تراورتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حفره‌های یک سنگ تراورتن با ۴۰۰ سال قدمت
موج‌های روی سنگ

تراورتن (به فرانسوی: Travertin)، نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های رسوبی وتزیینی به شمار می‌رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات چشمه های آب گرم هستند.به همین دلیل تقریبا فسیل در آن قابل رویت نمی باشد.حفرات موجود در این سنگ به دلیل فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آبهای گرم منبع رسوب گزاری میباشد.هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد ، رنگ سنگ روشن تر خواهد بود.به جز عناصر تعیین کننده رنگ سنگ درزمان تشکیل آن،عوامل متعددی در تغییر شکل ظاهری و مکانیک سنگ دخالت دارند.یکی از مهمترین عوامل، دگرگونی حرارتی سنگ تراورتن است.دگرگونی حرارتی بر روی تراورتن باعث کمتر شدن جذب آب ،متراکم شدن وبسته به محیط زمان دگرگونی و عناصر اضافه شده به محلول آب های گرم زمان رسوب گزاری،اشکال متفاوتی به آن می بخشد.

عوامل دیگری چون شکستگی های تکتونیکی و رسوبات آبرفتی،آلوویم وغیره و به صورت عامل ثانویه در شکل ظاهری و کیفیت سنگ تاثیر گذار است.

گاهی دگرگونی حرارتی تراورتن باعث تبلور مجدد کربنات کلسیم شده و شکل و خواص بهتری به آن می دهد و معمولا در بازار و به صورت غیر علمی نام"ترا اونیکس"بر آن نهاده اند.

[۱]

شکل ظاهری[ویرایش]

تراورتن دارای بافتی متخلخل و رنگ‌های متنوع و نواری شکل است که به دلیل تغییرات ناشی از سرعت و تغییرات صورت گرفته در محلول رسوب گزاری میباشد.

خواص و معایب[ویرایش]

تراورتن به علت داشتن تخلخل یا بهتر بگوییم فاصله مولکولی، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد. این سنگ را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد. تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود. وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند.وزن مخصوص کمتر این سنگ در مقایسه با برخی از انواع دیگر در جهت کمک به وزن کمتر ساختمان و بارهای وارده به اسکلت آن قابل توجه است.

از معایب این سنگ جذب آب نسبتا بالای آن می باشد.این نقیصه با پیشرفت تکنولوژی فرآوری تقریبا پوشش داده شد.مواد پوششی و به اصطلاح رزین در زمان فرآوری و پولیش سنگ،باعث کمتر شدن جذب آب آن شده و از تاثیرات آن این است که سنگ دیر تر کثیف میشود و کمتر در معرض هوازدگی قرار میگیرد.بنابراین کیفیت ساب ورزین در ماندگاری و زیبایی آن برای دراز مدت قابل توجه است.

موارد استفاده[ویرایش]

تراورتن ها به خاطر خاصیت تخلخل بسیار بالای آن مناسب برای نماهای داخلی و بیرونی ساختمان میباشد.

تراورتن ها را میتوان حتی در مناطق بسیار سرد و با بارندگی زیاد نیز در نمای ساختمان کارکرد بدون آنکه نگران ول کردن سنگ باشیم.

در نمای داخلی نیز میتوان به عنوان:

  • قرنیز دیواری
  • سنگ بغل پله
  • و...

استفاده کرد بسته به سلیقه.

ترا انیکس[ویرایش]

ترکیبی از لایه های تراورتن و انیکس (مرمر) می باشد که با توجه به عبور نور از بخش انیکس در این سنگ، کاربردهای مناسبی در طراحی نمای داخلی و خارجی خواهد داشت.[۲] از ترا انیکیس میتوان به صورت اسلب و یا تایل استفاده نمود. با وجود مزایای این سنگ، با توجه به حساسیت های بخش مرمر در این سنگ، در استفاده در محیط های خارجی باید دقت های لازم جهت محافظت نمود.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. https://kalasakht.com