برقکافت آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
طرحی از یک پیل ساده که جهت برقکافت آب از آن استفاده می شود. در تصویر دو الکترود دیده می‌شود که در سمت الکترود مثبت گاز اکسیژن و در سمت قطب منفی گاز هیدروژن متصاعد می شود.

برقکافت آب یا الکترولیز آب(به انگلیسی: Electrolysis of water) فرایندی متداول جهت تجزیه آب به عناصر سازنده آن یعنی اکسیژن و هیدروژن است که در آن از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود بهره گرفته می شود.[۱][۲]

فرایند برقکافت نیاز به حرارت و الکتریسیته دارد و لذا در چندین حالت دما بالا، فشار بالا و غیره انجام میشود. برقکافت بخار که در دمای بالا انجام میشود به منظور کاهش میزان الکتریسیته مصرفی مورد استفاده قرار میگیرد. بخار آب وارد کاتد شده و هیدوژن را کاهش داده و یون اکسید را آزاد میکند. یون اکسید آزاد شده از الکترولیت عبور کرده و به الکترود آند رسیده و در آنجا اکسیژن تولید میکند.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/thermo/electrol.html
  2. http://www.chem.uiuc.edu/clcwebsite/elec.html
  3. Daneshpour, Raheleh; Mehrpooya, Mehdi (2018-11). "Design and optimization of a combined solar thermophotovoltaic power generation and solid oxide electrolyser for hydrogen production". Energy Conversion and Management. 176: 274–286. doi:10.1016/j.enconman.2018.09.033. Check date values in: |date= (help)

[۱]پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. Daneshpour, Raheleh; Mehrpooya, Mehdi (2018-11). "Design and optimization of a combined solar thermophotovoltaic power generation and solid oxide electrolyser for hydrogen production". Energy Conversion and Management. 176: 274–286. doi:10.1016/j.enconman.2018.09.033. Check date values in: |date= (help)