلزات[ویرایش]

این عناصر از نظر تعداد اتم در مولکول هایشان به سه دسته نافلزات دواتمی و نافلزات چند اتمی و گازهای نجیب تقسیم میشوند.

نافلزات دواتمی[ویرایش]

الگو:جدول تناوبی (کوچک)

A vial of برم in an acrylic cube

این نافلزات شامل هفت عنصر یعنی تمامی هالوژن ها وعناصر دواتمی اکسیژن و نیتروژن و هیدروژن است. این عناصر رسانای بسیار ضعیف برق اند ولی بسیار الکترونگاتیو بوده ودر ترکیبات یونی پیوندهای محکمی تشکیل می دهند.نکته دیگر این است که ازمیان این عناصر برم به حالت مایع و ید به حالت جامد در دمای اتاقند.

نافلزات چند اتمی[ویرایش]

الگو:جدول تناوبی (کوچک) این نافلزات شامل عناصر کربن و سلنیم و گوگرد و فسفر است.

فسفر سفید, برای جلوگیری از اکسایش انرا در اب نگه می دارند [۱]

تمامی این نافلزات در دمای اتاق به حالت جامدند.این عناصر مولکولهایی بیش از دواتم تشکیل میدهند.کربن میتواند جامدهای کووالانسی غول آسایی مانند گرافیت و الماس بسازد.این عناصر نسبت به گروه بالا رسانای بهتری برای برق اند مثلا گرافیت یک ماده نیمه رساناست.این گروه نسبت به گروه اول عدد الکترونگاتیوی کمتری دارندو بناراین بیشتر تمایل دارند تا الکترون های خودر ابه اشتراک بگذارند وپیوند کووالانسی تشکیل دهنداگرچه عدد الکترونگاتیوی آنها نسبت به فلزات بسیار بیشتراست.این گروه در ایجاد چرخه حیات بسیار نقش مهمی دارندوکربن ماده اصلی سازنده مولکول های زیستی است.این گروه دمای ذوب و جوش بسیاربالاتری نسبت به گروه اول دارند.

گازهای نجیب[ویرایش]

الگو:Periodic table (micro)

یک تکه کوچک آرگون یخی درحال ذوب

گاز نجیب (گازهای کمیاب یا گازهای بی‌اثر) که بی‌بو و بی‌رنگ هستند، به عنصرهای هلیوم، نئون، آرگون، کریپتون، گزنون، رادون و آن‌ان‌اکتیوم گفته می‌شود که همه در دمای اتاق گازی هستند و در گروه A8 جدول مندلیف قرار دارند. به استثنای هلیوم، تمام گازهای نجیب دارای آرایش الکترونی خارجی ns2 np6 هستند که آرایش‌های بسیار پایدارند.

تمامی این گازها تک اتمی هستند و به مقدار کم در اتمسفر یافت می‌شوند. (تنها حدود یک درصد حجم هوا را تشکیل می‌دهند). در بین گازهای بی‌اثر، رادون عنصری رادیواکتیو و خطرناک است. گازهای بی‌اثر بیشترین انرژی یونیزاسیون را داشته و الکترونگاتیویته آن‌ها بسیار کم و ناچیز است. این گازها نقطه ذوب پایینی دارند (هلیوم کمترین مقدار نقطه ذوب را دارد) و همگی در هوای اتاق به شکل گاز هستند.

پیوندها[ویرایش]

منابع[ویرایش]