نشانه بیماری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
با علائم بیماری اشتباه نشود

نِشانهٔ بیماری یا سَمپتوم(به انگلیسی: Symptom)، یک پدیده ذهنی و سوبژکتیو است و به اظهار٬ درک و تغییراتی در حالات بدن گفته می‌شود که نشان از ابتلاء به بیماری دارند و توسط بیمار گزارش می‌شوند.

هرچند نشانه‌ها مانند حالت تهوع در روند شمار زیادی از بیماری‌ها رخ می‌دهند اما لزوماً دلیل بر بیماری نیستند (مانند نشانه و سمپتوم بارداری)٬ حال‌آنکه برخی دیگر از نشانه‌ها ویژهٔ یک یا چند بیماری خاص هستند. برای نمونه از دست دادن ناگهانی بینایی در یک چشم تنها می‌تواند به چند علت ویژه رخ دهد.

نشانه‌های بیماری(Symptom) را ممکن است همگان تشخیص بدهند ولی به آن دسته از نشانه‌های تخصصی که تنها توسط پزشک تشخیص داده می‌شود علائم بیماری(SIGN) گفته می‌شود. مثلاً همه می‌دانند کهتب یک نشانه‌بیماری برای عفونت است اما تغییر در نوار قلب و آزمایش خون و پس از اکوگرافی ممکن است پزشک آن‌ها را علائم عفونت در پریکارد تشخیص دهد.

انواع[ویرایش]

نشانه‌ها و سمپتوم‌ها می‌توانند مزمن٬ برگشت‌پذیر(عود کننده) و یا قابل چشم‌پوشی (یک سردرد کوچک) باشند.

گاهی می‌توان این نشانه‌ها را به نشانهٔ عمومی که تمام بدن را دربر می‌گیرد(مانند بی‌حالی) و یا مربوط به یک اندام (مانند درد در یک چشم) تقسیم نمود. همچنین از نظر ارتباط با بیماری مانند تهوع که ممکن است نشانه‌ای از ده‌ها بیماری باشد ولی تاری دید در یک چشم٬ مربوط به اندکی بیماری مرتبط است.

فهرست نشانه‌ها و علائم بیماری[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Symptom»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۱۷ ژانویهٔ ۲۰۰۸).

}}