دریای سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۲۲° شمالی ۳۸° شرقی / ۲۲°شمالی ۳۸°شرقی / 22; 38

دریای سرخ
دریای سرخ
مساحت ۴۳۸٬۰۰۱
مجموعه خطوط ساحلی
متوسط عمق ۴۹۰ متر
کشورهای ساحلی Flag of Saudi Arabia.svg عربستان سعودی
Flag of Yemen.svg یمن
Flag of Djibouti.svg جیبوتی
Flag of Sudan.svg سودان
Flag of Egypt.svg مصر
Flag of Jordan.svg اردن
Flag of Israel.svgاسرائیل

دریای سرخ (به عربی: البحرالاحمر) خلیجی از اقیانوس هند است که بین شبه‌جزیره عربستان و شمال شرقی قارهٔ آفریقا قرار دارد. دهانه باب‌المندب آن را به اقیانوس هند می‌پیوندد. کانال سوئز در شمال آن را به دریای مدیترانه وصل می‌کند. همسایگان این دریا کشورهای عربستان سعودی، یمن، جیبوتی، اریتره، سودان، مصر، اسرائیل و اردن می‌باشند. این دریا حد فاصل میان دو قاره آسیا و آفریقا است.
مساحت آن ۴۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد که از این حیث پانزدهمین دریای جهان به‌شمار می‌رود. دریای سرخ حدود ۲۲۵۰ کیلومتر طول دارد و پهن‌ترین قسمت آن ۳۵۵ کیلوتر پهنا دارد. عمیق‌ترین نقطه آن حدود ۲۲۱۱ متر عمق دارد و عمق متوسط این دریا ۴۹۰ متر می‌باشد.[۱] دریای سرخ از طریق کانال سوئز به دریای مدیترانه و از طریق باب‌المندب (تنگه مندب) با خلیج عدن و اقیانوس هند ارتباط دارد. همچنین خلیج ایلات در دریای سرخ واقع شده‌است.
پیشتر به این دریا، دریای قلزم گفته می‌شد. آن را خلیج عربی (به عربی: الخلیج العربی)[۲] و دریای حجاز نیز می‌نامیدند.[۳] برخی بر این باورند که داستان گذشتن بنی‌اسرائیل و موسی از دریا که در تورات آمده به دریای سرخ اشاره دارد.[نیازمند منبع]

نام[ویرایش]

Red Sea 37.95521E 21.41271N.jpg

بیشتر دریاها به دلیل بازتابش رنگ آسمان به رنگ آبی هستند و به همین دلیل وقتی دریا طوفانی است به رنگ خاکستری دیده می‌شوند. اما دو دریا در حالت عادی به رنگ آبی نیستند یکی دریای سیاه که تقریباً سیاه دیده می‌شود[نیازمند منبع] و یکی هم دریای سرخ است. در دریای سرخ مقادیر زیادی از نوعی جلبک به نام Trichodesmium erythraeum وجود دارد که مرگ آن‌ها رنگ دریا را به رنگ قهوه‌ای مایل به سرخ درمی‌آورد. هرچند که معمولاً دریا به رنگ آبی–سبز تیره است.[۴]
با توجه به اینکه رنگ هر شیئی بر اثر بازتابش نور مشخص می‌شود، بنابراین ترکیبات موجود در آب می‌توانند طیف‌های خاصی از نور را باز تابانند. از اینرو چون آب خالص بی‌رنگ است، رنگ آن تابع مواد معلق در آن است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Red_Sea&oldid=530513133
  2. Michael D. Oblath (2004). The Exodus itinerary sites: their locations from the perspective of the biblical sources. Peter Lang. p. 53.
  3. دانشنامه جهان اسلام، بازدید: ژانویه ۲۰۱۰.
  4. "Red Sea". Encyclopædia Britannica. Retrieved 21 March 2014.